Fototoxicita aneb o zákeřnosti citrusových esenciálních olejů

Citrusové esenciální oleje a reakce na světlo

Asi většina z nás miluje citrusové vůně. Nebo je má aspoň ráda. Citrusové esenciální oleje bývají prvními úlovky, i pro jejich příznivou cenu, univerzalitu a nebo třeba jen proto, že je to prostě známá čistá vůně. Bohužel jim na univerzalitě značně ubírá jedna skutečnost – tou je fakt, že jsou často tzv. fototoxické. Zvyšují tak významně citlivost naší pokožky na sluneční paprsky. A můžou nám tak nepěkně uškodit. Proto je potřeba vědět, na co si dát pozor, abychom si citrusy mohli bez problémů užít po celý rok.

Fototoxicita, fotosenzitivita a tak dále

V této souvislosti se setkáme s různými pojmy. Takže pro začátek se hodí pár definic. Fotosenzitivita neboli citlivost na světlo je tím nejvýš postaveným pojmem. Je poměrně obecný a prostě znamená to, že naše kůže nějakým způsobem reaguje v případě, že na ni dopadnou sluneční paprsky. Pořád se pohybujeme na dost obecné úrovni – jedná se o světlo přirozené i umělé.

Fotosenzitivita ve smyslu podráždění pokožky může být dvojího druhu – buď se jedná o fotoalergii (kde má svůj podíl imunitní systém), nebo o fototoxicitu. A tady se dostáváme k tomu, co nás zajímá. Fototoxicita nemá nic společného s naší imunitou, je to prostě chemie. Taková reakce může být způsobena spoustou různých látek, které jsou buď aplikovány na pokožku přímo a nebo je sníme (případně jsou podány třeba injekcí). Najdeme dost léků, který mají přesně tenhle efekt, proto v příbalovým letáčku najdeme napsáno, že ještě několik hodin po požití poslední pilule nemáme chodit na sluníčko. A samozřejmě ty zrádné látky najdeme i na dalších místech, třeba ve slupce citrusových plodů.

Fotosenzitivita a citrusy

A teď k citrusům. Ve slupce citrusů se nachází látka zvaná bergapten. Název téhle látky by mohl svádět k domněnce, že se nachází jen v plodech bergamotu. Bohužel ji najdeme i v dalších citrusech – citronu, hořkém pomeranči, limetce, mandarince, tangerince. V grepfruitu se nachází velmi podobná látka s podobně nepříjemnými účinky. Vlastně takových látek je více a nacházejí se nejen v citrusech.

Na bezpečnosti jednotlivých esenciálních olejů se odborné zdroje moc neshodnou. Ostatně každý olej může mít různou koncentraci látky v závislosti na spoustě faktorů. Vždycky je lepší počítat s tou horší variantou a zařídit se podle toho.

Ještě je tu pro nás jedna věc zajímavá – velkou roli tady hraje taky metoda, jakou byl olej získán. Citrusové oleje obecně se buď lisují za studena nebo se destilují. Lisované oleje jsou z hlediska fotosenzitivity podstatně horší, oproti tomu některé oleje vyrobené za pomocí parní destilace jsou bezpečné. Ovšem citronu a limetce krk nezachrání asi ani ta destilace.

UVčko je ten viník

Asi je jasné, že se ta fototoxicita netýká světla obecně. Pokožka špatně reaguje jen za přítomnosti UV paprsků. To znamená, že kůže může reagovat, i když na sobě vyloženě paprsky necítíme. Pozor si musíme dávat i ve stínu nebo když je pod mrakem.

Další zásadní problém je solárium. A jakékoliv jiné generátory ultrafialového záření.

Většinou se doporučuje nechat uplynout alespoň 12 hodin od poslední aplikace esenciálního oleje, až pak je bezpečné vystavit se paprskům.

Na druhou stranu, je taky na místě říct, že u některých esencí je zásadní koncentrace. V dostatečně nízké koncentraci tenhle negativní efekt nemají. Takže pokud váháte, jak esenci použít, dohledejte si doporučenou bezpečnou koncentraci.

A jak to může dopadnout?

Nedbání pravidel bezpečnosti používání citrusových EO může mít dost nepěkné následky. Vlastně nikdo je dopředu nemůže odhadnout. Každý olej má specifické složení, naše pokožka je v různém stavu, naše tělo taky… A taky každý den se jinak vyspíme :). To znamená, že co jednou způsobí jen lehoučké zčervenání, to může příště zanechat hodně nepěkné spáleniny. A olejíčky nepoužíváme proto, abychom si ubližovali.

A co na závěr? Číst etikety!

U všech esenciálních olejů bychom měli číst etikety a příbalové letáčky, pokud je mají. U citrusových to platí dvojnásob. Etiketa nám totiž někdy může udělat radost – třeba bergamot se dá sehnat ve verzi bergaptene-free.

dify.cz
hledáte ty nejvymazlenější, přesto však jednoduché recepty na kosmetické produkty? mrkněte na moje ebooky

4 ks komentářů

  1. Krásné odpoledne,
    nevíte jestli se tedy mezi tyto na sluníčku nebezpečné oleje řadí i citrónová tráva (lemongrass)?
    Díky
    Iva

    1. Podle informací na internetu (teoeretický materiály i praktický studie) nemá citronová tráva složky, který by způsobovaly fototoxicitu. Takže by měla být ok. Ale vždycky je lepší ten konkrétní olejíček otestovat, jestli tam není jiná reakce, když se potká se sluníčkem

  2. Moc děkuju za odpověď! Postupně pročítám všechny články a je to moc, moc zajímavé! Už jsem úplně přestala koukat na televizi a mám mnohem lepší večerní program! Díky.