Esenciální olej rozmarýn lékařský nejen pro lepší paměť

Esenciální olej rozmarýn lékařský - vlastnosti a použití

Rozmarýn je vcelku běžná bylinka, jeho esenciální olej ale už asi tak rozšířený není. A to je velká škoda!

O rozmarýnovém oleji

Esenciální olej se získává parní destilací z listů rostlinky rozmarýnu lékařského (Rosmarinus officinalis). Můžeme se setkat s několika odlišnými variantami – chemotypy, tedy variantami s různým chemickým složením. Barva rozmarýnového oleje je velmi nevýrazná a konzistence řidší. Aroma je z počátku středně silné. Ve vonných esencích se rozmarýn používá v pozici srdce vůně.

Jak rozmarýnový olej voní?

Každý máme od esenciálního oleje nějaké očekávání, co se týče jeho vůně. Rozmarýn moje očekávání překonal. Jeho aroma je bylinné, ale také svěží a malinkato nasládlé. Pro mě velmi příjemné.

Rozmarýn a paměť

Rozmarýnový esenciální olej jsem objevila při pátrání po přírodních prostředcích na podporu paměti. Dle mnoha zdrojů má blahodárný účinek na centrální nervový systém a speciálně mozek. Výsledkem je zvýšená bdělost a lepší paměťové schopnosti.

K tomuto se ještě přičítá tlumení migrén, pocitu schvácenosti a odstraňování bolestí hlavy.

Další účinky rozmarýnového esenciálního oleje

Rozmarýn působí proti zadržování vody v organismu. Kromě otoků může pomoci redukovat i celulitidu a centimetry, které jsou způsobeny ne tukem, ale zadrženou vodou v těle. Ulevuje při menstruaci.

Antiseptické a protizánětlivé účinky mají velký význam v mnoha situacích. Pomáhají jak při různých infekcích trávicího traktu, tak třeba při artritidě, revmatismu.

Dýchací ústrojí použití rozmarýnového oleje taky ocení. Má totiž blahodárný vliv při bronchitidě, kataru, kašli či astma. K tomu pomohou nejen jeho antibakteriální a antivirální schopnosti.

Péče o ústní dutinu je dalším bodem v seznamu. Olej ničí bakterie, takže pomáhá dásním a zubům udržet se fit.

Rozmarýn je také využívaný k péči o vlasy a k podpoře jejich růstu, protože vede k lepšímu prokrvení pokožky hlavy. Pomáhá bojovat proti lupům.

Zapomenout nesmíme ani na vliv rozmarýnového oleje na kůži. Je využíván k léčbě akné, ekzémů i jiných chorob kůže.

Bezpečnost s rozmarýnovým olejem

Rozmarýnovému oleji by se měly vyhnout těhotné ženy a osoby trpící epilepsií.

Esenciální olej rozmarýn lékařský - vlastnosti a použití (aromaterapie, diy kosmetika)

S rozmarýnovým esenciálním olejem si můžete připravit třeba jablečný ocet na vlasový oplach, jablečný ocet s rozmarýnem a mátou na vlasy, čistící pleťový olej nebo ho přidat do univerzálního kelímku.

Rozmarýnová esence do jídla

Rozmarýn se často využívá v kuchyni a jeho esenci při vaření uplatnit můžeme taky. Stačí jen kapička, protože je velmi aromatická a je potřeba ji dávkovat opatrně. Musí to taky být esence určená pro vnitřní užití – tedy esence, která byla vyrobena v souladu s evropským potravinářským právem, a byla podrobena potřebným analýzám, které její bezpečnost zaručují.

Esenci těchto kvalit, tedy vhodnou do kosmetiky i do jídla, jsme dovezly a najdete ji u nás v eshopu.

Rozmarýnový esenciální olej do kosmetiky i do jídla, s potravinářským certifikátem

dify.cz