Slávky se mi na první pohled vůbec nezamlouvaly. Poprvé jsem je viděla kdysi v Chorvatsku a přišly mi tak nějak otravné. Nebyly hezké, takže jako suvenýr nepoužitelné, a navíc jimi byla porostlá pořádná část pobřeží, což značně znepříjemňovalo koupání. Kdybych tenkrát tušila, co se v těch černých lasturách skrývá, měla bych je ke snídani, obědu i večeři.
Co jsem si všimla, slávky třeba mezi Španěly zas až tak oblíbené na domácí přípravu nejsou. Prý je s nimi moc práce. Podle mě to jsou ale jedny z nejlepších mušlí vůbec, některé jsou nádherně masité a mají výbornou chuť. A příprava je ve finále velmi jednoduchá a rychlá.
Co potřebujeme:
- celé slávky
- olivový olej
- česnek
- petrželku – čerstvou nebo sušenou
Na přípravu slávek jako takových nepotřebujeme kromě mušlí vůbec nic. Pokud to bude vaše hlavní jídlo, počítejte tak 0,75 až 1 kilo na osobu (u délky lastury zhruba 7 cm). Vnitřek mají různě masitý, pokud máte možnost do pár mušlí nahlédnout, je to ideální.
Co se týče samotného nákupu mušlí, nejideálnější je, pokud jsou čerstvé a máte možnost se k nim přiblížit, prohlédnout si je a přivonět. Musí vonět lehce mořem. Pokud jsou cítit příliš silně, že by se vám z nich udělalo špatně, tak takové nebrat. Některé mohou být pootevřené, jiné s nabouchnutou skořápkou. To se může stát a tady musíme použít naše smysly na zhodnocení situace. Je dost běžné, že se čerstvé mušle někdy během cesty do hrnce otevřou. Jsou prostě živé. Nikdy se ale neotevřou úplně.
Příprava jako taková je jednoduchá, obnáší jen dva kroky. Nejdříve musíme mušle očistit. To znamená zbavit je řas a vláken, kterými byla slávka přichycena k podkladu, a omýt. Já je prostě vyklopím do dřezu a připustím vodu. Slávku po slávce očistím a dávám do hrnce. Někteří se snaží z mušle vydloubnout i zbytek těch příchytných vláken, je to ale zbytečná nepříjemná práce.
Teď už máme čisté mušle v hrnci. Přidáme trošičku vody, jen aby dno nebylo suché, přiklopíme pokličkou a necháme zahřívat. Po pár minutách se nám mušle začnou otevírat. Teď už stačí jen chvilka, pokud je totiž necháme příliš dlouho, nepěkně se nám mušle vysuší. Tady záleží na každém, jestli mu vyhovují vlhčí mušle, nebo jestli radši sušší a pevnější.
A už jen stačí připravit olej – smícháme dobrý olivový olej, prolisovaný česnek a petrželku, pokud máme (my neměly). Touto směsí zakápneme mušle a můžeme se do nich pustit.
Mušle můžete zakapat čímkoliv, co máte rádi – smíchat olej s bylinkami, kořením, můžete přidat citron.