(Ne)obyčejná jedlá soda: 10 tipů, co s ní

Použití jedlé sody v domácnosti i při výrobě kosmetiky

Jedlou sodu jsem si kdysi představovala jako nějakou nezajímavou chemickou látku z babiččina kredence. Když jsem ale začala poznávat, co vlastně soda je a k čemu slouží, nestačila jsem se divit. Od té doby ji mám pořád po ruce. A průběžně objevuju, co dalšího s ní můžu provést.

Na co tedy tu (ne)obyčejnou jedlou sodu můžeme využít?

Domácí čistidlo

Sodu využijeme při eko domácím úklidu, a to různými způsoby. Někdy ji stačí nasypat na houbičku. Jindy ji smíchat s trošku vody a vytvořit z ní pastu. Nebo ji použijeme společně s octem a využijeme jejich společné síly. Soda pomáhá odstraňovat odolnou špínu, všelijaké povlaky a mastnotu.

Péče o kuchyňská prkénka

Speciálně nadšená jsem ze sody ve chvíli, kdy ji použiju k vydrbání prkének na krájení. Odstraní během mžiku veškeré pachy. Funguje mnohem lépe než jakýkoliv jiný přípravek.

Jedlá soda soda místo prášku do pečení

Sodu můžeme použít při pečení podobně jako kypřící prášek. Musíme však počítat s jednou věcí – soda zafunguje jen v případě, že v těstu bude dostatek kyselin. Právě díky nim a v kombinaci s teplem se spouští reakce, při které se uvolňuje oxid uhličitý, který těsto kypří.

V receptu tak proto vždycky najdeme ingredience jako kysané mléčné produkty, ovocné složky, podobně funguje i kakao, čokoláda, med a další sladidla, díky svému chemickému složení.

Jedlou sodou proti pachům

Soda překvapivě dobře funguje jako eliminátor pachů. Stačí ji nasypat do mističky a dát třeba do ledničky. Funguje i do bot – tady ale musíme myslet i na to, jakým způsobem pak sodu z bot odstraníme. No a vlastně taky do koberce – tady většinou stačí dobře vyluxovat.

Osvěžovač vzduchu

Soda funguje nejen proti pachům, může zastat i roli nosiče vůně v osvěžovači vzduchu. Stačí sodu nasypat třeba do skleničky a kápnout esenciální olej naší volby. Ideálně takový, který bude mít trošku výdrž. Jsou to tradičně třeba esenciální oleje vyrobené z pryskyřic, doporučit ale můžu taky citronovou trávu.

Soda v deodorantech

Jedno z našich nejoblíbenějších užití. Hodí se do deodorantů tuhých i krémových, ale i gelových nebo sprejových, pokud ji rozpustíme. Soda může někoho dráždit – často pomůže ji právě rozpustit ve vodě, ztrácí totiž svoje abrazivní účinky. Každá soda se rozpouští jinak, někdy k tomu pomůže zahřátí.

Ještě bych tu jen vypíchla jednu věc – dlouho se soda v deáčích kombinovala zásadně s olejem (hlavně kokosákem). Není to ale vůbec nutné, soda k sobě olej nepotřebuje, aby fungovala.

Soda v pleťových produktech

Je to k neuvěření, ale někomu soda výrazně pomáhá při různých problémech s pletí, hlavně s akné. Soda totiž účinně ničí bakterie a další mikroorganismy. Jen je potřeba naučit se s ní pracovat a používat ji v přiměřené míře. Nutností je taky pleť pak důkladně hydratovat. A taky ne každému sedne.

Soda a ústní hygiena

Soda má dvě skvělé vlastnosti – neutralizuje kyselost a působí proti mikroorganismům. K tomu má ještě lehce abrazivní účinky. V různých formách se tak používá při péči o zuby.

Soda pomáhá odstraňovat zabarvení zubů a bojuje proti nežádoucím mikroorganismům. Důležité je ale vědět, že pro většinu lidí není vhodná k dennímu použití, měla by být používána jen příležitostně. Šetrnější je v rozpuštěné formě. Nerozpuštěná soda určitě nepatří na odhalené krčky nebo všude tam, kde zub není dokonale chráněn zdravou sklovinou. A taky je potřeba vyhnout se všem “zaručeným radám”, které nabádají ke kombinaci sody a kyselých látek. Samozřejmostí je taky používání čisté sody bez jakýchkoliv příměsí.

Na čištění kartáčků a kartáčů

Protože sodu nemají rádi mikroorganismy, je skvělá na čištění všelijakých věciček, třeba hřebenů, kartáčů a prospěje i kartáčkům na zuby. Kromě toho pomáhá odmašťovat a odstraňuje pachy.

Sodný roztok na spáleniny od slunce

Pokud vám po slunění pokožka zrudne, vyzkoušejte obklady nebo lázně v roztoku jedlé sody. Kůži se znatelně uleví, bude rychleji regenerovat.

Použití jedlé sody v domácnosti i při výrobě kosmetiky - 10 eko tipů

Není soda jako soda

Sodu dostaneme v různých kvalitách. Pro použití v kuchyni vybíráme sodu v potravinářské kvalitě. Je užitečné doma si sodu rozdělit do dvou obalů – v jednom mít právě sodu do kuchyně a v jiném sodu na další účely. Díky tomu zajistíme, že si sodu neznečistíme.

Pro použití v kosmetice volíme jemnou sodu, která bude méně dráždit. Takovou máme poslední dobou z Kosmetika hrou.

dify.cz

1 komentář