Jednoduchý DIY balzám na rty s kakaovým máslem

Recept na výrobu balzámu na rty z kakaového másla

Péče o rty je důležitá v každém období. Pomalu nám přichází podzim a následně zima, kdy jsou naše rty obzvláště namáhané. Hýčkejte je proto vlastnoručně vyrobeným balzámem z těch nejlepších surovin!

Balzám na rty si snadno vyrobíte doma a vystačíte si pouze s několika ingrediencemi. Připravila jsem jednoduchý balzám na rty z kakaového másla a kokosového oleje – jemně sladce voní po čokoládě a kokosu, nebojte se ho vyrobit trochu více – jistě udělá radost obdarovaným.

KAKAOVÉ MÁSLO – to je zázračná surovina. Pravděpodobně budete znát čisté kakaové máslo spíše jako nažloutlou hmotu, já jsem použila tmavší verzi – má výraznější čokoládovou vůni. Kakaové máslo hydratuje, zvláčnuje a chrání.

 

Budeme potřebovat:

Výroba balzámu na rty - recept

Jak na to:

V malém plechovém hrníčku nechte na plotně na nejnižším stupni rozehřát kakaové máslo s včelím voskem, přidejte kokosový olej a dobře promíchejte. Tekutinu odstavte a přelijte do připravených mističek či tyčinek. Skvěle se osvědčily ty klasické tyčinkové obaly – tyto.

Jak vyrobit přírodní balzám na rty

Vyváženost ingrediencí

Velmi důležitý je poměr tekutých či řídkých ingrediencí a včelího vosku – včelí vosk chrání a pečuje, v balzámu má ještě jednu zásadní funkci – ztužuje! Každému z nás vyhovuje balzám na rty jiné konzistence, mně vyšel trochu měkčí – v létě by to nebylo zrovna ideální, protože by se snadno rozpouštěl. Jelikož už je poměrně chladno, příjde vhod, že se snadno nanáší. Tužší konzistence docílíte přidáním většího množství včelího vosku do směsi.

DIY balzám na rty z domácích ingrediencí

dify.cz

4 ks komentářů

    1. Ahoj Michaelko, nejběžněji používané tubičky jsou na zhruba 5 ml a asi 4,5 g, pak jsou i různé krabičky/kontejnerky, ale přes 10 ml/10 g na balzám to asi nepůjde. Z těch 45 g (případně 100 g k plnění velkých obalů) surovin to bude zhruba 25 (55) g kakaového másla, a po dejme tomu 8 (18) g vosku a 12 (27) g kokosového oleje. Jsou to tedy skutečně malinká množství. Určitě bych doporučila podle vybraných kontejnerků spočítat celkové množství hmoty v ml a pak při tavení přidávat, až se dostaneš na potřebný objem.
      Jinak ještě k nákupu surovin – všechny tři jsou hodně univerzální, takže se využijí na spoustu dalších výrobků, doufáme, že u nás najdeš další inspiraci :)

    1. Nejlepší je na tyhle věci objednat to přes ebay z Číny, jde to už od množství 10 nebo 20 kusů. Nebo pak omrknout eshopy, já mam hodně kelímků taky od Číňanů, z obchodů jako je Primark, docela hodně obchodů rozjelo prodej souprav obalů na cestování. A pak je možnost ještě koupit něco hroznýho levnýho a obal si vyčistit. Ale to už jaksi není moc eco-friendly :)