Jedlé kaštany, podzimní pochoutka pro naše zdraví

Jedlé kaštany, zdravá podzimní mňamka

Jedlé kaštany jsou symbolem podzimu (v některých krajích obzvláště). Jsou dobroučké, to ano, ale kromě lahodné chuti v sobě ukrývají také množství dobrého pro naše zdraví.

Nízkokalorické kaštany

Kaštany se řadí do stejné skupiny jako ořechy. Kaštany jsou však mnohem méně energeticky vydatné, mají ani ne třetinu kalorií v porovnání s vlašskými ořechy či mandlemi. Obsahují něco přes jedno procento tuku. Kromě toho v nich najdeme hlavně škroby, které se postupně přeměňují v sacharidy.

Obsah vitamínů v kaštanech

Velmi zajímavé je, že jedlé kaštany obsahují vitamín C. Ten se při tepelné úpravě sice částečně znehodnotí, i přesto však 100 gramů kaštanů znamená něco kolem 20 mg vitamínu C. Kromě céčka jsou zastoupeny i vitamíny řady B, draslík, mangan a v menším množství několik dalších minerálů a stopových prvků.

Bezlepkové kaštanové variace

Jedlé kaštany se skvěle hodí na přípravu různých sladkostí. Kromě zajímavé chuti mají také jako bonus bezlepkovost. Vytvoří nám tedy potřebnou masu, a to zcela bez mouky a tedy i bez lepku.

Nízký glykemický index

Kaštany mají nízký glykemický index – obsažené sacharidy se uvolňují do krve postupně. Jsou proto dobré pro všechny, kteří si musí krevní cukr hlídat. A také pro všechny ostatní :).

Zde také platí, že jemnější částečky budou mít o něco vyšší glykemický index – ideální je tedy chroupání kaštanů jen tak.

Vláknina a zažívání

Vláknina je věčné téma, a to zcela oprávněně. Jedlé kaštany jsou dobrým zdrojem vlákniny, zejména té nerozpustné. Ta napomáhá správnému průchodu potravy trávicím systémem a je prevencí mnoha zejména civilizačních chorob. Díky tomu se minimalizuje vznik toxinů, předchází se zánětům i rakovině.

Jedlé kaštany dle čínské medicíny

Jedlé kaštany mají zajímavé postavení v čínské medicíně. Prospívají dolní polovině těla a zejména pak ledvinám. Mají příznivý vliv na oběhový systém, prohřívají a pomáhají trávení.

dify.cz