Esenciální olej pomeranč (sladký)

Esenciální olej sladký pomeranč - jeho účinky a použití nejen v kosmetice

Pomerančový esenciální olej je bezesporu jedním z těch „top“ v mnoha kategoriích. U mě se ocitl na prvním seznamu přírodních ingrediencí tak nějak intuitivně, moc jsem toho tenkrát o éterických olejích nevěděla. Po prvním přivonění jsem si ale volbu moc pochvalovala a o měsíce později jsem si říkala, jak chytře jsem sáhla. Pomeranč sice není tak věhlasný jako třeba levandule nebo tea tree, má ale spoustu skvělých účinků a jeho vůně je moc příjemná.

Pomerančový esenciální olej bych doporučila i všem, kteří se teprve chystají s esencemi začít. Užije se totiž jak v kosmetice, tak v domácnosti a pokud je ve správné kvalitě, tak i při přípravě dobrot.

(a právě takový v potravinářské kvalitě a s bio certifikátem máme v našem shopu)

O pomerančovém EO

Pomerančový olej se nejčastěji získává lisováním slupek sladkých pomerančů zastudena. Konzistencí se řadí mezi řídké oleje. Jeho počáteční aroma je silné a sladší ve srovnání s jinými citrusy, ale docela rychle vyprchává, jak je pro citrusy typické. Ve vonných kompozicích se proto ocitá mezi vrchními tóny.

Pomerančový olej nepatří mezi dráždivé esence, je poměrně jemný, přesto ho ale běžně ředíme, jako u naprosté většiny ostatních olejů. Je bezpečný pro použití v blízkosti dětí a často se právě používá v dětských pokojích. To i kvůli své příjemné vůni a širokému spektru žádoucích účinků.

Složení pomerančového EO

O složení pomerančového oleje hodně napovídá jeho vůně. Obsahuje hodně limonenu (běžně kolem 95 %), dále β-myrcen a α-pinen.

Pomerančový olej a fototoxicita

Citrusové oleje jsou známé tím, že způsobují tzv. fototoxicitu (více zde). To znamená, že jejich použití v létě je velmi omezené a neměli bychom je aplikovat na pokožku, pokud ji budeme vystavovat slunečnímu záření. Překvapivě se esenciální olej ze sladkého pomeranče nepovažuje za fototoxický.

(Pro referenci uvádím třeba tyto zdroje: aromaweb, aromahead, healthcentral)

Nicméně opatrnost je vždy na místě.

Pozor ale na hořký pomeranč, ten už fototoxický je.

Účinky pomerančového oleje

O pomerančovém oleji se říká, že působí na fyzické, mentální a emoční úrovni. Že jeho účinky jsou tedy velmi komplexní. Tak jako jiné esence, i pomerančová má tyto účinky: protizánětlivé, antiseptické, diuretické, tonizační. Dále určitě stojí za zmínku, že podporuje trávení a působí proti křečím.

Skoro samostatnou kapitolou jsou dále účinky antidepresivní, zlepšuje náladu, podporuje mentální činnost, ale zároveň je relaxační. Toto je jedna z nejúžasnějších věcí, kterou nám esenciální oleje nabízejí. Jsou schopné nám totiž pomoci uvolnit se a zároveň zbystřit mysl a podpořit mozkovou činnost. Jsou tedy jakýmsi harmonizátorem, pomůžou nám zoptimalizovat se.

Použití EO ze sladkého pomeranče

Esenci ze sladkého pomeranče můžeme využít opravdu široce. Je dost univerzální. Nejjednodušší je klasické inhalování, ale můžeme ho také využít při přípravě (i velmi jednoduchých) kosmetických produktů či při úklidu v domácnosti. Tady uvádím pár možností, jak si pomeranč užít.

Péče o pokožku. Použít ho můžeme do pleťových a tělových výrobků pro prakticky jakoukoliv pleť, včetně aknózní.

Lesky a balzámy na rty. Pomeranč je synonymem šťavnatosti a jeho vůně je jako dělaná pro výrobky na rty.

Sprchové a koupelové výrobky. Snadno se dá vyrobit třeba sprchový olej (recept zde), esenci můžeme nakapat na sůl nebo rozmíchat v mléce a poté v koupeli.

Ústní hygiena. Pomeranč skvěle chutná i účinkuje v zubních pastách nebo ústních vodách, pomáhá proti bakteriím v ústech, léčí záněty a pomáhá dostat do formy dásně. Jedna taková pasta s pomerančem se vyrábí tady.

Osvěžovač vzduchu v dětských pokojích. Pomeranč je skvělý pro děti a s oblibou se používá v dětských pokojíčcích. Osvěžuje vzduch, působí pozitivně na dětskou mysl, napomáhá k dobré náladě, působí proti bacilům. Nejjednodušší je nechat ho vypařovat, s pomocí difuzérů nebo obyčejné misky s teplou vodou, do které ho kápneme.

Osvěžovat vzduchu v zakouřených prostorech. Pomerančový EO si mnozí chválí jako prostředek ke zlepšení vzduchu k zakouřených prostorech.

Pomerančový EO v čistících a pracích prostředcích. Můžeme jím provonět prádlo nebo ho použít při úklidu – kápnout ho třeba jednoduše do kbelíku s vodou před vytíráním podlahy.

S čím pomerančový EO kombinovat?

Pomerančová vůně jde skvěle dohromady s dalšími citrusovými oleji, s pačuli, se skořicí a dalšími kořenitými esencemi.

V našem eshopu máme BIO pomerančový esenciální olej vhodný i k vnitřnímu užití, který skvěle poslouží při přípravě dobrot. Náramně se rozumí třeba s čokoládou :).

dify.cz