Esenciální oleje s afrodiziakálními účinky

Esenciální oleje s afrodiziakálními účinky

Blíží se den svatého Valentýna a s ním i skvělá příležitost vytáhnout téma esenciálních olejů a jejich afrodiziakálních účinků. Protože těch, které je mají, je spousta. Zdaleka se nemusíme omezovat jen na ylang-ylang nebo vanilku.

Esenciální oleje nám přináší široké spektrum účinků, mimo jiné nám pomůžou se uvolnit, odplavit stres a napětí, navodit chuť do života. Podpoří prokrvení těla a umožní nám lépe prožívat současnost. Samozřejmě většina nějakým způsobem má vliv na hormonální hladiny v těle (nemluvíme o pohlavních hormonech, ale hormonech obecně, protože všechny mají svoji roli), ale (ve většině případů) naprosto přirozeným způsobem. Podobně jako káva nebo čokoláda, krásná hudba nebo dobře odvyprávěný příběh. Nefungují jako pilulky z lékárny.

Každému v tomto ohledu sedne jiný esenciální olej nebo jiná kompozice – to proto, že každý jsme jiný a nacházíme se v různých situacích. Někdo je zavalen starostmi a jiný jede v takovém tempu, že se nedokáže na chvilku zastavit a zvolnit.

Vytáhla jsem řadu zajímavých možností, všechny docela dostupné. U každé z nich poznamenávám její nejdůležitější účinky.

Ať si vybereme jakýkoliv, možností použití je spousta. U čistých esenciálních olejů můžeme připravit masážní oleje, parfémy, ambientadory nebo jednoduše využít aromalampu nebo difuzér. U esencí v olejovém základu bude nejjednodušším způsobem použití namíchání masážních olejů nebo olejových parfémů.

A samozřejmě, uvedené esenciální oleje mají ještě mnoho dalších zajímavých účinků, takže je široce uplatníme i při jiných příležitostech.

 

Růže

Klasika, která prostě musí být na prvním místě. Růže je symbolem lásky a romantiky a už jen proto funguje jako afrodiziakum :). Je skvělý pro ženy. Působí dobře na psychiku, podporuje sebedůvěru, zlepšuje prokrvování.

Růžový esenciální olej, případně růžové absolue jsou docela drahé. Můžeme ho ale koupit v nosném oleji, třeba jojobovém. Poslouží stejně dobře a nezruinuje nás. A další alternativou je i růžová voda, která sice nevoní tak silně, ale skvěle nám poslouží třeba ve spreji k vytvoření voňavé mlhy.

Palmarosa

Palmarosa je do značné míry podobná růži, co do vůně i účinků. Pomáhá bojovat proti únavě, pocitu vyčerpání, stresu.

Geránium

Další esenciální olej s vysokým obsahem geraniolu, látky typické pro růže. Geránium je dražší než palmarosa, ale lépe nám poslouží v kosmetice, je skvělé do luxusní pleťové kosmetiky.

Ylang ylang

Ylang ylang patří mezi nejznámější rostlinky s afrodiziakálními účinky. Jeho sladká vůně mimo jiné uklidňuje, uvolňuje, pomáhá odstraňovat strach a úzkost a prohlubuje prožitky. Pozor ale u nízkého tlaku, může ho eventuálně ještě více snížit.

Santálové dřevo

Santál pomáhá navodit pocit relaxace, používá se k i přípravě prostředí pro meditaci. Podporuje pocit napojení na druhého. Taky se říká, že je složením podobné lidským feromonům.

Benzoe

Benzoe potěší už jen svojí svůdnou sladkou vůní, obsahuje vanilin. Používá se k léčbě sexuálních disfunkcí, pomáhá překonat stavy úzkosti, stres a působí antidepresivně. V parfémech se používá k fixování vonné kompozice, takže je mimo jiné skvělá právě do přírodních parfémů.

Šalvěj muškátová

Šalvěj muškátová podporuje uvolnění a pocit spokojenosti nebo dokonce euforie. Kromě toho má pozitivní vliv na ženské hormony. Rozhodně to ale neznamená, že by účinkovala jen na ženy, naopak.

Zázvor

Kořenitý zázvor zahřívá a celkově probouzí tělo i ducha, posiluje libido a pomáhá odstraňovat stres a působí jak antidepresivum.

Kasie (a skořice)

Kasie byla dlouho používána ke spirituálním účelům. Stimuluje, energizuje, ale na druhou stranu uvolňuje. Zahřívá.

Kardamom

Kardamon je dalším představitelem hřejivého koření s nasládlou vůní. V některých kulturách se používá k řešení různých sexuálních disfunkcí. Kromě toho pomáhá odbourávat stres.

Muškátový oříšek

Muškátový oříšek má lehkou kořenitou vůni a pomáhá se uvolnit, odstranit stres a napětí. A prý zvyšuje libido.

Grep

Grep přináší lehkost a zlepšuje náladu, energizuje. Osvěžuje vonné směsi.

Bergamot

Citrusová vůně zamlouvající se mužům. Bergamot skvěle doplňuje vonné směsi. Prý má pozitivní vliv na libido.

Pačuli

Pačuli patří mezi nejvyhlášenější afrodiziaka. Zde ovšem třeba říct, že ne každému svojí vůní sedne. Patří mezi oleje, které časem zrají, takže se může stát, že nám začne vonět až po nějaké době, co ji budeme mít ve skříňce.

Pačuli uvolňuje, posiluje pocit spokojenosti, navozuje intimní atmosféru. Údajně taky tvoří jednu ze složek směsi olejů, které si využívají při tantrických praktikách.

Jasmín

Jasmín se pyšní krásnou ženskou vůní a je tradičně pokládán za afrodiziakum. Pomáhá odplavit stres a špatnou náladu. V některých kulturách se považuje za přírodní prostředek k odstranění depresí.

Esenciální oleje s afrodiziakálními účinky (aromaterapie a domácí kosmetika)

Jakýkoliv z těchto éterických olejů poslouží parádně sám o sobě nebo ho můžeme doplnit o další, pokud budeme mít chuť.

 

Ještě stojí za to připomenout, že u esenciálních olejů, přestože jsou přírodní, se vyplatí používat je informovaně. Speciálně těhotné a kojící ženy a osoby s chronickou chorobou se mohou u některých esenciálních olejů setkat s kontraindikacemi, obzvláště, pokud se chystají k jejich intenzívnějšímu využití.

dify.cz