Jak vyrobit přírodní parfém z esenciálních olejů?

Jak vyrobit 100% přírodní voňavku z éterických olejů?

Lze vyrobit plnohodnotný parfém jen z přírodních surovin? Ano, lze! Příroda nám nabízí dostatek prostředků, jak si vyrobit vlastní 100% přírodní parfém, který budeme milovat.

Začneme otázkou. Proč se vůbec pouštět do přírodního parfému?

Víte, jaký je jeden z největších problémů dneška? Že na naši hormonální rovnováhu neustále něco útočí a snaží se ji nabourat. Stres, toxiny v potravě i umělé chemické látky všude kolem. A mezi ně patří mimo jiné i parfémy. Ano, právě umělé vůně mají nemalý vliv na stav našich hormonálních hladin. Patří mezi tzv. hormonální disruptory. Ty narušují zdravé pochody a způsobují nerovnováhy. Ve výsledku můžou významně ovlivnit naše zdraví a přinést neblahé důsledky v podobě podrážděnosti, únavy, alergií, ale i závažnější potíže jako neplodnost nebo rakovinu. Neznamená to, že nás klasické parfémy přímo ohrožují na životě. Nikdo nám ale nezaručí, že zrovna nám umělý parfém pěkně nezavaří. Vlastně nikdy nevíme, co s parfémem vdechujeme a jaký vliv to na naše tělo může mít. Protože jak jste si možná všimli – ze složení parfému se nic nedozvíme.

Přírodní parfémy obsahují jen látky, které vznikly v přírodě a které jsou pro tělo přirozené. Mnohem lépe se s nimi vypořádá a většinou z nich ještě benefituje.

Přírodní parfémy můžeme vytvářet i s konkrétním záměrem – snadno si namícháme takový, který nám zlepší náladu nebo povzbudí smysly. Na druhou stranu, ne všechny složky jsou vhodné do parfému pro kohokoliv. Některé esence mají kontraindikace a ty se vyplatí znát. Díky tomu z esencí vytěžíme maximum a vyhneme se možným nežádoucím účinkům.

Základ přírodního parfému

Každý parfém se skládá z nosiče a vonné složky. Jejich poměr, pokud mluvíme přímo o parfému, bude někde mezi 20-30 % vonné složky ku základu. Známe ale i další parfemované produkty – svěží vody, toaletní vody… Pro každý z nich je pak typický jiný poměr obou složek.

Základem parfému je vždy látka nebo směs, která v sobě dovede nést esence a která je v sobě rozpustí. Musíme myslet na to, že esenciální oleje nejsou rozpustné ve vodě. Míchat je proto můžeme s olejovým základem, alkoholem nebo si budeme muset vzít na pomoc látku, která nám esence s vodou pomůže smísit.

Olejové parfémy

Velmi často se k výrobě parfémů používá olej. Je skvělým nosičem vůní, esence se v něm dokonale rozmíchají. Dobře se pak používá a na kůži docela vydrží, někdy znatelně déle než parfém s alkoholem. Některé kůži taky lépe vyhovuje, ve srovnání s alkoholovým parfémem.

Další výhodou je, že v něm hezky uplatníme taky vzácné esence v nosném oleji (Co to je? Mrkněte sem).

Olejový parfém se dobře používá, zejména pokud ho máme v kuličkovém roll-onu.

Pevné/tuhé parfémy

Pevný parfém je velmi podobný olejovému. V jeho základu často bývá olej ztužený voskem. Nebo třeba rostlinné máslo. Díky tomu má tuhou konzistenci. Můžeme ho mít v tyčince nebo třeba kalíšku, jak nám to bude vyhovovat. Má podobné výhody jako parfém olejový.

Alkoholové parfémy

Alkoholový parfém se nejvíce podobá klasickým produktům z obchodu. Jeho základem je alkohol, většinou malinko naředěný vodou. Výhodou je, že se pohodlně používá, ovšem ne všem sedne jeho použití přímo na kůži. Nejlépe nám poslouží, pokud ho máme ve spreji.

K jeho výrobě budeme potřebovat jemný vysokoprocentní alkohol. Může to být líh z lékárny (kolem 96 %) nebo přímo líh parfemářský (zpravidla obsahuje další přidané látky). Někdo používá i silnější alkohol typu rum nebo vodka. Důležité vždy je, aby neměl výrazný lihový “ocásek”.

Parfémy, toaletní vody a další produkty obsahují různě velký díl vody. Většinou to bývá destilovaná voda (voda s nízkým obsahem minerálů), ale použít můžeme i hydrolát. Nicméně je třeba pamatovat na to, že čím víc vody ve směsi bude, tím větší je riziko, že se bude zakalovat a esence vydělovat, pokud nepoužijeme další látky, které by tomu zabránily.

Jak parfém sestavit?

Pro vytvoření vonné kompozice používáme hlavně esenciální olej a absolue, taky užijeme absolue v nosném oleji a různé typy extraktů.

Každý esenciální olej má určitou “dobu působnosti”. Některý voní jen chvilku, jiný vydrží dělat nám radost mnohem déle. A právě toto je jedním z důvodů, proč se parfémy obvykle tvoří jako kompozice. Setkáváme se tu s tou klasickou pyramidou se třemi patry. Na špičce jsou ty esence, které náš nos potěší rychle, ale taky rychle vyvanou. V srdci parfému najdeme esence, které zaregistrujeme později a voní déle. A v základu pak najdeme takové, které jsou mnohem méně těkavé a zůstávají vonět nejdéle.

Taková kompozice dává parfému nejen dlouhodobější účinek, ale taky určitou dynamiku. Vůně parfému se postupně rozvíjí. Samozřejmě tu jde i o to, vytvořit zajímavou hru vůní a neomezit se jen na jednu. To by mohlo být trošku nuda :).

Poměr esencí jednotlivých pater je různý. Zhruba 50 % esencí se připisuje srdci, zbytek se pak rozloží mezi hlavu a základ.

Jinak v praxi se setkáváme s tím, že se namíchá vonná směs pouze z esencí a hotová se pak používá dále – k výrobě různých typů parfémů, ale i tělových mlék, krémů, deodorantů… Tuto směs ideálně necháme několik dnů odležet. Až poté ji smícháme s látkou, kterou jsme si vybrali jako základ parfému. V případě alkoholového parfému lze doporučit další asi čtyři týdny nechat parfém stát, aby se snížila ostrost alkoholu.

Pro inspiraci, jaké esence do parfému jak použít, můžeme mrknout do tohoto článku.

Význam fixátorů

Některé látky jsou označovány jako fixátor. Většinou jsou to ty, co najdeme v základu parfému. Dlouho voní a pomáhají dlouho vonět i parfému jako takovému.

Nejúčinnější fixátory jsou syntetického původu, ale přeci jen existuje spousta látek, které jsou přírodní a s fixací parfému nám pomůžou. Patří mezi některé samotné esenciální oleje i další látky, které můžeme použít jako součást receptury.

Z esenciálních olejů jsou to typicky pryskyřice, dřeva a řada dalších – konkrétně třeba pačuli, kadidlo, vetyver, santál, atlaský cedr, myrha, ladbanum, ale i dubový mech, vanilka, muškátová šalvěj nebo list fialky.

Jako fixátor ovšem fungují i oleje a vosky. Dělají směs těžší a vonné molekuly se tak pomaleji uvolňují.

Většina fixátorů – ať už esenciálních olejů nebo syntetických fixátorů – má nějaký vliv na některé vonné složky parfémů. I s tím je třeba počítat.

Jak vyrobit 100% přírodní parfém z esenciálních olejů? (diy kosmetika, aromaterapie, parfumerie)

Sestavit si parfém může být skvělá voňavá hra. Pokud máte dojem, že vám chybí fantazie, spoustu receptů najdete na internetu. A jinak si hrajte a zkoušejte, co vašemu nosu sedí, a vymazlete si svůj vlastní 100% přírodní parfém.

dify.cz