Čistící krém à la cif domácí výroby

Recept na ekologický čistící krém, náhradu za cif

Cif asi všichni známe, čistí dobře. Jenže mně se ho nechce používat. Prostě proto, že je to chemie. A kvůli tomu už docela dlouho chodím v mých bílých, právě ne už tak moc bílých teniskách. A to mě nebaví. Pustila jsem se proto do výroby domácího čistícího krému, který by mi cif nahradil. A doufala jsem, že to klapne.

Když píšu tyhle řádky, mám už jednu botu čistou. Je zase bílá! Jsem happy, že mám konečně způsob, jak si ty botky čistit, aniž by mě štvalo, že beru do ruky chemii. Složení toho mého čistícího krému je totiž sranda, no však sami uvidíte :).

Pro začátek musím upozornit ještě na jednu věc. Krém je na bázi olivového mýdla a vylepšený je troškou sody. Ta by se v něm měla rozpustit a neměla by tedy zůstat abrazivní. Nicméně jsou povrchy, které můžou být na zásaditější substance háklivé. Proto na to radši upozorňuju. V tom případě by se dalo sody dát jen tolik, kolik to bezpečně snese (kdyžtak naměříme lakmusákem), případně ji vynechat zcela. Při vynechání sody doporučuju doladit konzistenci, protože soda dá krému tu správnou krémovitost.

Eventuálně se krém dá dál dolaďovat, některé povrchy ocení kapku oleje. Můžeme přidat i esenciální oleje, ale radši opatrně.

Recept na diy čistící krém, náhradu za cif

Co potřebujeme (na zhruba 70 ml) :

  • 20 g/ml horké vody
  • 15 g strouhaného mýdla (já zvolila olivové prací, koupit můžete třeba tady)
  • 15 g bílého jílu (koupit)
  • 1/2 lžičky jedlé sody (koupit)

Strouhané mýdlo zalijeme vodou a promícháme. Vmícháme jíl. Nakonec přisypeme sodu a získáme krásný krém.

Krém pak používáme klasicky s kouskem hadříku nebo kartáčkem a nakonec čistým vlhkým hadříkem povrch ještě otřeme.

 

Pokud by se vám náhodou začala oddělovat tekutina, stačí promíchat. Nebo do krému můžete vpravit trošičku xanthanové gumy.

A taky to chce krém dobře zavírat, jinak by začal vysychat a tvořily by se v něm jílové kousky.

UPDATE: Po asi týdnu může krém zhoustnout do podoby pasty. Pokud to nevyhovuje, lze ho opětovně doředit vodou. Další možností je při výrobě použít menší množství mýdla. Mýdlo totiž časem trošku „vytuhne“, takže z počátku bude krém řidší a postupně bude sám houstnout.

Recept na diy čistící krém, náhradu za cif

Tak ať slouží! :)

dify.cz

2 ks komentářů