Rozmarýnová tinktura/rozmarýnový alkohol

Výroba rozmarýnového alkoholu/tinktury a jeho užití

Když jsem se začala poprvé dívat kolem sebe a hledat v obchodech přírodní věci, často jsem narážela na rozmarýnový alkohol. Říkala jsem si, asi to bude nějaká španělská specialita přidávat rozmarýn do běžného lihu určeného pro ošetřování pokožky. Vůbec mě nenapadlo, že o roky později zjistím, jak univerzální takhle rozmarýnová (vlastně) tinktura je.

Nedávno jsem hledala, co by mohlo pomoct na popraskané žilky. A vyskočil na mě zrovna rozmarýnový alkohol. Začala jsem pátrat a ohromilo mě, co jsem našla. Rozmarýn mám ráda a vim, že má spoustu účinků. Ale vidět pohromadě, na co se v praxi skutečně tradičně používá, to bylo něco jiného. Došlo mi, že se na jihu neprodává na každém rohu pro nic za nic.

Rozmarýnová tinktura se používá třeba na:

 • popraskaskané žilky, křečové žíly a všechny další možné problémy tohoto charakteru
 • celulitidu
 • problémy se zadržováním vody
 • všelijaké další potíže, kde potřebujeme povzbudit krevní oběh
 • zmírnění zánětů
 • pohmožděniny a další bebí bez otevřené rány
 • unavené a bolavé svalstvo a krk
 • bolesti kloubů
 • podporu růstu vlasů a proti jeho padání
 • seboroickou dermatitidu
 • při nachlazení k masáži hrudníku

Je tedy dobrým adeptem na to být součástí domácí lékárničky. Opatrnější při jeho používání by měly být těhotné ženy a lidé s epilepsií, nicméně právě těhotným se rozmarýnový macerát – lihový i olejový – ve Španělsku často doporučuje k potlačování výše uvedených problémů souvisejících s těhotenstvím. Jedná se však pouze o vnější použití tinktury, vnitřnímu užití v rámci terapie je třeba se vyhnout. Ostatně obecně je tinktura používána zejména k masážím postižených partií.

Použití rozmarýnu - rozmarýnové tinktury/macerátu

Líh k výrobě tinktury by měl mít aspoň 70 %, já používám 96%, protože ho mám po ruce. Většina těchto lihů není určení k vnitřnímu užití, takže ani tinkturu pak vnitřně neužíváme. Dle potřeby však hotový rozmarýnový líh můžeme dále ředit vodou.

Ještě bych dodala, že tinktura velmi brzy dostane krásnou tmavší zelenou barvu. Prodávaný rozmarýnový alkohol je však bezbarvý, protože se v jeho případě nejedná o tinkturu jako takovou, ale o alkohol s přídavkem rozmarýnové extraktu, nejčastěji esenciálního oleje.

 

Na výrobu rozmarýnového alkoholu/tinktury potřebujeme:

 • líh (lékárenský, pro kosmetické užití, …) o síle aspoň 70 %
 • rozmarýn – ideálně čerstvý, případně kvalitní sušený

Poměr surovin není předepsaný, já bych řekla, co se do skleničky vejde, za předpokladu, že nebudou kousky rozmarýnu vyčuhovat nad hladinou lihu.

Takže obě suroviny spolu uzavřeme do skleničky a uložíme na 2-3 týdny do temna. Občas protřepáme. Po uplynutí doby zcedíme a uchováváme v dobře uzavíratelné skleničce.

Výroba a použití rozmarýnového alkoholu - na křečové žíly, popraskané žilky, celulitidy, modřiny, zadrženou vodu...

Používat můžeme přímo nebo ho můžeme ředit. Pokud je silný – vylouhovali jsme velké množství rozmarýnu v relativně malém množství alkoholu, můžeme s ním snadno vyrobit mast, pokud ho přidáme do masťového základu a alkohol necháme odpařit. Další alternativou je příprava olejového macerátu (víc o macerátech tady), který bude slabší.

Jelikož se mi rozmarýn stále ještě louhuje, nemůžu poreferovat o jeho účincích – na to snad dojde někdy příště :).

Jinak o rozmarýnu v podobě senciálního oleje jsem psala, podrobnosti najdete tady.

Pokud máte pocit, že rozmarýnový alkohol potřebujete co nejříve a nemůžete čekat, že si ho sami vymacerujete, vyrobte si ho obohacením alkoholu esenciálním olejem. Náš rozmarýnový esenciální olej najdete tady. Je BIO a v potravinářské kvalitě.

 

dify.cz

4 ks komentářů

 1. na tvém blogu se mi dost líbí, že hodně často nad něčím začnu přemýšlet a ty na to téma máš relativně čerstvý příspěvěk… :-) po né uplně neuspěšných experimentech s výrobou květových vod(odloženo na dobu, kdy budu mít vyšší hrnec a vlastní bylinky, dost možná nikdy :-D ) jsem začla přemejšlet nad tinkturama a vzpomněla jsem si, jak jsi tu psala o jednoduchých pleťových vodách a nějáká z nich byla voda(asi by se dal použít i čaj) s alkoholem a rozpuštenou silicí a předpokládám, že tinktura by možná měla o trochu slabší koncetraci účinejch látek, ale efektivní by asi byla a ten rozmarýn na žilky je dobrej tip :o) ale trochu mě překvapilo, že to doporučujou těhotnejm i když jen na vnější použítí, ona ta koncentrace asi nebude vysoká, ale bála bych se toho, že kdyby to bylo pravidelně mohlo by to zafungovat, přece jen i přes kapiláry se něco dostane do krve…

  1. Jéé, tak to to máme nějaký sladěný :)

   Tinktura je určitě slabší – dalo by se to i propočítat, přibližně. Co se týče používání rostlinek v různých formách během těhotenství apod., tak těžko o tom dělat jednoznačný závěry. Bylinky jsou mocný, ale je potřeba jich asi zkonzumovat větší množství a spíš je užívat dlouhodobě, aby mohly mít skutečně nežádoucí účinky. Bohužel je to tak, že člověk se pravdu vlastně nedozví – v poslední době se hodně táhne proti přírodním přípravkům a hodně se bubákuje. Navíc většina doporučení se vztahuje na terapeutický množství roslin a určitě neplatí pro těch pár kapek v kosmetice. Třeba jsem teď nedávno řešila pomerančový esenciální olej a z doporučení se dá vyvodit, že by těhotný a děti do 7 let vůbec neměli přijít do styku ani s pomerančem jako takovym :D Ale samozřejmě mimino se podle medicíny může mazat kortikoidy, můžou se mu podávat antibiotika a všelicos dalšího, pro novorozenecký pokojíčky se vyrábí parfémy – syntetický. Mohla bych pokračovat… a musím říct, že mě to rozpaluje do běla, protože u farma produktů se vedlejší účinky přehlížejí, u bylinek se zvěličují. A nevim, jestli je to z důvodu neznalosti nebo jestli se systematicky snaží lidi od bylinek odradit.
   Každopádně mě zajímá a asi jako směrodatný budu brát tradiční využívání bylinek. Důležitý je vnímat svoje tělo a všechno dělat s rozumem. Jinak ještě jsem si vzpomněla na jeden pěkněj příklad – pendreky, ty pravý z lékořice. Před konzumací pendreků (=zahuštěnej extrakt z lékořice) se nijak nevaruje, před lékořicí jako takovou ale jo. Samozřejmě pokud pohledáme, tak i bububu u pendreku najdeme, ale jaksi dost zastrčeně :).

   1. díky za odpověď :o), ono mi nešlo o nějáké „nové“ studie… ale spíš jsem narazila na dva starší zdroje, který o rozmarýnu mluví jako o účinném aborativu(nové studie upřesňují akorát princip), a to býval, bohužel, spíš žádoucí účinek, ale asi i tam šlo o koncentraci a to, vzhledem k těžko určitelným množstvím účinných látek v bylině a právě i to, že se to může sejít i z jídla a tak… ale jinak souhlasím, tím spíš, že je trochu problém ve studiích, že se testují účinné látky izolovaně a málokdy celkový účinek rostliny… navíc většina farma látek jsou minimálně inspirované bylinkami :o)

    1. všechny tyhle témata jsou moc zajímavý, jenže bohužel se těžko dostaneme k nějakýmu pevnýmu závěru :) (což mě osobně teda docela štve, no :D) řekla bych, že v podstatě cokoliv dokáže vyvolat nežádoucí účinky – potrat určitě. akorát jde o množství, který je k takovýmu účinku potřeba. jen tak malinko sem zagooglila a v týhle souvislosti se mluví taky třeba o kurkumě, celeru a dokonce i levanduli, která je jinak i pro těhotný schvalovaná, speciálně její jemnější kultivary.
     ono je těžký k tomu dát nějaký jednoznačný vyjádření, já se taky snažim dávat si pozor, co říkat, stačí souhra blbých náhod a malér je na světě. spíš mě štve, že u bylinek se hodně straší a u chemie se neaplikuje stejný pravidlo opatrnosti. další věc je to testování, medicína neumí vidět rostliny jako celek, ale separuje urč. aktivní látku, která bude mít samostatně stojící daleko spíš vedlejší účinky, speciálně v kombinaci s chemií.
     osobně si myslim, že v rozumnejch dávkách na to občas si pomoct od nějakýho problému nebo si dochutit jídlo je v pohodě a jinak během těhotenství je lepší odpustit si všechny kúry a experimenty :)
     no a nakonec přesně jak řikáš, farma kdysi vyšla z rostlin a občas to vypadá, že na to jaksi zapomněli :)