Kakaové máslo a jeho využití v přírodní kosmetice

Kakaové máslo v přírodní kosmetice

Včera mi dorazil kbelíček s přírodním kakaovým máslem. Ta vůně je prostě božská. Opět jsem se tedy vrátila k této surovině a zmapovala, na co všechno ji můžeme použít.

Kakaové máslo místo pleťového krému

Prakticky každý olej/máslo můžeme použít jako pleťový olej/máslo a plně jím nahradit pleťový krém. Kakaové máslo by mělo mít sklony k ucpávání pórů, takže není vhodné pro všechny. Hodně zvláčňuje, hydratuje, dodává pleti antioxidanty a díky všem těmto účinkům bojuje proti stárnutí.

Kakaové máslo můžeme používat různými způsoby – třeba si připravit malinké kapičky (máslo roztavit, udělat kapičky na pečící papír a nechat ztuhnout), které pak budeme jednotlivě odebírat a používat. Také můžeme máslo obohatit o nějaký esenciální olejíček nebo rostlinný výtažek.

Kakaové máslo v kombinaci s dalšími oleji/másly

Velmi zajímavé jsou kombinace kakaového másla a dalších olejů. Stačí všechny ingredience důkladně smíchat v jejich tekuté podobě. Skvěle se k tomu hodí karité, kokosový olej či mandlový olej. Další ingredience a jejich poměr určí, jak tuhé/měkké výsledné máslo bude. Můžeme si ho tak připravit do kelímků nebo dóziček a použití bude pohodlnější.

Kakaové máslo v pleťových krémech

Kakaové máslo se skvěle upotřebí i v krémech – tedy emulzích založených na kombinaci tuku a vody. Tyto dvě jinak neslučitelné složky spojíme za pomocí emulgátoru – přírodního (třeba tohoto)! Získáme tak klasickou konzistenci krému. Pro mnohé je tato varianta lepší než čisté pleťové oleje, protože jejich pleť prostě k oleji požaduje i vodu :). Navíc se nám nekladou meze, co se týče použití různých extraktů, květových vod, esenciálních olejů či dalších obohacujících složek.

K těmto produktům se ještě v blízké době vrátíme, pořádný krémík je jeden z mých blízkých cílů.

Tělová másla a mléka

Všechny výše jmenované produkty lze vyrobit i ve verzi pro tělo. Můžeme si dovolit i ingredience, které by nám na obličeji způsobovaly ucpávání pórů, a také více esenciálních olejů.

Další možností, jak vyrobit pěstící tělový přípravek z kakaového másla, jsou tato malá tělová máslíčka.

Tělová máslíčka z kakaového másla

Šlehané tělové kakaové máslo

Směs kakaového másla a olejů také můžeme našlehat. Jedna z nejjednodušších kombinací je jeden díl kakaového másla a dva díly kokosového oleje (koupit). Obojí opatrně roztavíme ve vodní lázni, dobře promícháme, odstavíme a uložíme na chvilku do lednice. Jakmile začne směs tuhnout – matnět – začneme ji šlehat. Když dosáhneme pěkné krémové konzistence, naplníme připravené skleničky/kelímky a opět dáme do ledničky ztuhnout.

Balzámy na rty s kakaovým máslem

Balzámy na rty jsou skvělým způsobem, jak si vyzkoušet práci s kakaovým máslem. Můžou být zcela jednoduché nebo pořádně rafinované. Pro začátek stačí vybrat ke kakaovému máslu jednu, dvě ingredience a ideálně použít ještě včelí vosk.  Náš balzám na rty  je ukázkovým příkladem.

Experimentovat můžeme nejen s esenciálními oleji a různými výživnými složkami, ale i s barvami. Stačí přidat třeba kousek rtěnky nebo pigmenty.

Vlasová maska

Že je kakaové máslo skvělé na vlasy, to snad už ani není třeba připomínat. Můžeme ho použít samotné nebo v kombinaci s dalším olejem. Hodně ho ocení poničené vlasy, kterým navrátí nějakou tu vitalitu. Celkově pak dodává sílu, lesk.

Mastičky z kakaového másla

Kakaové máslo je také perfektní na výrobu mastiček. Někdy je potřeba ho trošku změkčit přidáním kapky nějakého oleje. My jsme dělaly propolisovou mastičku, která je skvělá i na suché rty.

Multifunkční přípravky

Možná vás napadlo, že z kakaového másla byste si mohli vyrobit pořádnou řádku produktů a že by to skoro chtělo novou skříň, nebo aspoň šuplík. Naštěstí není vůbec nutné tolik různých skleniček a kelímků mít – můžete si totiž vyrobit produkty multifunkční. Jako tento univerzální kelímek. Je tu jen jeden problém – musíte si vybrat, které suroviny použít. A vybrat jich jen pár může být zatraceně těžké :).

Univerzální kelímky z kakaového másla

Mýdla pleťová, tělová a vlasová

Kakaové máslo může být použito i k výrobě mýdel – mýdel pleťových, tělových i vlasových. Vždy ale bude potřeba ho zkombinovat i s jinými tuky – hlavně se nabízí kokosový olej, aby se docílilo optimální pěnivosti.

Pokud vás kakaové máslo zajímá jako takové, můžete mrknout na naše stránky www.kakaovemaslo.dify.cz.

A vypravit se pro něj můžete sem – pořídíte tu parádní máslíčko s ještě parádnější vůní.

dify.cz
hledáte ty nejvymazlenější, přesto však jednoduché recepty na kosmetické produkty? mrkněte na moje ebooky

2 ks komentářů

    1. To asi vypadáš občas podobně jak já s mym balzámem na rty… Z kakaovýho másla a mam ho pořád na stole a občas si lidi musej myslet, že jsem se zbláznila :D