Které esenciální oleje užijeme při úklidu?

Jaké éterické oleje můžeme použít při úklidu?

Zdravě a bezpečně se snažíme pojímat i domácího drogerii a všechno, co souvisí s domácností a jejím úklidem. A i tady saháme po esenciálních olejích. Ty svojí troškou do mlýna přispějí nejen tím, že ničí všelijaké bakterie, viry nebo kvasinky. Vnesou do našeho domova více svěžesti a umocní pocit čistoty. Uklízet se nám s nimi bude hravěji a výsledek našeho snažení bude voňavější.

Říkáte si teď, které esenciální oleje by se daly využít? Mám pro vás pár tipů.

Citrusy

Citrusy jsou tutovka a každý si mezi nimi najde svého favorita. Svěží citron, sladký pomeranč, šťavnatá limetka, nahořklý grep nebo bergamot nebo snad jemnější mandarinka? Všechny nám zvednou náladu a ještě umocní pocit z dobře odvedené práce.

Eukalypt a tea tree

Eukalyptus a čajovník patří mezi ty esence, které budí dojem svěžesti, čistoty. Eukalyptus je sladší, čajovník surovější. Skvělou altenativou je taky eukalyptus mentolový.

Rozmarýn

Abych řekla pravdu, esenciální oleje běžných bylinek dvakrát nemusím. Ale rozmarýn je moc příjemný, s jeho svěží vůní.

Borovice

Borovice má příjemnou čistou vůni a rozhodně se nedivím, že se s borovicovou vůní setkáme u všelijakých koupelnových produktů. Skvělá je ale i do dalších produktů pro naši čistou domácnost, je taky hodně desinfekční. Nám sedí borovice přímořská a její terpentýnová silice, která je tak typická pro Středomoří. Najdete ji tady

Levandule/lavandin

Levandule patří do ložnic a oceníme ji právě při ložnicovém úklidu. Zanechá za sebou příjemnou uklidňující vůni.

Esenci lavandin v BIO kvalitě najdete u nás tady.

Jak esence v domácnosti používat?

Esenciální oleje můžeme přidat do našich oblíbených čistících prostředků – třeba do octa, alkoholu nebo čistícího krému (doporučuju třeba tenhle). Výhodou je, že většina čistících prostředků funguje vlastně jako emulgátor, takže esence se v nich rozmíchají.

Pokud esenci přidáváme do látky, ve které se nerozpustí, tak před použitím dobře protřepeme.

A proč že esence do naší úklidové drogerie používat?

Protože…

  • provoní náš domov
  • působí proti všem možným druhům mikroorganismů
  • pomůžou nám zlikvidovat třeba i plísně
  • zpravidla je nemá rád hmyz, což se nám taky hodí
  • jsou přírodní, nahradíme jimi všelijakou chemii

Co ještě bychom měli myslet?

Esencemi vždycky šetříme – méně je více.

Kvalitní esence nikdy nezanechávají fleky, protože se vždycky z povrchů kompletně odpaří. Pokud však ty vaše flek zanechaly, je to upozornění, že s nimi něco není v pořádku. Nejspíš byly naředěné jinou látkou.

Esence nejsou rozpustné ve vodě, na vodě plavou.

Opatrně s esencemi nakládáme v případě, že máme domácí mazlíčky. Pro některá zvířata můžou být určité esenciální oleje nebezpečné. Je proto vždycky dobré předem se informovat nebo aspoň našeho mazlíka nepouštět “na místo činu”.

Esenciální oleje - jak je užijeme při úklidu a které se nám budou hodit?

dify.cz