Čištění kartáče z kančích štětin aneb jak udělat z prasáka zase člověka :)

Jak čistit kartáč s kančími štětinami?

Když jsem se dozvěděla o kartáči s kančími štětinami, bylo to trošku jako objevit Ameriku. Strašně moc ho všude vychvalovali a vypadalo to, že fakt dokáže zázraky. Nicméně pak přišla studená sprška. A to zmínka o tom, jak se strašně rychle zaneřádí. Že je rychle jako prase :D. Pár ilustračních fotek to potvrdilo, byla to nechutná podívaná. V pátrání jsem ale pokračovala a na asi dvou blogách jsem našla postup, jak kančák vyčistit. To mě trochu uklidnilo a tak jsem pro kartáč mohla vyrazit do krámu.

Když kančák = prase aneb pro ilustraci pro nováčky

Osobně si myslim, že pokud si chcete pořídit nějakou novou věc, otázka její údržby je dost zásadní. U kartáče za několik stovek musíte předem vědět, že ho udržíte ve formě a že nebude na odpis po jednom použití. (můj byl po prvním použití jako čuně, bylo to v začátku mého no poo experimentování).

Kartáč na sebe nabaluje smítka z vlasů, ale taky maz a mini kousíčky kůže. A pokud používáte nějaké další produkty, třeba suchý šampon, tak ten se na štětiny přilepí taky. A samozřejmě vlasy. Po jednom použití může být úplně zadělaný a už zcela nepoužitelný. Proto je potřeba myslet na údržbu. Aby byl zas jak nový.

Čištění kančáku je easy

Čištění kančáku je snadné, pokud je kartáč sám o sobě dobře udělaný. Já sama mám teda kulatý kartáč s dřevěným tělem a čistí se jedna báseň. Usnadňuje to jednak postavení štětin a taky fakt, že tam nemá pořádně kam zatéct voda a co se zmáchat. Pokud už máte kartáč a ten tohle nesplňuje, prostě tomu přizpůsobíte proceduru. Pokud si kančák budete teprve řídit, myslete na to. Čištění vás možná bude čekat víc než často.

K čištění potřebujete dvě obyčejné věci – tupírák a přírodní mýdlo, nejlíp klasickou kostku. A samozřejmě vodu.

První krok – vytahat smetí

Hned na začátku z kančáku vyčešeme vlasy a spoustu smetí. To uděláme úplně jednoduše tupírákem. Chce to vyzkoušet, v jakém směru to nejlíp funguje. Z kartáče se vyčešou celé chuchvalce vlasů a taky spousta nečistot. Doporučuju nezkoumat, protože to není chutná záležitost :). Z tupíráku to stáhneme a vyhodíme do koše.

Druhý krok – umýt čuňáka

Mýdlo lehce namočíme a projedeme jím každou brázdu mezi štětinami. Trochu mýdla i mydlin nám tam zůstane. Ty pak prsty jemně dorozmydlíme a kartáč se zaplní jemnou mýdlovou pěnou. Vlastně s tím zacházíme podobně jako s vlasy. Nakonec štětiny promneme ještě pod tekoucí teplou vodou. Vypláchneme všechny zbytky mýdla, oklepeme vodu a dáme sušit na ručník.

Některé kartáče mají hustě zasazené štětiny. Ty se budou čistit hůř. Ale jde to! Základem je dobře promydlit a pak dobře opláchnout.

Na internetu jsem taky našla jiný postup – opatrné namáčení štětin kartáče do teplé vody s šamponem. To jsem zkoušela na začátku, ale nešlo to. Na kartáči zůstaly drobné krupičky tuku. Navíc to máčení trvá. Smysl má tam, kde se nedá namočit hlava kartáče a vy si opravdu vychytáte nádobu, ve které zůstane namočená jen část se štětinami.

Proč mýdlo?!

Kančák je velkým kamarádem těch, kteří jedou no poo včetně mytí jen vodou. Možná si ale říkáte, proč na vlasy třeba jen vodu a na kančák mýdlo? Jestli to nejde nějak proti sobě? Nejde. Kvalitní mýdlo je produkt z přírodních surovin. A odmašťuje a odstraňuje nečistoty. Pro vlasy není odmašťování nic přirozeného a může jim dávat dost zabrat. Mazové žlázky pak můžou produkovat víc mazu, protože jednoduše reagují na to, co vlasům děláme. Oproti tomu štětiny kartáče si už nic nevyrobí, prostě nereagují na okolí. Zamastí se od našich vlasů a je potřeba je zase odmastit, aby byly použitelné pro další kartáčování.

Doufám, že tenhle článek dostatečně přesvědčil o tom, že téma čištění kančáku rozhodně není důvodem, proč si takový kartáč nedopřát.

dify.cz
[jetpack-related-posts]

8 ks komentářů

  1. No to mě nenapadlo, ten první krok tupírákem. Já vlasy vybírám ručně a vždycky u toho rostu :-D Vlasy vybírám před každým česáním (po česání se do toho většinou nedonutím) a meju vždycky, když mám umytý vlasy, což je 2-3x tejdně. Vzhledem k NoPoo mi zbyl šampon, takže kančák meju šamponem pomocí kartáčku na ruce a vždycky to nechám působit (štětinama dolů) přes mytí vlasů a sprchování. Ale je pravda, že ještě před pár týdny jsem z vlasů vyčesávala vážně humusácký věci, takže jsem myla po/před každým česání.
    Ještě mimo tento článek: Pavli, chystáš někdy DIY pleťový krém denní, např. na bázi aloe vera gelu? Jak se teď u nás oteplilo, tak mi „uzenka“ pod makeup moc nesedne a používám jí jen na noc.

    1. Ten tupírák byl právě geniální tip, já meju kartáč dost často a celej ten proces mi zabere tak 2 minuty počítám. A úplně nejlepší je, když ta kostka mejdla sedne přesně do brázdy mezi štětiny a mydlí obě řady :D
      Moje uzenka je úplně tekutá, ale abych pravdu řekla, nějak mě zatim nenapadlo hledat náhradu… možná protože nepoužívám makeup. tak já zapřemějšlim, co by se dalo… zrovna aloe používám čerstvý, zrovna gel v mym oblíbenym krámě bohužel nemaj. V létě ale používám třeba růžovou vodu a olej z okurkovýho nebo melounovýho semínka. Není to tolik mastný a lehce a svěže to voní. ale mrknu na nějaký krémy

      1. Taky mám uzenku tekutou, ale pod makeup to prostě není ono. Makeup používám svůj DIY z přírodních ingrediencí na bázi olivovýho másla, takže pod něj už stačí něco lehkýho hodně hydratačního. Aloe mám bohužel jinej druh než „vera“, tak jsem musela vypátrat pure gel bez chemie. Napadlo mě smíchat s nějakým lehčím máslem, troškou oleje, pár kapkami EO a kapslí vitaminu E. To by snad mělo bejt v pohodě, o víkendu vyzkouším. Nebo se silnou přecezenou kávou a používat jako oční krém/gel? Snad to není úplná pitomost. Růžovou vodu s sebou nosím v kabelce v létě přes den, taky na ni nedám dopustit, a díky za tip na okurkový a melounový oleje, mrknu po nich.

        1. Jeee to mas super, svuj makeup, ty jedes! :) Ja se nekolikrat chystala, ale nejak me to moc netlaci tedka, tak sem se k tomu nedokopala.
          Aloi je spousta, my mame dve – jedno (pry) vera z kramu a pak jedno, ktery jsme si prinesly domu z kopce. Podle nekterejch zdroju je to vera, podle jinejch neni..kazdopadne je jiny, nez to z kramu.. Ale funguje taky. Davala jsem ho na vyrazku, kdyz jsem mela, a fungovalo stejne dobre.
          Jinak urco by to slo smichat s olejem, jen to mozna bude vyzadovat nakou emulgaci. I kdyz ja si klidne davam dve faze – nejdriv slozku s vodou a pak tu olejovou, rovnou na oblicej.. Nesplnuje to predstavu o modernim kosmetickym pripravku, ale mne tyhle veci nedelaj problem :) Podle potreby dam konkretni olej a je to.
          S tim kafem bych mela strach, ze to bude barvit. Mozna dat silnej zelenej caj nebo cistej kofein.. I kdyz bych docela rada videla dukaz o tom, ze ta aplikace kofeinu skutecne funguje tak, jak nam tvrdi v reklamach :D
          Po tehlech olejickach jako je okurka nebo meloun mrkni, jsou zajimavy a na leto prijemny