Jablečný ocet s rozmarýnem, zatím nejlepší a nejjednodušší kondicionér

Oplach z jablečného octa na vlasy, vylepšený rozmarýnem

Komerční chemické přípravky na vlasy u mě už nenajdete nějaký ten pátek. S citronovými oplachy vlasů jsem byla spokojená. Akorát vždycky ta příprava. Přeci jen jít do lednice a odkrojit plátek citronu a následně ho vymačkat do skleničky není to nejpohodlnější :). Takže přišlo na řadu hledání, které mě vrátilo vlastně úplně na začátek – k octu. Octové oplachy vlasů se proslavily už dávno, jen se na ně bohužel jaksi zapomnělo. Takže jsem se před nějakou dobou rozhodla ocet vytáhnout a testnout. Slibovala jsem si od něj jednu věc – snadné použití. Lahvičku s ním můžu mít v koupelně po ruce, tudíž žádná lednička, ani krájení a ani mačkání. Nic víc jsem od něj nečekala, popravdě, jen že to zastoupí kamaráda citrona…

No takže jsem vzala jablečný ocet a taky rozmarýnový esenciální olej, smíchala jsem je v malé lahvičce a otestovala to. Musím říct, že mě to moc, ale moc překvapilo. Nikdy se mi vlasy nerozčesávaly tak snadno po mytí. Opravdu parádní. Navíc se pěkně vyrovnaly (normálně se mi malinko vlní, respektive to nejsou vlny, ale takový nějaký patvary) a jsou lesklé. Takže závěr je asi ten, že ocet funguje líp, než kdy fungovaly všemožný kondicionéry s arganem a hedvábím a já nevím čím.

No teď k octu…

Použila jsem:

 • 30 ml jablečného octa (obyčejný, ne bio kvalita)
 • 10 kapek rozmarýnového esenciálního oleje (tenhle náš je super a bio k tomu)
 • malou lahvičku, ideálně skleněnou (třeba takovouhle)

Lahvička zas musí být dobře vymytá. Smícháme v ní naše dvě ingredience – ocet a esenciální olej. A máme to. Před použitím je potřeba obsah lahvičky protřepat.

Dávám si asi dvě lžíce téhle směsi na 250 ml vody na jedno použití. Umyté vlasy tím opláchnu a pak ještě lehce vlasy spláchnu vodou. Po chvilce z vlasů ocet není už vůbec cítit.

Ještě malé info k těm dvěma ingrediencím…

Ocet je kyselý. Po použití mýdla na vlasy se používá proto, že neutralizuje zásaditý efekt mýdla. Poznáme to na dotek – vlas je po mýdle hrubý, jakmile ho opláchneme něčím kyselým, povrch se vyhladí. Musím říct, že ocet momentálně funguje líp než citron, i když je to možná jen otázky koncentrací.

Rozmarýnový olej je vyhlášený kamarád krásných vlasů, Už jsem o něm slýchávala dříve a vždycky to byla jen chvála. Stimuluje růst vlasů a prý jim pomáhá k větší síle a pevnosti. Blahodárně působí i na pokožku, funguje proti všem možným neřádům, třeba jako jsou kvasinky.

A co vy, používáte jablečný nebo jiný ocet na vlasy? Mícháte ho s dalšími ingrediencemi?

Aktualizace: pokud máte mastnější vlasy, je možné, že vám ocet nesedne. V tom případě je lepší volbou citron. Často je to ale otázka období, takže já osobně střídám obojí.

dify.cz

10 ks komentářů

  1. Ahoj Kamčo, díky :) Jediný důvod je cena. Nemyslím si, že by bio ocet byl výrazně lepší pro tohle použití. Pokud někdo má přístup k bio za dobrých podmínek nebo ho prostě chce, tak klíďo do toho. Já jsem hlavně do toho článku to chtěla napsat jasně a aby bylo vidět, že není nutný hledat a platit bio kvalitu.

 1. Zdravím Vás Pavlo! Našla jsem odkaz na Váš blog na stránkách Nevšedních dnů a nemohu přestat číst. Moc se mi Vaše nápady a články líbí! Já sama jsem začala s No poo metodou asi před 3/4 rokem. Začala jsem žitnou moukou, po pár měsících přešla na jíly a pak přišly experimenty jíly se žloutkem, samotný žloutek,… a samozřejmě oplachy jablečným octem. Zkoušela jsem přidávat EO do oplachu, ale po fénování to nemělo dobrý efekt. Takže jsem zůstala u čistého jabl. octa. Ale líbí se mi myšlenka přidat bylinky. Určitě zkusím vymacerovat rozmarýn, levanduli a ovesné vločky. Moc se těším! a přeji hodně nápaditých nápadů! Bára

 2. Zdravím,
  vynikající , odzkoušeno delší dobu jako finální oplach na umyté vlasy.
  Akorát místo rozmarýnového oleje používám odvar z rozmarýnu a promíchám ho s rýžovým olejem (nebo olivovým ) a přidám do toho jablečný ocet.
  Taky slabější roztok používám občas na vlasy , když jsem v infrasauně.Přeliju do spreju a posprejuji vlasy.

 3. Ahoj Pájo! :)

  Běžně používám octový oplach místo kondicionéru a zavávisle na tvém článku mne také napadlo k němu dát pár kapek nějakýho eo, ať taky čuchám něco voňavějšího. Sáhla jsem po skořicovém eo. Používám dvě lžíce jablečného octa na půl litru vody a k tomu jsem dala 5 kapek toho skořicového eo, ale místo voňavých vlasů jsem měla pocit, že mi shoří vlasy, jak mě najednou začala pálit hlava, respektive kůže, tam se mi roztok dostal. Opláchla jsem rychle vlasy vodou a pálení začalo ustopovat. Na rukách, kam se dostal roztok mám pálivé červené fleky.
  Nenapadá tě, čím to může být? Jako první mě napadlo, že se možná ocet nemá míchat s eo, ale když jsem našla tvůj článek, tak mě to uklidnilo a tím to tedy nebude. Alergii na skořici také nemám (nebo aspoň o tom nevím), používám ji často v kuchyni i v kosmetice.

  Jinak máš strašně super blog! Patří ti mé velké díky za super rady a užitečné informace! :)

  1. Ahojky, problém bude určitě ve skořici. Její EO je totiž fakt síla :-D Teda síla sám o sobě plus pak hodně lidí je na ni citlivější, taky záleží na momentálním stavu kůže. Pokud chces skořici, tak já bych ji vylouhovala, bude to jemnější. Nebo si pak vybrat jinej EO. On je teda i problém v tom, že EO na octu utvoří „mastná očka“, nerozředí se v něm. Takže pak to mastný očko tvořený vlastně 100% esenciálním olejem nám někde přistane. Pokud ta směs není dobře protřepaná, tak ty očka jsou větší a bez efektu ředění.
   Jinak mě moc těší, že se Ti tu líbí :)
   Pěknej víkend přeju!