Recenze: Konec doby odpadové, Pavla Wernerová

Konec doby odpadové - kniha o zero waste, minimalismu a dalších důležitých tématech

Pokud vás aspoň maličko zajímají témata, jako je udržitelnost, zero waste, snižování ekologické stopy nebo prostě jen rozumnější přístup ke konzumu (spíš možná odstup od konzumu), možná vám neuniklo, že právě vyšla nová kniha k problematice. Konec doby odpadové z pera Pavly Wernerové se věnuje právě této oblasti. A jaká ta kniha je?

Základní info o knize

Kniha Konec doby odpadové vyšla na přelomu ledna/února 2020 a byla napsaná českou autorkou, Pavlou Wernerovou. Tématice se věnuje delší dobu, nejspíš jste ji mohli poznat prostřednictvím jejího blogu Za lepší život. Knihu vydala vlastním nákladem.

Na téměř dvoustovce stran se věnuje tématu teoreticky i prakticky. Obsah je přehledně rozčleněn do kapitol, takže skvěle poslouží i těm, kdo nemají rádi čtení od obálky po obálku, ale raději si v obsahu brouzdají, jak potřebují. Samozřejmě to i velmi usnadňuje praktické využití knihy a vracení se k částem, které zrovna potřebujeme.

Graficky je příjemně zpracovaná a nenajdete v ní vatu v podobě obrázků (i když pár jich tam je, ale velmi decentně).

První dojmy

V posledních letech se tu vytvořilo v souvislosti s ekologií nové náboženství, které se někdy poměrně agresivně snaží dostat i do našeho života. Naštěstí právě tohoto přístupu se v knížce obávat rozhodně nemusíte. Po několika prvních stránkách zjistíte, že čtete o rozumných argumentech a nacházíte praktické realizovatelné tipy. V knize se mísí Pavliny vlastní zkušenosti a názory s dobře podloženými fakty. Hezky, věcně, bez hysterie. Ale tak, že i neznalí věci pochopí, že budou chtít ve svém životě udělat změny.

Teorie a praxe (a hlavně akce)

Problémem spousty knih, článků i vlastně řečníků je, že se soustřeďují na teorii. Snaží se nás přesvědčit, že se musíme změnit. Naše chování musíme změnit. Ale už neřeknou jak. Proto vás možná překvapí, kolik praktických tipů zrovna v téhle knížce najdete. Jsou z českého prostředí, takže krásně realizovatelné. Ukážou vám, že můžete začít pozvolna. Že si stačí vybrat pár z nich, které jsou vám nejblíž, a převést je do akce. Každý krok se počítá a důležité je začít a posunout se aspoň trošičku. Cítit se v tom dobře. Smyslem není soutěžit o to, čí sklenička odpadu za rok bude menší. Cílem je udělat skutečné, byť drobnější změny. A cílem je jejich udržitelnost.

Recepty i tipy, kam se vypravit nebo co si pořídit

Pavla v knize dává zcela konkrétní tipy na to, jak řešit spoustu každodenních věcí. Nabízí vám řadu alternativ k tomu, jak fungujete dneska, co a kde kupujete. Prostřednictvím receptů ukazuje, jak si snadno můžete připravit některé základní kosmetické produkty, přípravky do domácnosti nebo třeba jak naložit zeleninu.

Kromě každodenních témat v knize najdete i kapitoly zaměřené na otázky speciální. Svátky, cestování, firemní prostředí nebo související legislativa, tomu všemu se v knize také věnuje.

Pro začátečníky i pokročilé

Kniha je bezesporu úžasná pro začátečníky v této oblasti. Je praktickým učitelem a umožní krok po kroku implementovat změny, a to poměrně nenásilně. A poskytne k nim tolik důležitý kontext. Věřím ale, že i všem nám, co se o problematiku zajímáme delší dobu, má co předat. Za prvé jsou to nové informace, tipy a pohledy, vždycky se něco najde. Je to ale taky Pavlin osobitý styl a racionální přístup k věci. Ukazuje totiž jednu důležitou věc – že jednou změnou prospějeme životnímu prostředí i sobě. Že nemusíme jít do extrému, aby to mělo smysl, že každý krůček se počítá. A že jakmile se začne, na první změnu se nabalí další…

 

Knihu Konec doby odpadové najdete na adrese konecdobyodpadove.cz (jak jinak :)) a doporučuju Pavlu taky sledovat na Instagramu a Facebooku.

 

PS: já mám knihu v elektronické podobě, dostala jsem ji s předstihem. Na webu najdete voňavou tištěnou verzi.

 

dify.cz