Kakaové máslo a jeho využití v přírodní kosmetice

Kakaové máslo v přírodní kosmetice

Včera mi dorazil kbelíček s přírodním kakaovým máslem. Ta vůně je prostě božská. Opět jsem se tedy vrátila k této surovině a zmapovala, na co všechno ji můžeme použít.

Kakaové máslo místo pleťového krému

Prakticky každý olej/máslo můžeme použít jako pleťový olej/máslo a nahradit jím pleťový krém. Speciálně, pokud ho budeme aplikovat na vlhkou pokožku. Kakaové máslo by mělo mít sklony k ucpávání pórů, takže není vhodné pro všechny. Hodně zvláčňuje, hydratuje, dodává pleti antioxidanty a díky všem těmto účinkům bojuje proti stárnutí.

Kakaové máslo můžeme používat různými způsoby – třeba si připravit malinké kapičky (máslo roztavit, udělat kapičky na pečící papír a nechat ztuhnout), které pak budeme jednotlivě odebírat a používat. Také můžeme máslo obohatit o nějaký esenciální olej nebo rostlinný výtažek.

Kakaové máslo v kombinaci s dalšími oleji/másly

Velmi zajímavé jsou kombinace kakaového másla a dalších olejů. Stačí všechny ingredience důkladně smíchat v jejich tekuté podobě. Skvěle se k tomu hodí karité, kokosový olej či mandlový olej. Další ingredience a jejich poměr určí, jak tuhé/měkké výsledné máslo bude. Můžeme si ho tak připravit do kelímků nebo dóziček a použití bude pohodlnější.

Kakaové máslo v pleťových krémech

Kakaové máslo se skvěle upotřebí i v krémech – tedy emulzích založených na kombinaci tuku a vody. Tyto dvě jinak neslučitelné složky spojíme za pomocí emulgátoru – přírodního. Získáme tak klasickou konzistenci krému. Pro mnohé je tato varianta lepší než čisté pleťové oleje, protože jejich pleť prostě k oleji požaduje i vodu :). Navíc se nám nekladou meze, co se týče použití různých extraktů, květových vod, esenciálních olejů či dalších obohacujících složek.

Pokud budeme při výrobě krém šlehat, můžeme dosáhnout obláčkově nadýchané, skoro pěnové konzistence.

Tělová másla a mléka

Všechny výše jmenované produkty lze vyrobit i ve verzi pro tělo. Můžeme si dovolit i ingredience, které by nám na obličeji způsobovaly ucpávání pórů, a také více esenciálních olejů.

Další možností, jak vyrobit pěstící tělový přípravek z kakaového másla, jsou tato malá tělová máslíčka.

Tělová máslíčka z kakaového másla

Šlehané tělové kakaové máslo

Směs kakaového másla a olejů také můžeme našlehat. Jedna z nejjednodušších kombinací je jeden díl kakaového másla a dva díly kokosového oleje. Obojí opatrně roztavíme ve vodní lázni, dobře promícháme, odstavíme a uložíme na chvilku do lednice. Jakmile začne směs tuhnout – matnět – začneme ji šlehat. Když dosáhneme pěkné krémové konzistence, naplníme připravené skleničky/kelímky a opět dáme do ledničky ztuhnout. Toto šlehané máslo případně upravte podle toho, jak chladno doma máte – možná budete potřebovat přidat ještě tekutý olej.

Balzámy na rty s kakaovým máslem

Balzámy na rty jsou skvělým způsobem, jak si vyzkoušet práci s kakaovým máslem. Můžou být zcela jednoduché nebo pořádně rafinované. Pro začátek stačí vybrat ke kakaovému máslu jednu, dvě ingredience a ideálně použít ještě včelí vosk.  Náš balzám na rty  je ukázkovým příkladem.

Experimentovat můžeme nejen s esenciálními oleji a různými výživnými složkami, ale i s barvami. Stačí přidat pigment, třeba třpytivou micu.

Vlasová maska

Že je kakaové máslo skvělé na vlasy, to snad už ani není třeba připomínat. Můžeme ho použít samotné nebo v kombinaci s dalším olejem. Hodně ho ocení poničené vlasy, kterým navrátí nějakou tu vitalitu. Celkově pak dodává sílu, lesk.

Mastičky z kakaového másla

Kakaové máslo je také perfektní na výrobu mastiček. Většinou je potřeba ho trošku změkčit přidáním kapky nějakého oleje. My jsme dělaly propolisovou mastičku, která je skvělá i na suché rty.

Multifunkční přípravky

Možná vás napadlo, že z kakaového másla byste si mohli vyrobit pořádnou řádku produktů a že by to skoro chtělo novou skříň, nebo aspoň šuplík. Naštěstí není vůbec nutné tolik různých skleniček a kelímků mít – můžete si totiž vyrobit produkty multifunkční. Jako tento univerzální kelímek. Je tu jen jeden problém – musíte si vybrat, které suroviny použít. A vybrat jich jen pár může být zatraceně těžké :).

Univerzální kelímky z kakaového másla

Mýdla pleťová, tělová a vlasová

Kakaové máslo může být použito i k výrobě mýdel – mýdel pleťových, tělových i vlasových. Vždy ale bude potřeba ho zkombinovat i s jinými tuky – hlavně se nabízí kokosový olej, aby se docílilo optimální pěnivosti.

Deodoranty

Kakaové máslo využijeme i při výrobě tuhých deodorantů. Určitě tu ale sáhneme po světlé, téměř bílé barvě.

Tuhé parfémy

Tuhé parfémy lze vyrobit s různým základem, k jeho ztužení můžeme použít vosk nebo třeba právě kakaové máslo. Vlastně pro naprosto minimalistickou verzi parfému nám možná postačí i jen kakaové máslo samotné. No a asi není třeba říkat, že jeho vůně může být jedním z prvků výsledné kompozice :).

dify.cz

2 ks komentářů