Ucho Jidášovo, zdravá houba nejen do čínské kuchyně

Sušené ucho Jidášovo

Jidášovo ucho, ta typická asijská houba, mi uvízlo v paměti už před pěkně dávnou dobou. Až teďka se dostalo do mojí kuchyně a už nikdy tam nebude chybět. Nejen že je moc dobrým oživením spousty pokrmů, nabízí taky nutričně zajímavý koktejl látek a taky řadu účinků na naše zdraví. Ne nadarmo patří mezi prostředky tradiční asijské medicíny.

O Jidášově uchu

Ucho Jidášovo je lidový název houby zvané Boltcovitka bezová nebo Mo-er. Ta roste na kmenech stromů a vypadá jako gumový nebo rosoloviý shluk hmoty. Někomu připomíná uši nebo lasturky, jinému splácnuté bubliny. Barva se nejčastěji nachází někde na stupnici od světle oříškové přes hnědočervenou až po tmavší hnědou.

Ucho Jidášovo dokonce roste i v českých lesích a úplně nejradší má údajně bezové dřevo.

Ucho Jidášovo v naší kuchyni

Valná většina z nás si pořídí asi sušenou houbu. Na první pohled může být k nepoznání – jsou to takové tmavohnědé jakoby sametové vlnky nebo zvlněné placičky. A navíc poměrně malinké. To se ale během pár minut ve vařící vodě změní. Drobné suché houbičky pořádně nabobtnají, získají svoji tolik charakteristickou gumovost a možná budou mít i tendenci utéct nám z hrnce :).

Suché houby dobře propláchneme. Postupů přípravy je spousta, můžeme se setkat s půlhodinovým vařením i pouhým máčením – já vařím asi pět minut a pak nechávám dojít. Pak houbičkám okrojím pevné části, kterými byly přirostlé ke kmeni (pokud tam vůbec jsou).

Houba Jidášovo ucho

Nutriční hodnoty ucha Jidášova

Mezi velké přednosti této černé houby patří vysoký obsah vlákniny – z asi 30 procent ho tvoří právě vláknina. Dalších asi 12 procent představují proteiny. Kromě toho v něm najdeme vitamín C, některé vitamíny skupiny B a pak hodně železa a vápníku, dále třeba zinek a selen.

Některé zdravotní účinky Jidášova ucha

Tyto houbičky dodají našemu tělu dávku antioxidantů, a tak přispějí k obraně těla před volnými radikály.

Další v řadě jsou protizánetlivé účinky, které jsou rovněž důležité pro pěstování zdraví.

Také ředí krev, což je dobré mít na paměti zejména před chystaným chirurgickým zákrokem, velké konzumace bychom se měli vyvarovat i v případě užívání léků na ředění krve. Pokud však nic z toho není náš případ, je Jidášovo ucho dobrým prostředkem pro zlepšení cirkulace krve a ochranou proti chorobám krevního oběhu.

Jidášovo ucho je typicky užíváno jako podpůrný prostředek při léčbě rakoviny i jako její prevence.

Dalším zdravotním problémem, který se častokrát řeší právě konzumací a odvarem z této houby, je vysoká hladina cholesterolu.

Další indikací je pocit suchosti v ústech a krku a dráždění nedostatečně vlhkých sliznic.

V čínské medicíně je zase černá houba prostředkem proti pocitu strachu izolace, podporuje radost ze života a celkově přispívá k pozitivnímu ladění.

 

Jidášovo ucho koupíte třeba u Country Life.

dify.cz