Domácí rohlíčky

Domácí kynuté rohlíky

Pokud se vám někdy zasteskne po rohlíkách, vězte, že si můžete docela snadno obstarat jejich zdravější verzi. A to dokonce z bílé mouky. Trik je v tom, že se nechá předfermentovat, tím se jinak špatně stravitelné složky naruší. A jako bonus bude krásně nadýchaný vnitřek, ke kterému se můžete propracovat klasickým odtáčením :)

Ještě bych ráda řekla, že tento recept je převzatý od Mirka Mitruse a je uvedený na facebookovské stránce pecempecen, kde najdete spoustu chytrých rad a velmi užitečných postřehů.

Co potřebujeme:

  • 250 ml vlažné vody
  • 3 lžíce másla – před přidáním do těsta rozpustíme
  • 7 g droždí v prášku
  • 500 g mouky – originálně polohrubá, my dělaly s hladkou
  • 10 g cukru (neděste se, ten je pro kvasinky :))
  • 10 g soli

Jelikož chceme zapůsobit na lepek a další složky obilí, začneme s přípravou zavčas – den předem. Vyplatí se, velmi!

Smícháme 166 g mouky, 5 g sušeného droždí a 250 ml vlažné vody. Přikryjeme fólií a necháme, nejlépe přes noc, pracovat při teplotě kolem 23 stupňů. Po zhruba 12 hodinách můžeme přimíchat zbytek ingrediencí. S moukou je lepší jít pomaleji a přidávat dle potřeby. Zpracováváme v pěkné vláčné nelepivé těsto.

V této fázi těsto uložíme do mísy pod utěrku a necháme pracovat kvasinky další hodinu až dvě . Každou půlhodinu těsto vyndáme a „přeložíme“ – jeden konec těsta trochu natáhneme a připlácneme na vrch, jednou zopakujeme a ještě přeložíme na půl. Vrácíme pod utěrku a za půl hodinky znovu. Přitom nám těsto pěkně pracuje.

Po zhruba 2 hodinách z těsta naděláme bochánky, hezky na každý rohlík jeden a necháme dalších 10 minut ležet. Poté rozválíme a točíme do tvaru rohlíků. Ty pokládáme na plech vyložený pečícím papírem, v dostatečných rozestupech. Všechny pak pokropíme vodou z rozprašovače a přikryjeme fólií. Čeká je poslední kynoucí fáze – 45 minut.

Troubu si vyhřejeme na 250, včetně jednoho plechu a menší formy na dně v troubě.  Z rohlíků pak stáhneme folii, i s papírem přeneseme na rozpálený plech, opět pokropíme a dáme do trouby. Do formy na dně nalijeme asi skleničku vody. Pečeme 10 až 15 minut, bedlivě sledujeme barvu a když se nám už zamlouvají, taháme z pece.

Recept také můžete shlédnout na videu na YouTube přímo od Mirka.

Zdravější domácí rohlíky

dify.cz