Report z ovocno-zeleninového víkendu

Ovocno-zeleninový jídelníček

Dlouho jsem se chystala na „očistný víkend“. Pod tou drobnou očistou jsem si představovala hlavně to, že nebudu tělo zatěžovat věcma, které ve střevech tráví přespříliš času a vytváří nedobré klima, pokud se tam příliš nakumulují. Pokud to tu sledujete, asi tušíte, že se jedná hlavně o zrní a složené karbohydráty obecně. Taky jsem do téhle skupiny zařadila maso, protože i to za určitých podmínek tráví ve střevech až moc času. Plus jsem se rozhodla vyhnout i mlíčným výrobkům, kvůli jejich potenciální kontroverznosti. No takže co mi zbylo? Ovoce a zelenina. Tedy ty položky, které obsahují spousty vody a taky mnoho fytonutrientů. A jejichž cesta námi by měla být svižná. Samozřejmostí jsou bonusy jako protizánětlivé látky, které našemu trávicímu traktu taky velmi prospějí.

Takže o programu…

Na programu bylo jíst jen ovoce, zeleninu a bylinky. V syrové podobě nebo tepelně upravené. Tyhle suroviny si říkají ještě o jednu věc – o jednoduchost. Jednoduchost receptů a rychlost přípravy. Na druhou stranu je ale potřeba suroviny nějak zpracovat – přeci jen větší požitek je mít před sebou pestrobarevný talíř než pár kusů ovoce.

Menu ovocno-zeleninového víkendu

Hned na začátku se musím přiznat k jedné věci – původně jsem měla před očima spoustu pečlivě připravených pokrmů. Nakonec jsem ale zjistila, že dlouhé přemýšlení nad recepty není zrovna to, co by tahle dieta měla znamenat. Důležité je mít sytící snídani, oběd a večeři, pokud jste zvyklí. Svačinky můžou být jednoduchost sama, obzvlášť pokud razíte z domu.

Ovocný snídaňový talířek

U mě to vypadalo takhle:

Snídaně 1 – talíř plný kousků banánu, nektarinky a fíků. S kokosovým olejem, který tomu dodá dobré tuky. Detail tady.
Svačina 1 – na cestě – takže banán a jablka to jistí vždycky. Ovoce preferuju vzít vcelku. Nakrájené kousky zbytečně ztrácí hodnotné látky.
Oběd 1 – zelenina s houbami a česnekem plus zázvorem. Výborné sytící jídlo. Zázvor a česnek jsou jako univerzální přírodní medicína. Recept tady
Svačina 2 – ovocný obložený talíř – banán, kiwi, nektarinky, mrkev, jablíčka, hroznové víno. Pěkně nakrájené, ať si užijou i naše oči
Večeře 1 – hrášková polívčička s chili a sušeným česnekem – recept tady

Snídaně 2 – medový meloun a nektarinky plus lžička kokosového oleje.
Svačina 3 – vodní meloun a hroznové víno
Oběd 2 zeleninový salát s paprikovo-bazalkovým dresinkem.
Svačina 4 – jablíčka a zase meloun
Večeře 2 – zeleninová polévka (ale s vývarem z kuřete a zeleniny, aby měla pěknou chuť. To není proti ničemu, protože tam je 0 procent masa). Recept už je tady.

Hrášková polévka s chilli

Pití – voda, mátový čaj a rooibos s plátky neošetřeného pomeranče

Nástrahy, které nás čekají

Jím spoustu ovoce a zeleniny, ale přepnout jen na tyhle dvě skupiny potravin, to není úplně easy. Pokud je člověk zvyklý jíst normálně (tedy nestrádat hladem), s touhle „dietou“ mít hlad asi bude. Nebo spíš ani ne tolik pocit hladu jako dojem, že nenaplnil dostatečně pupek. Větší část jídelníčku tvoří ovoce, což je velký zdroj cukrů. A může mít i dopad na hladinu glukozy v krvi. Dále jíme poměrně dost málo bílkovin a tuků. Vzhledem k tomu všemu to není vhodný způsob stravování na delší dobu. Nejedná se totiž o vyváženou stravu, podobně jako v případě různých detoxikačních režimů.

Na ovocno-zeleninový víkend je taky potřeba se připravit, jinak jsme aspoň z půlky na cestě k neúspěchu. To znamená jak udělat pořádný nákup, tak trošku zapřemýšlet nad tím, co budeme servírovat. Nejhorší je najít se s hladovým břichem před lednicí plnou nástrah. Takže to nejdůležitější pravidlo zní: nakoupit spoustu dobrých věcí, které uspokojí naše chuťové buňky. A mít to rozmanité. Nikoho asi nebude bavit chroupat dva dny v kuse jablka.

A nějaký závěr?

Čekala jsem od ovocno-zeleninového víkendu zázraky. A ty se pochopitelně neděly.. Bude to možná proto, že i tak ovoce a zelenina tvoří možná 3/4 mého jídelníčku. Pokud teda není doma čerstvý chleba :). Na druhou stranu, je fajn vědět, že vaše tělo nezatěžujete a že mu dáte trošku oddech. Dva dny taky není zrovna moc, ale je to moc dobrá rozcvička pro všechny, kteří se chystají na radikální změny :)

Čerstvé fíky

dify.cz