Jogurtová zmrzlina s fíkovou omáčkou

Domácí jogurtová zmrzlina s fíkovou omáčkou

Začala hlavní sezóna fíků, takže jsem hnedka začala testovat recept, který jsem minulý rok nějak nezvládla. Fíky máme na zahradě, ale vždycky je to takový fofr, že zvládnu udělat půlku z plánovanýho. Takže tu zmrzlinu jsem musela fakt dát hnedka, jinak by hrozilo, že dopadne jak minulý rok.

Inspirovaná je docela klasickou „sýrovou s fíky“. Musela jsem trošku improvizovat, jelikož včera byl svátek, „neplánovaně“, a nedalo se nakoupit. Ale ve finále, možná o to líp. Zmrzlina je vyrobená jen z těch nejběžnějších ingrediencí, což je dost dobrý. Fíky jsou čerstvý, ale dají se použít i kvalitní sušený, případně dobrá marmeláda. A nebo jakýkoliv jiný ovoce dle chuti.

 

Suroviny na zmrzlinu (na dvě větší porce):

  • 200 ml smetany na šlehání
  • 300 g/ 300 ml jogurtu (já jako vždycky řeckýho typu)
  • 1 lžíce nerafinovanýho třtinovýho cukru (koupit)
  • 1 syrový žloutek

na fíkovou omáčku

  • asi 6 středně velkých fíků
  • 1 pěkný fík na dekoraci
  • asi 1 lžíce vody

 

Dál potřebujeme zmrzlinovač s nachlazenou miskou nebo hodně síly v ruce na ruční vymíchání v míse s ledem a nebo hodně času na mrazení a promíchávání.

Smícháme všechny suroviny na zmrzlinu – smetanu, jogurt, žloutek a cukr. Dle krásných teorií o vaření je fajn dát zpracování ingrediencí nějakou souslednost, ale funguje to i takhle – všechno smícháme naráz a máme směs na zmrzlinu. Tu následně umístíme do zmrzlinovače a už pracuje jen mašinka.

V malém rendíčku rozehřejeme na droboučké kousky pokrájené fíky, přidáme asi lžíci vody a necháme porozvařit. Se sušenými fíky to bude fungovat podobně, akorát budeme potřebovat o trošku víc času. Ideální je, pokud nám omáčka stihne vychladnout. Pokud ne, můžeme natočit studenou vodu do dřezu a v tom hrnec s omáčkou zchladit, ještě více tomu pomůžeme mícháním.

Servírujeme zmrzlinu s omáčkou a můžeme přidat kousky čerstvého fíku. Kdo opravdu miluje sladký, může zakápnout dobrým medem.

Recept na domácí jogurtovou zmrzlinu s fíky

dify.cz