DIY osvěžovač vzduchu – mikádo

Jak vyrobi t domácí tyčinkový osvěžovač vzduchu?

S přicházejícím jarem mám větší chuť si to doma provonět. A proto jsem se rozhodla, že vyzkouším výrobu tyčinkového difuzéru, tzv. mikáda. Jeho výroba je totiž dost jednoduchá a jsem zvědavá, jak bude fungovat.

Pro jeho výrobu potřebujeme jen skleničku nebo lahvičku a tyčinky. Říká se, že ty speciální tyčinky má opravdu smysl kupovat. Jsou vyrobené z bambusu a uvnitř mají takové drobounké kanálky. Díky nim se pak vonná směs lépe vede tyčinkou a tím pádem i rozšiřuje do vzduchu.

Výroba tyčinkového difuzéru

Nejnáročnějším úkolem je rozmyslet si, jaké esenciální oleje do našeho osvěžovače použijeme. Je fajn to pojmout podobně jako tvorbu kompozice parfému, tedy myslet na to, že některé esenciální oleje jsou vysoce těkavé a nevydrží vonět dlouho.

Nakonec ještě bych připomněla, že esenciální oleje mohou být nebezpečné pro naše zvířátka. Proto bych doporučovala jednak si to doma provonět s mírou, taky ale případně udělat menší průzkum ohledně konkrétních olejů nebo zvířat, abychom případně věděli, čeho se vyvarovat. Každopádně beru jako dobré opatření náš difuzér umístit na druhou stranu místnosti nebo do jiného uzavřeného prostoru. Taky není špatné difuzér někam zavřít a “vypustit ho” jen v určitých chvílích. Náš nos si tak aspoň na jeho vůni nezvykne a o to víc si ji užijeme.

 

Co potřebujeme:

 • bambusové tyčinky (koupit se dají v kamenných obchodech i online)
 • nádobku s užším hrdlem
 • základ osvěžovače, máme víc možností:
  • olejový (s řídším olejem bez vůně)
  • směs oleje a vysokoprocentního alkoholu, přičemž alkohol olej trochu naředí. Někdo však se spokojeností míchá i jen s vodkou. Tuhle možnost jsem zvolila já, dala jsem 2 lžíce slunečnicového oleje a 1 lžičku 96% alkoholu
  • směs alkoholu a vody
  • další chemické látky
 • 15-20 kapek EO, já dala 15 kapek citronové trávy

Všechno smícháme v připravené lahvičce a vložíme do ní tyčinky.

Recept na výrobu domácí osvěžovače vzdchuchu s tyčinkami, tzv. mikáda

Pár dalších praktických poznámek…

Voda a alkohol jsou na první pohled nepraktické, protože se vypařují. Na rozdíl od oleje ale nežluknou.
Speciálně pokud bychom základ směsi měli z oleje, vyplatí se dobře zvolit nádobu. Pokud nám olej zežlukne v láhvi s úzkým hrdlem, možná se ji nikdy nepodaří úplně vymýt. Hodně nám v tomhle směru taky pomůže, pokud nádoba bude mít víčko a otvor velký tak akorát pro tyčinky. Nedostane se tak do ní zbytečně vzduch.

Každý esenciální olej má jiné vlastnosti a každý nos i prostor je jinak náročný. Proto určitě platí, že možná budeme muset chvíli testovat, než najdeme, co sedne zrovna nám. U některých vůní možná raději půjdeme cestou jen občasného používání difuzéru, nebudeme s nimi chtít být celý den.

Každých pár týdnů směsí zatřepeme. Funkci difuzéru podpoříme, pokud ho dáme na místo, kde proudí vzduch. A taky čím delší tyčinky, tím lépe.

dify.cz
hledáte ty nejvymazlenější, přesto však jednoduché recepty na kosmetické produkty? mrkněte na moje ebooky