8 důvodů, proč minimalismus prospívá naší hlavě

8 důvodů, proč je minimalismus dobrý pro naši hlavu

Minimalismus frčí, jo! Nemám ráda nálepkování a podléhání trendům. Ale musím přiznat jedno – čím dál tím víc mi minimalismus sedí. A sedí hlavně mojí hlavě. Proč? Proč minimalismus tak moc prospívá našemu mozku? Jak toho využít?

Ach ta paměť!

Taky si občas říkáte, že nějak moc zapomínáte? Já jo.

Stovky úkolů a tisíce detailů se perou o naši pozornost každý den. Jaké procento z nich máme reálně možnost si zapamatovat?

Naše paměť je omezená. Nemůžeme si pamatovat všechno. Problém nastává ve chvíli, kdy mozek sám volí, co si zapamatuje a co ne. Z toho ohromného kvanta informací si ale někdy mozek zapamatuje přesně to, co nepotřebujeme. A to důležité nechá upadnout v zapomnění.

Pokud si budeme život zjednodušovat a přísun dat cíleně filtrovat, naši paměť budeme mít pod větší kontrolou.  A naši hlavu nebudeme tolik zatěžovat.

Konec rozptylování se

Podobně jako paměť funguje i pozornost. Čím víc věcí a informací kolem sebe máme, tím více se naše pozornost tříští. Přitom je důležité, aby se naše pozornost zaměřila na to, na co potřebujeme, my měli naši pozornost pod naší kontrolou.

A ne, není normální myslet na tisíc věcí naráz. Není to normální a není to zdravé. Nechme naši hlavu soustředit se na to, co je důležité.

Vyčistěte si prostor – vyčistěte si život

Čistý svěží prostor vede k čistší mysli. Možná to znáte. Občas má člověk pocit, že si potřebuje udělat nějaké změny doma. Rozpadne se vztah, tak si vymaluje. Končí zima, tak vygruntuje a nakoupí nové květiny. Ten pocit čistého, uklizeného prostředí je povznášející.

Očista prostoru nám prospěje. Budeme mít víc místa a svobody nejen fyzicky, ale i duševně uvnitř nás.

Ono ostatně zbavování se starého harampádí – doslova i obrazně – je ohromně prospěšné.

Rutiny jako součást minimalismu

O rutinách už tu byla párkrát řeč. A s minimalismem dosti souvisejí. Pomáhají nám dělat věci jednodušeji. Šetří nám energii. Šetří naši mozkovou kapacitu.

Jo a ta rána!

Vsadila bych se, že ráno patří mezi nejméně oblíbenou denní dobu u většiny populace. Jak to změnit?

Ranní rutiny a využívání minimalistických principů v různých oblastech života nám může výrazně pomoct ráno zvládnout lépe. Mnohem snadněji a rychleji ránem proplujeme a možná z toho nakonec budeme mít i dobrý pocit.

Určitě nám pomůže dobře promyšlený šatník (tip – capsule wardrobe), dobře vybrané kosmetické a hygienické produkty a nakonec i funkčně zařízená kuchyň a hlavně zvyk se dobře nasnídat. Tohle všechno povede k jedné skvělé věci – eliminujeme množství rozhodnutí na minimum a nezavaříme si hlavu hned po ránu.

Kolik rozhodnutí denně musíme udělat?

Každé rozhodnutí, které musíme udělat, nás stojí energii. I když se jedná jen o to vybrat si, na co máme zrovna největší chuť nebo co si vezmeme na sebe. Někdy nás to může bavit, pokud jsme do toho zrovna zapálení. Většinou to ale není ten případ. Každé takové rozhodnutí spotřebovává naši energii – zbytečně.

Pokud minimalizujeme, automaticky připravujeme podmínky pro to, abychom nemuseli denně dělat taková kvanta (často zbytečných) rozhodnutí. Šetříme energii.

(Ne)závislost

Občas si to uvědomuju. Ten pocit, když vím, že nic nepotřebuju. Že nemusím nic kupovat, shánět, řešit. Když mi dojde, že skutečně nepotřebuju žádný další pár bot a nebo ty roztomilé bločky ve tvaru melounu. Je to úžasný pocit nezávislosti. A v dost živé paměti mám naproti tomu i ten pocit, že bych si to nebo tamto přeci jen měla koupit, že přece je to docela fajn. Ale že možná to nevydrží tolik a nebo možná mě to za měsíc nebude bavit nebo třeba nakonec zjistím, že mi to 100% nesedí. Když tyhle dva protipóly srovnám, je mi jasné, kterou cestou chci jít. Asi není třeba připomínat, že pocit závislosti naší hlavě nesvědčí.

Kdo nám nakládá naše povinnosti?

Asi nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že spoustu povinností si na naše bedra nakládáme my sami. A často zbytečně. Někdy souvisejí s hromadou věcí, které máme, jindy s chybějící rutinou. Třeba je to taky otázka priorit a zbytečně věnujeme naši energii něčemu, co si ji nezaslouží.

I tady nám minimalismus pomůže zbavit se zbytečné zátěže, která by nám život stejně nezlepšila. Díky tomu máme více volné mentální kapacity a větší pocit volnosti.

 

8 důvodů, proč je minimalismus dobrý pro naši hlavu

Takže… když to shrnu, menší množství věcí kolem, povinností, úkolů a rozhodnutí, které na nás čekají na každém rohu, znamená, že se naše hlava bude moct věnovat tomu skutečně podstatnému. A taky že si odpočine! :)

dify.cz