Krém s lékořicí na ekzémy

Domácí přírodní krém na ekzémy a vyrážky

Lékořice patří mezi moje největší objevy. A vůbec nechápu, že mě stálo tolik úsilí na ni přijít. Pořád je totiž poměrně málo používaná, přitom je jí síla je ohromná – a ohromné je taky množství lidí, kterým může pomoct. Lékořice má v sobě látky, které prodlužují použitelnost kortizolu. Co to znamená a jak nám to v praxi pomůže?

Kortizol patří mezi ty hormony, které řídí spoustu funkcí v těle. Mimo jiné je i protizánětlivý. A právě pro jeho protizánětlivé účinky se v tak ohromné míře vyrábí synteticky látky jemu velmi podobné.

Tyto uměle vyrobené hormony jsou pak předepisovány k potlačování zánětů – třeba ekzémů. Známe je pod pojmy glukokortikoidy, kortikosteroidy, hydrokortizon atd. Často je ale na krabičkách najdeme pod různými dalšími názvy. Vždy se ale jedná o umělý hormon, který má za úkol utlumit zánět. Bohužel většinou se jedná o zánět, který je způsoben tím, že naše vlastní tělo nemá k dispozici ve správný moment správné množství kortizolu a dalších podobných hormonů pro danou “příhodu”. Takže mastí nebo prášky se snažíme vyrovnat to, co tělo nezvládá. Neřeší se tak příčina. Navíc tento zásah má často na svědomí jednu ještě horší věc – tělo často snižuje vlastní produkci kortizolu, takže se stává ještě závislejší na jeho příjmu z léků. Dlouhodobé užívání medikamentů s umělými kortikoidy může vést k částečnému nebo úplnému útlumu jeho přirozené produkce tělem, někdy nevratně. Navíc, masti obsahující glukokortikoidy ztenčují kůži a mají další negativní účinky. Proto řada mastí je určená pro použití na tělo, ne na obličej.

Aktivní látky v lékořici dokážou do značné míry nahradit právě umělé kortikoidy. Za nejdůležitější mechanismus jejich fungování se považuje jejich schopnost prodloužit dobu, po kterou má tělo k dispozici svůj vlastní kortizol. Skutečně kvalitních informací není úplně mnoho, ale dle všeho lékořice umožňuje tělu efektivněji hospodařit s kortizolem, který má samo k dispozici, a zároveň mu dopřeje trochu oddychu, protože ho nemusí produkovat tolik.

Konkrétně je lékořice vhodná pro použití do kosmetiky pro ošetření atopického ekzému, alergické vyrážky, lupénky nebo třeba dyshidrotického ekzému (což je pravděpodobně ten “můj”). Už dávno jsem s ní vyráběla macerát a dělala si z něj mazání, nicméně aktivní látky jsou mnohem lépe rozpustné ve vodě než v oleji. Užívat ji můžeme i vnitřně, ale to bych doporučila až jako záložní řešení (a může zvyšovat krevní tlak).

Nejsnazší je z lékořice udělat odvar. Já odměřila 2 lžíce drcené lékořice na 250 ml vody, přivedla k varu a pak pod pokličkou povařila 20 minut. Nechala vychladnout, zcedila a bylo to ready k použití. Vyrobila jsem s ní jednoduchý krém.

Do krému jsem zvolila místo olejů kakaové máslo – mám ho ráda a je moc fajn. Krém s ním je pak hodně nadýchaný, zároveň hutný a vyšlehá se na zhruba 50-55 ml. Lze ale použít jakýkoliv oblíbený olej, pak bude mít objem spíš pod 40 ml.

 

Použila jsem:

  • 20 g odvaru z lékořice
  • 9 g kakaového másla (koupit)
  • 1 g emulgátoru (Olivem 1000) (koupit)
  • konzervant (5 kapek Cosgardu) (koupit)
  • EO dle volby, u mě 8 kapek levandule nebo lavandinu

Postup:

Připravíme si vodní lázeň. Do ní dáme hřát jednu skleničku s odváženým odvarem a jednu skleničku s odváženým kakaovým máslem a emulgátorem.

Zahříváme, dokud se nám nerozpustí kakaové máslo a emulgátor (já jim pomáhám mícháním).

Vyndáme z lázně a odvar vlijeme do sklenky s olejovou fází. Začneme promíchávat kapučínovačem, později můžeme přejít na metličku.

S mícháním a ochlazováním bude směs houstnout. Když dosáhne pokojové teploty, přikapeme konzervant a esenciální olej a důkladně vmícháme.

Nakonec přemístíme do obalu a máme hotovo.

Domácí krém na ekzém a vyrážku s lékořicí - recepty na #diykosmetiku

PS: ekzémy se taky můžou táhnout s dalšími zdravotními problémy, strseme, nedostatkem energie… o tom jsem se před dlouhou dobou víc rozepsala tady.

dify.cz

6 ks komentářů

    1. BTMS znám hlavně jako surovinu pro vlasový produkty,ale určitě jestli s ním máš vyzkoušený normální krémy, tak proč ne. Olivem používám hlavně proto, že je hodně rozšířený, dobře snášený a je s ním jednoduchá práce, ne pro nějaký speciální důvody… Takže klidně ho nahradit čímkoliv jiným :)