Jablečný ocet s mátou a rozmarýnou

Jablečný ocet s bylinkami na vlasy i do kosmetiky

Už nějakou dobu si hraju s no poo metodami mytí vlasů a k těm jablečný ocet rozhodně patří. Většinou jsem do něj cvrnkla esenciální olej. Až teď jsem se nějak dostala k tomu v něm přímo vylouhovat bylinky.

Vybrala jsem dvě osvědčené rostlinky, který patří k vlasům i přírodní kosmetice obecně. A to rozmarýnu a mátu. Jsou moc fajn na vlasy, jejich vůně osvěží a patří mezi nejběžnější bylinky. Obojí jsem už předtim používala právě ve formě esenciálního oleje. Jo a abych nezapomněla, není to dobré jen na vlasy jako takové, ale taky na pokožku hlavy.

Oproti míchání octu s esenciálním olejem to má tyhle výhody:

  • můžete to nechat stát v lahvičce v koupelně jako hotový produkt. Nemusíte už prostě nic míchat a ani dlouze protřepávat
  • v návaznosti na to první – neřešíme to, že se esenciální olej s octem moc dobře nesmísí
  • je to opravdu levné, obzvlášť pokud jste zvyklí při každém použití octa kapat esenciální olej.

Velmi zajímavé je i další použití jablečného octu. Určitě si to zaslouží hodně pozornosti, teďka jen ve zkratce uvedu to, co můžeme ihned „nasadit do akce“. Ještě je taky potřeba říct, že často se ocet ředí vodou.

Naše pokožka je lehce kyselá, ocet je kyselý a právě to je to, oč tu běží. Slouží totiž skvěle jako tonikum, pomáhá pokožce k vrácení pH na tu správnou úroveň. A taky stahuje póry a čistí. Je velkým nepřítelem špatných mikroorganizmů. To nám přijde vhod například u ničení pupínků. Ty totiž desinfikuje (ničí bakterie), napomáhá k odstranění odumřelých kožních buněk a dalších nečistot a změkčuje pokožku. Zrovna tak jablečný ocet likviduje bakterie takzvané smraďošky :). Teda ty, co se objevují třeba v botách nebo co holdují potu. Ocet je zničí a taky pomůže neutralizovat již vzniklý pach.

V létě taky hodně oceníme jeho další použití – a to aplikaci na spálenou pokožku. Ocet musí být naředěný a lze ho použít k omývání, jako obklad nebo jako složku do koupele. Spálené pokožce poskytne úlevu, pomůže jí regenerovat a i nám by se mělo citelně ulevit.

A teď k samotné přípravě…

Potřebujeme:

  • jablečný ocet, bio nebo nebio a (samozřejmě) nejlíp domácí
  • bylinky – v tomhle případě jsem vzala mátu kadeřavou a rozmarýnu
  • lahvičku s uzávěrem, měla by být skleněná nebo porcelánová

Ujistíme se, že jsou naše bylinky čisté. Můžeme je opláchnout a nechat oschnout. Množství bylinek není přesně dané, záleží na nás. Zrovna tak podle situace rozhodneme, jestli dáme do lahvičky snítku vcelku nebo jestli bylinky pokrájíme. Vždycky je dobré, když jsou celé lístky namočené v octu.

Bylinky dáme do lahvičky, zalijeme octem, uzavřeme a ideálně dáme na slunné místo louhovat. Běžně se to dává zhruba na týden.

Po uplynutí doby bylinky ideálně vyjmeme nebo ocet zcedíme a v lahvičce uchováme jen samotnou tekutinu.

dify.cz

17 ks komentářů

  1. Hezký, už jsem se tě chtěla dávno zeptat jak jsi daleko s no poo,tak už je to tady….:-) toto je super,já mám teda rozmarýnu pekelně málo a matu žádnou letos mám ty bylinky ošizené. Ale mám rozmarynovou tinktura udelanou tak to pomixuju s octem a bude,a mas nějaký trik kolik ocet ředit s vodou na vlasy?

    1. Ahoj Jani, no s no poo experimentuju, zatim se mi hodně osvědčila soda, ale tu nechci dávat dlouhodobě a nebo aspoň ji dávat s malou frekvencí. No ale díky ní vlasy vůbec nejsou mastný, mytí se mi vylepšilo na asi každej čtvrtej/pátej den. Ještě ale pořád vyčkávám s napsáním článku, pže chci ještě víc zkušeností
      Tak můžeš i dát sušenou bylinku, u tý tinktury záleží, na jaký je bázi. Ale ono ve finále je to stejně skoro jedno, jak dokonale ten náš „produkt“ vypadá, hlavní je, že obsahuje, co má :)
      Octu dávám asi tak odhadem možná lžíci na dno skleničky a skleničku do půlky zaliju vodou.

  2. ahoj, díky za skvělé stránky, v záplavě PR blogů protkaných affiliate odkazy jsi takové sluníčko ve tmě. Moc se mi líbí jednoduchost se kterou k tomu přistupuješ. Díky za moře skvělých tipů, jdu experimentovat :)
    Chtěla jsem se zeptat, ocet s nakládanými bylinkami versus ocet s aroma olejíčky, jak to voní, oboje je octově? nebo něco z toho po těch bylinkách? Díky :)

    1. Ahoj Péťo, díky za milej koment :) Těch reklam je všude hodně no, na jednu stranu to chápu, protože každej by rád měl nějakou odměnu za svoji práci. Ale na druhou.. je potřeba to zvládnout :)
      Sama právě miluju tu jednoduchost, je to neskutečný, jak jednoduše se daj věci řešit a jak úžasný výsledky to má.
      Ocet s vylouhovanou bylinkou je octovější a vůně bylinek je v něm jemnější. Některý látky z bylinek se nerozpustí. V týhle směsi je ale mátový aroma docela silný, rozhodně se v tom nezapře :). Ocet s esenciálním olejem voní silnějc po bylince, pokud je to dobrej EO, tak má grády. A taky je jaksi „kompletnější“ – obsahuje víc vonných složek pravděpodobně. TNakonec ale i záleží na použitym octu. Po použití na vlasy je ale ocet cítit jen chviličku, pak to zmizne. Pro mě je ocet obecně na vlasy jako malej zázrak, nikdy mi žádnej kondicionér takhle nefungoval

  3. já teď skoro po roce bez šamponu propadla holčičí touze po rozmazlování a nových věcech. Také se chystám na výrobu tuhého šamponu a mezitím jsem si jeden tuhý objednala z Fleru – Mari kosmetika. Je s ořechem, kávou a skořicí a je skvělý. K tomu jsem neodolala i tuhému kondicionéru mimo jiné s včelím voskem a překvapivě jsem lepší ještě neměla. Ale i přes to stejně nakonec používám octový oplach. tak jsem si na něj zvykla a dělá mi dobře na vlasy i pokožku.
    Bára

    1. Ahoj Verčo, moc dík za koment! A jsem ráda, že se ti tu líbí :). O no-poo chystám už delší dobu, ale přiznám se, že poslední měsíce používám mýdlo + octový oplach… v zimě se mi experimentovat nechtělo. Nedávno jsem ale no-poo dala mezi témata pro nejbližší dobu, protože si myslim, že už je na čase se k tomu vrátit. Takže určitě bude! :) Přeju pěknej zbytek neděle! Pavla