Vajíčko je skvělým zdrojem bílkovin a je úžasně univerzální. V předvánočním období jistě stoupne spotřeba vajíček do těst na cukroví či k přípravě dezertů. Vajíčka přidáme do bramborového salátu, obalíme v nich řízek (pokud se nedonutíme téhle nezdravé delikatesy vzdát). Já vajíčka používám často – do zeleninového salátu, do těst na zdravé koláče, palačinky a další. Vajíčka jsou prostě super.
Ne všechna vajíčka jsou ale šťastná – tedy od šťastných a spokojených slepic. Jsem přesvědčená, že vejce koupené ve velkém platě za pár korun není ani zdravé, ani výživné a rozhodně ne šťastné. Můj pohled na útratu peněz za vajíčka obrátil naruby dokument, který jsem byla nucena shlédnout v rámci povinné školní docházky, a od té doby jsem si sama nikdy vajíčko od slepic chovaných v kleci nekoupila. Slepice, které snáší většinu vajec, která se v naší zemi prodají, žijí namačkané v klecích, kde se nemohou otočit, ani pohnout. Nikdy neběhaly a nikdy neviděly ani slunce. Jsou oškubané, nezdravé, nohy mají rozežrané od vlastních výkalů, jelikož obvykle nemají ani podestýlku. Krmené jsou kdo ví čím (přesné informace nemám). Mimo to, že koupě takových vajec podporuje týrání zvířat (protože jinak chov slepic v takových podmínkách pojmenovat nelze), není možné, aby takové vejce bylo stejně výživné jako to od slepičky, která běhá na dvorku, vrtá se v hlíně a vyhřívá se na sluníčku.
Rozdíl v ceně vajíček slepic v klecích a chovaných volně není tak velký. Kupuju 6 vajíček, které výjdou na cca 50 Kč. To rozhodně není závratná částka. Z vajíček v zeleném obalu mám radost, z těch laciných jsem smutná, jen je zahlídnu v obchodě. Spousta lidí je bezohledných a někteří vůbec nevědí, z jakého prostředí vajíčka, která kupují, pochází.
OZNAČENÍ VAJEC
Každé vejce, které zakoupíme v obchodě, nese označení – řadu čísel a písmen, které nás informují o původu vejce. Pro nás je nejdůležitější první číslice, která nám říká, v jakých podmínkách slepička, která vejce snesla, žije.
0 – BIO vejce = nejšťastnější slepička
1 – vejce z volného chovu = pravděpodobně šťastná slepička
2 – vejce od nosnice chované v hale (asi nikdy neviděla slunce, ale může chodit, možná i popoběhnout) = tato slepička nemá život jako z pohádky, ale stále je o mnoho šťastnější než kolegyně chovaná v kleci
3 – vajíčko pochází od zubožené slepičky, která je zavřená v malinké kleci spolu s několika dalšími = nešťastná slepička
Budu moc ráda, pokud se mi podaří trošku rozšířit povědomí a třeba docílit toho, že se někdo při koupi vajíček zamyslí a sáhne po těch dražších, šťastných. Vybírejte vejce z volného chovu, nebo BIO vajíčka.
A úplně nejlepší je samozřejmě mít vlastní slepičky, nebo vajíčka kupovat od někoho, komu kur běhá po zahradě.
Šťastné vajíčko pro lepší pocit a na zdraví!
Naštěstí máme slepičky doma a mají sakra velký výběh, někdy je odháním z okrasné zahrady:D živočišné produkty ale nejím takže to neřeším.. ale řekla bych, že 70% lidí hledí na ceny a je jim to jedno..smutné:/ (konecne se mi poradilo prihlasiiit, uz xkrat jsem chtela napsat koment a pres tohle nové mi to nešlo)
tak to je moc fajn, že se holky mají tak dobře :) myslím, že lidi by třeba i zaplatili o trošku víc, ale že jaksi spousta lidí pořád nevěří, že se slípky chovají v tak otřesných podmínkách. Málokdo tuší, jak strasně je tento typ produkce industrializován. Je to podobné jako s hodně nezdravým jídlem – lidi s ním většinou nepřestanou, dokud se fakt na vlastní kůži nepřesvědčí, jak šílené to je. A to jsme zpátky u vajíček – vajíčko ze zahrady má zákonitě úplně jinou nutriční hodnotu než to koupené z velkých slepičáren, jenže pořád obě vypadají dost podobně
Jojo, máš pravdu, snad někdy lidi otevřou oči
Hezký článek. Na pojem „šťastné vejce“ jsem narážela v poslední době hrozně moc a pořád jsem si pod tím nedokázala nic konkrétního představit, až díky tvému článku už vím o co jde. Musím říct, že se stydím za to, že jsme doma takový ignoranti a na tohle jsme nikdy nekoukali… Holt jsme tak všichni byli asi vychovaní, že nejdůležitější je se koukat na cenu. Rozhodně s tím hodlám něco udělat. Takže díky!
Ahoj Lucie, taky jsem si všimla, že už se někde štastná vajíčka objevují, že se to stává pojmem. A je to moc dobře. Podle mě je problém i dost v tom, že normální člověk nevidí ani to utrpení, ani to, že „průmyslový“ vejce je z hlediska výživy skoro bezcenný. Snad nás bude přibývat, Tobě patří velké díky za přidání se do klubu, vítej! :) Měj se parádně! Pavla
Jsem přesvědčená, že vejce koupené ve velkém platě za pár korun není ani zdravé, ani výživné ?♂️
Přesně, já už si takový vejce vůbec nekoupim, to radši odložim vaření/pečení