Vyrábíme lékořicový olej aneb jak na možnou náhradu kortikoidů

Výroba lékořicového oleje

Že lékořice není jen synonymem pendreku, to jsem se dozvěděla až nedávno. Respektive jsem tušila, že ji lze použít i jako bylinku, ale vůbec mě nenapadlo, jak moc prospěšná může být. Je totiž takzvaným adaptogenem. Tedy rostlinou, která pomáhá tělu k rovnováze, obzvlášť se užívá v souvislosti s adrenálními funkcemi a zvládáním stresu na obecnější rovině. Teorie pěkná. Praxe ale ještě lepší. Lékořice totiž pomáhá při nedostatku kortizolu. Dle spousty zdrojů dokáže i nahradit farmaceutické výrobky na bázi kortizonu (kortikoidů, kortikosteroidů, glukokortikoidů a všeho dalšího z tohoto pytle). Tohle téma se ještě objeví v souvislosti s adrenální únavou. Na konci článku pak uvedu seznam indikací – příležitostí pro užití lékořicového oleje.

Výroba lékořicového oleje

Tento olej není ani tak lékořicový olej jako spíš olejový lékořicový macerát. Jednoduše řečeno, vezmete lékořici a olej vaší volby, obojí smícháte v uzavíratelné skleněné lahvičce a necháte louhovat.

A teď trošku podrobněji…

Lékořice – lékořice je sušený kořen rostliny zvané lékořice lysá (glycyrrhiza glabra). V obchodech ho můžeme najít v podobě štěpků nebo celého kořene, případně i jako prášek. Má velmi charakteristickou chuť a je výrazně sladký. Pochází ze Středozemní oblasti, kde si vysloužil třeba jméno palo dulce aneb sladké dřívko (ve Španělsku).

Domácí lékořicový olej

Olej – olej vybíráme dle našich potřeb a možností. Já vzala k ruce olivový olej, je to taková klasika. Je příjemný na používání, má spoustu dobrých účinků a cena je výborná. Jedinou nevýhodou je jeho charakteristická vůně. Pokud vám nesedí, tak zkuste třeba mandlový olej.

Množství surovin lze stanovit asi takto – lékořice musí být v oleji ponořená. Vice instrukcí není třeba :)

Nádoba – potřebujeme důkladně vymytou skleničku, kterou můžeme dokonale uzavřít. Taková přesnídávková nebo marmeládová slouží bezvadně.

Místo a čas – v tomhle taky neexistuje shoda, postupů je spousta. Asi nejtradičnější je umístění skleničky na slunný parapet, někteří to prokládají chvilkami v troubě na nejnižší teplotu, někteří louhují úplně zastudena. Doba louhování je minimálně 10 až 14 dní, někteří louhují ale i měsíce. Důležité je v průběhu protřepávat. Pokud nám kousky lékořice zůstanou na suchu, dolijeme olej, aby byly zase pod hladinou.

Nakonec olej přecedíme a vymačkáme poslední kapičky i z kousků lékořice. Ukládáme v dobře uzavíratelné nádobě pokud možno na chladnější temné místo.

Na co je lékořicový olej dobrý?

Lékořice obsahuje látky, které dokážou suplovat kortizol přirozeně vyrobený naším tělem. Zatím jsem našla dvě velmi zajímavé informace. Za prvé, určité látky obsažené v lékořici zabraňují rozpadu našeho vlastního kortizolu – to znamená, že kortizol zůstává tělu k dispozici delší dobu. To tedy znamená, že to stejné množství vyprodukovaného kortizolu přinese větší užitek a po delší dobu. Za druhé, extrakt z lékořice byl i využit k výrobě léků ze skupiny kortikoidů. Tedy že lékořicový extrakt opravdu nahradil glukokortikoidy. A v obou případech při vnitřním i vnějším užití.

A teď zase zpátky k našemu tělu. Dle spousty referencí tento olej způsobí to, že se v místě aplikace „podrží“ ten kortizol, který tam dodalo samo naše tělo. Kortizol se tam tedy nashromáždí a není ho tedy třeba doplňovat zvenčí mastěmi. Nahrazují tedy klasické kortikoidové masti.

K tomu druhému tématu – už jsou vyvinuty výrobky, které využívají extrakty z lékořice přímo a nahrazují jimi jiné syntetické látky s glukokortikoidní aktivitou. Tedy že přímo tento výtažek nahrazuje chybějící kortizol.

A na co že je dobrý konkrétně?

Lékořicový olej je možná přírodní náhrada kortikoidových mastí a můžeme ho použít všude tam, kde bychom použili klasickou kortikoidovou mast nebo jiný protizánětlivý přípravek. Tedy u vyrážek, ekzémů, pupínků a jiných kožních zánětlivých ložisek. Vyzkoušet to můžeme u pokožky, která z nepochopitelného důvodu svědí nebo má podezřele suchá místa. Otestovat to můžeme i v případě zánětů dásní, tady si ale musíme ohlídat, aby nebyl problém v zubu.

Lékořicový olej můžeme používat i vnitřně. Užitečný je hlavně těm, kteří trpí nízkým tlakem nebo čímkoliv jiným, co může být způsobené nedostatkem kortizolu (viz články o adrenální únavě). Zrovna tak může být velmi nápomocný, pokud trpíte na záněty.

Rozhodně bych ho doporučila prozkoumat těm, kteří mají třeba záněty trávicího ústrojí. Je to ale potřeba dělat s velikou opatrností. Tohle je kapitola sama pro sebe, nemůžu na to ale neupozornit. Takže pokud se vás to týká, zkoumejte a studujte možnosti, určitě to za to stojí.

Aktualizace: prospěšné látky obsažené v lékořici se ještě lépe rozpouštějí ve vodě či alkoholu. Pro silnější účinek proto můžeme lékořici macerovat v alkoholu nebo z ní připravit silný odvar.

Nebezpečí lékořice

Nakonec ještě musím napsat možná nebezpečí lékořice. Velmi opatrně by s ní měli při vnitřním užití nakládat osoby s vysokým tlakem. Taky je třeba brát lékořici jako lék – tedy ji nezneužívat. Je to velmi bezpečná bylinka (s výjimkou tlakařů), ale taky je opravdu mocná a my s ní chceme získat jen ty nejlepší výsledky.

I když je lékořice výbornou přírodní alternativou umělých léčiv, nesmíme zapomínat na to, že sama o sobě neřeší náš problém, neřeší příčinu. Je tedy na nás, abychom paralelně s užíváním lékořice věnovali pozornost i léčbě příčiny. A v tom případě je prvním krokem prověření možné adrenální únavy.

Lékořici se ještě budu rozhodně věnovat, je hodně zajímavá, mezitím s ní ale můžete experimentovat i vy. Já zatím louhuju a odebírám po troškách. Až bude olej důkladně protestován, podám hlášení :)

dify.cz

8 ks komentářů

 1. Ahoj, vadí použití plastové nádobky na léky? Plast by snad neměl oleji škodit, jen nevím, jestli není nějak zásadní vystavení slunečnímu záření. A druhá věc, nesehnala jsem kousky lékořice, mám tedy prášek: nemáte nějaký skvělý nápad, jak ho pak z oleje dostat? :)
  Díky moc za odpověď, už se těším, až bude mastička hotová

  1. Ahoj Kristino, ono u těch plastů hodně záleží na tom, co přesně za plast to je. Plasty jsou různě odolný, některý se narušují i chemickou cestou, právě třeba i jen kontaktem s určitou látkou. Do obsažený látky se pak můžou dostávat nějaký škodlivý molekuly z plastu. Pokud je něco určený pro kontakt s léčivy, tak by to teoreticky mělo bejt z kvalitnějšího plastu, ale zas těžko říct, s čím vším výrobce počítal. Zkus kouknout, jestli najdeš na tý nádobce napsáno, z jakýho typu plastu je… pak by mělo jít aspoň trošku dohledat, jak moc háklivej ten materiál je.
   Slunečnímu záření je vždycky lepší se vyhnout, ono má vliv nejen na naše suroviny, ale třeba i právě na plast, ze kterýho se pak taky můžou uvolňovat „věci“.
   Pak u toho prášku záleží, jak moc najemno se jim povedl :) Jsou lidi, který filtrujou přes kávový filtry (mně osobně to nevyhovuje). Za mě je to jednoznačně nějaká jemná látka. Dát do sítka látku, přes ní olej prolít a prášek by měl zůstat na ní. Snad to bude fungovat, kdyžtak dej vědět :)

   1. Díky za odpověď, nechám louhovat a dám vědět po dokončení :) Vyrážím na cesty a beru sebou – díky Vašemu blogu! – téměř jen DIY kosmetiku, takže Vám patří velký dík.
    PS: než jsem si přečetla celý název blogu (tedy do dneška), myslela jsem si, že zkratka znamená Do it fucking yourself :) :) :)

  1. Ahoj Olgo, určitě. Do normálního oleje nebo i alkoholu. Dávala bych to hlavně ráno, co se týče dávkování, tak vyzkoušet, přidávat postupně a vidět, kdy co zabere. Lékořice je taky sladivá, takže se dá dát do spousty věcí, jen chutná trošku jako dřívko :-D. Co zkusit ale čaj třeba? To je můj poslední objev. Psala jsem o něm tady: http://dify.cz/moje-objevy-a-znovu-objevy-souhrn-za-leto-dil-1/
   Určitě na to mrkni, mně čaj zabírá ohromně. Vařila jsem vždycky víc, tak na 2-3 dny, nechávala jsem to v ledničce a pak ředila. Jenom pozor, může to dělat problémy lidem s vysokým tlakem. Jinak ještě bych určitě doporučila zkusit vyzkoumat, co ten ekzém způsobuje, dneska už na spoustě míst uznávají, že atopák je podobný alergiím. Já za sebe můžu říct, že ta „diagnóza“ k ničemu moc není, spíš je potřeba vědět, jak se to chová, jak to reaguje. Já měla spoustu různých ekzémů/vyrážet a mělo to tu stejnou příčinu.

   1. Ahoj, tak se ozývám s výlsedkem – bohužel nulovým. Lékořicový čaj piju každý den minimálně měsíc, dávám si ráno a večer, vždy čerstvý (chvíli povařím a nechám 15 min odstát). Nepozoruju ale na ekzému vůbec žádné zlepšení, tlak mám normální. Jediné, co chvilkově! zabírá jsou kortikoidy, teď už mi doktorka nasadila i Prednison. Pomalu ho vysazuji (beru čtvrtku obden) a ekzém se samozřejmě vrací :( Mám ho úplně všude (kromě chodidel a dlaní), neskutečně svědí, zejména v noci, kdy prostě nemůžu spát ať dělám co dělám. Naháním to pak přes den a o zdravém režimu si můžu nechat jen zdát :( Nevím si už rady, zkouším všechno, eliminuju stres, který mi ekzém před rokem vyvolal, ale nic, nic, NIC nezabírá, stále se to zhoršuje a vrací.. Nemáš ještě nějaký tip? Jsem z toho zoufalá. Nasadila jsem i vitamíny Formule VM-75, nejnověji zkouším šťávu z Aloe a Noni, již dříve odzkoušela goji a Enterosgel, reishi (po ní nastalo velké zhoršení)..

    1. Ahoj Olgo, to mě mrzí. Jak silný ten čaj je? Ten můj byl vždycky tak, že bez naředění nešel vůbec vypít. Jinak bohužel bude potřeba pátrat dál. Odpíchla bych se od toho, jakym způsobem Ti fungují ty kortikoidy, případně další hormony. A taky od toho, jakýho typu ten ekzém je. Pokud to svědí hlavně v noci, tak zkusit zjistit proč. Jestli to třeba není nedostatkem cukru. Nebo třeba teplou sprchou. Prostě to vzít ze všech stran a snažit se hledat nějaký vodítka.
     Jinak věř tomu, že to řešení tam je! Je tam, ale hold někdy trvá dýl, než se najde. Klidně mi napiš, cokoliv Tě napadne, třeba najdeme něco, co pomůže najít konečně tu cestu :)
     Ještě k reishi. Nezkoumala jsem tuhle houbu, ale vypadá to, že je právě na snížení hladiny kortizolu. Což je asi přesně opak toho, co by bylo potřeba. Respektive záleží na tom, kdy kolik kortizolu v krvi je. Kdyžtak koukni sem – http://dify.cz/adrenalni-unava/, pokud jsi to ještě nečetla, dole jsou pak nalinkovaný ještě další články k tématu.