Inspirace minimalismem při výrobě kosmetiky

Minimalismus a výroba domácí kosmetiky

Taky si tak užíváte ten pocit volnosti, když si můžete vyrobit svoji vlastní kosmetiku? Já tohle na diy kosmetice miluju. A živě si vzpomínám, jak úžasně mi bylo, když jsem zjistila, že si už nikdy nebudu muset kupovat balzámy na rty, zubní pasty nebo šampony. Ohromně osvobozující bylo taky zjištění, že spousta produktů je objektivně k ničemu. Už jsem si nepřipadala divně, že to a to nepoužívám a že tamty které produkty prostě nemám. A když jsem začala tak porůznu narážet na téma minimalismus, došlo mi, že vlastně v mnoha ohledech ho v oblasti kosmetiky provozuju. A že je ohromnou inspirací – třeba nejenom mně, ale i ostatním.

V jakých konkrétních ohledech nám může být při výrobě vlastní kosmetiky minimalismus inspirací?

Ingredience na minimum

Od začátku propaguju jednu věc – jednoduchost receptur. Na té jsem postavila všechny recepty na webu i v ebookách. Většina jednoduchých receptů totiž funguje bezvadně. A snadno si do nich přidáme další ingredienci, pokud budeme v produktu chtít využít její speciální vlastnosti.

Malý počet ingrediencí je taky super pro všechny, kteří mají citlivou pleť a na spoustu složek reagují. V jednoduché kosmetice není problém vypátrat, co dělá problém, a vynechat to, nahradit to. Samozřejmě tohle platí hlavně za předpokladu, že si pak kosmetiku připravíte sami :).

Přínosem je taky to, že když kupujeme míň různých ingrediencí a přitom je využíváme intenzivněji, hodně snižujeme pravděpodobnost, že se nám budou kazit a budeme je muset nakonec vyhodit. Nenosíme si domů tolik různých obalů. A taky naše suroviny lépe poznáváme a tím pádem z nich spíš vytěžíme maximum.

Všechno má svoji úlohu

Má smysl do produktu dávat něco, co ho zjevně o nic neobohatí, nevylepší?

Klasická komerční kosmetika obsahuje spoustu látek, jejichž benefity nikdy nepoznáme. Proč je tedy v produktech mít, proč si je aplikovat na kůži?

Já sama navíc ještě vidím jednu věc – spousta chemických substancí pro mě nemá přínos. Můžeme si ale být 100% jistí, že nemají žádný vedlejší negativní efekt? Že při dlouhodobém používání nepřispějí třeba ke vzniku alergie? Záruku nemám a o to spíš je používat nechci.

Do obchodu jednou za čas

Kdysi jsem si ráda zašla do drogerie. Tak na “kukandu”. A občas jsem si přitom samozřejmě něco koupila. Pak to většinou leželo v šuplíku. Když jsem to šuple před pár lety čistila, klela jsem. Takové nákupy prostě byly vyhozené peníze a ztracený čas – ztracený čas po druhé, když jsem to probírala a vyhazovala.

Myslím, že je fajn si zvyknout kosmetiku tolik neprožívat – nevidět ji jako něco, co chceme hromadit a čím si zvedneme náladu, když budeme potřebovat. Radost by nám totiž neměla ani tak dělat kosmetika jako taková, ale spíš to, co nám přinese – hezčí pleť, lepší pocit ze sebe, radost z tvoření nebo třeba pocit, že pro planetu něco děláme. A vím, že možná by si někdo myslel, že tohle já s tolika kosmetickými recepty na webu nikdy neřeknu. Ale řeknu – domácí kosmetika je úžasná právě v tom, že mě neovládá, že neposlouchám diktát kosmetických koncernů a že mám a používám jen to, co pro mě má smysl.

Žádné syslení

Ano, nakupuju a vyrábím poměrně málo. Nehromadím produkty. Když vyrábím, snažím se odhadnout množství a připravit jen tolik, kolik v rozumném čase spotřebuju. Mým cílem je mít v koupelně jen pár věcí a něco málo do kabelky a na cesty.

Poslední dobou se odprošťuju od pocitu, že potřebuju “mít”. Nejsem sama. Je nás hodně, těch, kdo se inspirují minimalismem. Vlastně před nějakou dobou jsem psala o tom, proč si nevyrábím kosmetiku do zásoby. Z toho samého důvodu jsou veškeré moje recepty uzpůsobené přípravě malého množství produktu. Chcete si vyrobit balzám? Stačí jeden nebo dva kousky, no ne? Recepty na dvacet tyčinek naráz mi prostě nikdy nedávaly smysl. Proto je u mě nenajdete. A jo, fotka s dvaceti právě vyrobenými balzámy by byla cool, ale mnohem víc cool pro mě je, že si balzámek vyrobím čerstvý a s vůní, která mi momentálně sedne.

Ne, děkuji…

… říkám na většinu kosmetických produktů. Spoustu z nich totiž reálně nepotřebuju a nebo bych je prostě nepoužívala. Proto si je nebudu ani vyrábět. V budoucnu se může situace změnit – co nepotřebuju dneska, můžu potřebovat zítra. Občas taky ráda experimentuju – ale vlastně jen tehdy, když jsem přesvědčená, že mi to bude přínosem. To ostatně platí taky v oblasti surovin. Snažím se je kupovat s rozmyslem.

Minimalismus - minimalistická inspirace při výrobě domácí kosmetiky (diy kosmetika)

A co vy, inspiruje vás minimalismus? Nebo jste to tak měli odvždycky?

dify.cz