Domácí epilační cukrová pasta s mátou

Recept na přírodní epilaci cukrovým voskem

Už je to docela dávno, co jsem publikovala recept na domácí epilační pastu z cukru. Tak jsem si řekla, že je na čase se k tématu vrátit. Takže je to tu. Další recept na epilační pastu. Je to vlastně jen obměna toho klasického. A ukazuje, že možností, jak si pastu vylepšit, je spousta.

Tentokrát jsem se rozhodla pastu vylepšit mátou. Ta je moc příjemná a pro pokožku přínosná. Pro začátek určitě doporučuju vyzkoušet tuhle slabší verzi, která využívá silný mátový čaj. Po nějakém testování se dá přidat kapka nebo dvě esenciálního oleje.

Suroviny na 1 dávku:

(měla by stačit na obě nohy, aspoň mně jo :))

  • 1 šálek bílého cukru (odpovídá 250 ml)
  • 2 lžíce čerstvě vymačkané citronové šťávy
  • 2 lžíce silného mátového čaje

Taky budete potřebovat větší hladkou plochu, na které budete vzniklou tekutinu převalovat a měnit ji v pastu. Může se jednat třeba o velkou zapékací misku s rovným dnem, ideální je mramorová/leštěná kamenná deska, ale ta není běžnou výbavou českých domácností :).

Tentokrát dopředu avizuju, že jsem to dělala na polorozbité plotně. To znamená, že instrukce budou ještě méně přesné než obvykle :). Hlavně jsem si ale dobře otestovala, že ta pasta fakt není věda.

A teď začneme vařit…

V kastrůlku smícháte cukr s tekutinami a dobře promícháte. Začnete zahřívat a pořád mícháte. Potřebujete, aby se vám cukr rozpustil. Zahříváte spíš zlehka. Necháte směs zpěnit a zase stáhnete plamen. Promícháte, zkontrolujete barvu a hustotu a zase necháte krátce (několik vteřinek) zpěnit. Takhle pokračujete do doby, než vám směs malinko zhoustne a změní barvu do takové světloučce medové. Měla by se podobat takovému naředěnému medu.

Když se dostanete do této fáze, sundáte kastrol z plotny a připravíte si pracovní plochu. To znamená, že si lehce navlhčíte vaši hladkou plochu, k ruce si vezmete misku s vodou pro namáčení rukou. Taky potřebujete příborový nůž nebo nějakou nejlépe kovovou stěrku. Díky ní totiž budete hmotou pohybovat a budete ji „odřezávat“ od pracovní plochy.

Nyní teda máte navlhčenou pracovní plochu. Na ni vylijete obsah kastrůlku. A teď se musíte začít pěkně otáčet:). Vezmete do ruky nůž nebo to, co jste si připravili. Hmotu podbíráte od kraje a přemisťujete do jejího středu. Je to vlastně něco jako u těsta – jeho kraje skládáte směrem ke středu. Pořád dokola. Jako kdybyste z ní chtěli udělat hrudku. Chvílemi se začne hmota lepit k podkladu. V tom případě ji musíte seškrábnout. A pak podložku lehoučce namočit. Je potřeba s tím vším zacházet opravdu rychle, protože směs tuhne a pokud zpomalíte, už vám zatvrdne a nehnete s ní (část materiálu takhle možná dopadne, to není nic divného:)).  Takže pořád se snažíte maximum hmoty přemísťovat do středu. Musíte vidět, že hmota začíná tuhnout a tvořit hroudu.

Domácí cukrová pasta - recept

V téhle chvíli už by mohla být hmota chladnější. Otestujte to. Potřebujete ji totiž co nejdřív vzít do rukou a začít zpracovávat. Ruce si ale musíte trošku namočit a hmotu mezi nimi převalovat hodně rychle. Hmotu různě překládáme, natahujeme a zase skládáme. Je to skoro jako práce s modelínou.  Pokud se vám začíná lepit, namočte si trošičku ruce. Hmota pak postupně přestává být průhledná a začne jít do perleťova/třpytiva (pokus o fotku vidíte tady, žádná krása, byla to velká rychlovka a stejně mi docela vytuhla).

V tenhle okamžik máme hotovo. Můžeme si pastu rozdělit na menší hromádky pro postupné použití. Ty pak trochu ztuhnou, ale zas je rozpracujeme.

Teď už se můžeme vrhnout na epilaci. Tenhle typ pasty se nepoužívá úplně stejně jako vosk. To „voskování“ jsem vyzkoušela jednou a usoudila, že na to nemam :). Víc to tahá a potřebujete hlavně větší odhodlání k tomu to strhnout. Takže já volím lepší variantu… V tomhle případě si vezmete kuličku hmoty, uděláte z ní placku, tu pěkně připlácnete na kůži, uhladíte ve všech směrech a pak už jen od jednoho konce rolujete. Bolí to fakt minimálně a nemusíte se k ničemu odhodlávat. Jen si vychytáte nejlepší techniku. Má to ještě jednu velkou výhodu – pokud totiž klasicky strháváte proužky pasty/vosku, musíte si hlídat úhel. Když to vezmete ve špatném úhlu, výsledkem jsou modřiny. To ovšem nehrozí s metodou rolování. Asi to ale zabere o něco víc času, takže máte důvod pustit si nějaký fajn film :).

Domácí epilační pasta/hmota z cukru

Pokud se na vlastní pastu ještě necítíte nebo chcete nejdřív zkusit už hotovou, tady mají spoustu typů od různých prodejců i s recenzemi.

dify.cz

4 ks komentářů

  1. Ahoj Šárka,
    tento recept pôsobil fakt elegantne. Tak sme sa na to so sestrou vrhli, ale vôbec nám to nevyšlo :( Nedostali sme sa ani do štádia hrudy, po hodine trápenia z toho zostal len ťažko zvládnuteľný maglajz. Neviem, kde sme urobili chybu. Možno len, že by objemy citrónovej šťavy a čaju boli myslené v čajových lyžickách a nie v polievkových lyžiciach?

    1. Ahoj Anni, napoprvy se to nepovede asi nikomu :) je to mysleny v polivkovych lzicich, ale tohle se zda neni ani tak zasadni. Na blogu je jeste jeden clanek o paste a krom dalsich info je tam hodne komentaru a rad. Ted jsem na phonu, tak nemuzu poslat odkaz :/ zkus ho najit a mrknout a kdyz mi napises vic podrobnosti o vasem pokusu, tak se budu snazit pomoct. Kazdopadne to nevzdavejte! :)