Vyrábíme měsíčkový olej

Příprava domácího měsíčkového oleje

Ke skvělému měsíčkovému oleji jsem přišla skoro jak slepý k houslím. Na jedné výpravě za ingrediencemi jsem ho viděla na seznamu obchodu a prostě z nějakého důvodu jsem ho přidala k nákupu, aniž bych nad tím nějak přemýšlela. Až po pozdějším zkoumání doma mi začalo docházet, co jsem si vlastně domů donesla. Proto na něj publikuju recept, abyste si ho mohli užít taky :)

Jinak technicky vzato se jedná o měsíčkový olejový macerát, zjednodušeně se mu často říká měsíčkový olej.

Měsíčkový olej

Měsíček je jednou z tradičních bylinek využívaných v českém mastičkářství, pro spoustu léčivých účinků a taky určitě pro snadnou práci s ním. A jeho květy jsou ohromnou ozdobou záhonků a truhlíků, vypadají jako malá sluníčka, která nám rozzáří den.

Tenhle recept dávám naschvál v předstihu, abyste pak hnedka věděli, co s měsíčkem podniknout.

 

Co potřebujeme:

 • květy měsíčku – sušené nebo čerstvé
 • olej – olivový, slunečnicový, mandlový, jakýkoliv si vyberete
 • uzavíratelnou sklenici

Na výběr máme ze dvou metod – rychlé a pomalé. Ta rychlá spočívá v zahřívání a sice nám dá rychlý výsledek, zato ale kvalita bude horší. Ta pomalá metoda využívá času k získání maxima z květů. Takže.. jdem do té pomalé.

Nejdřív si připravíme sklenici – potřebujeme dobře těsnící víčko a obojí dobře omyjeme, nejlépe ještě vařící vodou. Necháme uschnout.

Do sklenice poté dáme očištěné a ideálně zavadlé květy, odkrojíme jim případně zbytečky stonků. Kvítky zalijeme olejem tak, aby byly kompletně ponořené a hladinka byla ještě kousek nad nimi. Dobře zavíčkujeme a dáme na teplejší místo. Denně protřepáváme a za nějakých 4 až 6 týdnů máme vylouhováno. Teď už jen stačí přecedit do jiné dobře uzavíratelné nádoby, nejlépe z tmavého skla a ideálně skladujeme na chladnějším místě.

Výběr oleje! Na výběr máme spoustu různých olejů a vyplatí se vybrat takový, který dá našemu měsíčkovému oleji další extra účinky. Olej pak můžeme používat jak na obličej tak na tělo a taky do domácí kosmetiky! Pleťové krémy, odličovací přípravky a balzámy na rty jsou těmi největšími favority. Navíc, ten můj má pěknou ovocno-květinovou vůni, která dá našemu výrobku další rozměr!

A teď pár slov k využití měsíčkového oleje. Vzpomínáte na měsíčkovou mastičku? Byla používaná na ošetření ran a spálenin, pomáhala desinfikovat a hojit. Tak přesně to můžeme očekávat i od našeho měsíčkového oleje. Je antiseptický, protizánětlivý, pomáhá při hojení ranek i působí proti vytváření jizev. Dále je často dobrou podporou v boji s ekzémy, vyrážkami, rozpraskanou suchou kůží. Uklidňuje, podporuje tvorbu kolagenu a obecně pomáhá kůži bojovat s časem.

 

A nakonec… říkáte si, že zrovna není období měsíčku, nemáte po ruce dobrý obchod s bylinkami nebo nemáte čas? Měsíčkový olej se dá i koupit, u nás najdete úžasně hojivý měsíčkový macerát obohacený ještě měsíčkovým extraktem.

Měsíček na přípravu měsíčkového oleje

dify.cz

13 ks komentářů

 1. Moc pěkný tip, to se musí nechat :-) Samotný nápad je opravdu inspirativní. Přesto mi v článku něco zásadního chybí.. Není tu žádný osobní přínos samotné autorky. Žádné vlastní fotky přímo z výroby oleje, žádné podrobnější rozpracování,který olej tedy použít, nebo alespoň který tedy použila autorka. Je to jako by si někde koupila hotový olej, někde si pak přečetla,že se dá i vyrobit a návod na výrobu tedy „obšlehla“.
  Odstavec o využití oleje je také jen okopírovaný z nějakých obecných reklamních textů, ale informace o tom jak olej tedy používá sama autorka, nebo jestli jí samotné olej pomohl s nějakých nešvarem prostě nikde.
  Nápad na téma článku je velice dobrý. Ale to je tak vše.. :-(

  1. Díky za komentář. Jak píšu v úvodu, olej jsem si koupila a návod neobšlehla – tyhle oleje se všechny dělají plus mínus stejně :) A právě že to náhodou mělo být o tom tipu, čas měsíčků se blíží a je velká škoda jich nevyužít. Různým olejům se věnujeme průběžně a o účincích tohoto konkrétního je potřeba napsat článek zvlášť. Jeho použití je objeví v receptech. Bohužel, není v mých silách napsat všechno hnedka dopodrobna, i když věřmi, že bych velmi ráda :)

 2. Tohle není měsíčkový olej, ale výluh z květů měsíčku v oleji, pravý měsíčkový olej vyrobíme tak, že okvětí měsíčku nacpeme do sklenice, vzduchotěsně ji uzavřeme a necháme 14 dnů na slunci, květy pustí oranžovou šťávu – olej, který se zachytí na stěnách sklenice. Tento olej musíme dále konzervovat, nejlépe lihem.

  1. Dobrý den Evo, díky za komentář. Technicky vzato to není měsíčkový olej – není to čistý olej z měsíčku. I přesto se ale ten termín docela bez problému používá, ve spoustě jazyků. Můj olej pochází z dobrého zdroje a na etiketě to slovo nese taky, zrovna jako spousta výrobků v uznávaných eshopech v zahraničí. Bohužel ne vždycky následuje dodatek, že je to infused oil.
   Co se týče postupu na přípravu pravého oleje – moc díky za tip, až zas bude měsíčková úroda, určitě to prozkoumám.
   Mějte se fajn a pěkný víkend! Pavla

  1. Ahoj Evo, lidi to delaji ruzne, nekdo dava 3/4 sklenice rostliny, nekdo se to snazi naplnit co nejvic.. cim vic toho vmestname, tim sice teoreticky vyssi koncentrace latek – teoreticky, protoze asi neni uplne mozny zjistit, jak presne a do jaky miry ty latky prechazeji do oleje.. takze ja se priklanim k tomu dat, co mame, a olejem to zalit rozumne :)