Esenciální oleje proti bacilům a virům: jak je využít v každodenním životě?

Esenciální oleje proti virům a bakteriím - jak je používat?

O tom, které esenciální oleje se uplatní při boji s bacily a viry, jsem psala nedávno (tady). Je jich pěkná řádka. Teď je na řadě pověnovat se tomu, jak je využít v praxi, v našem každodenním životě.

Esenciálních olejů, které působí proti bakteriím a virům, je spousta a jsou různého charakteru. A od toho se odvíjí i možnosti, jak je využívat. Takže tu je jistě pro každého něco.

Ambientální difúze (aneb provoňme si to doma)

Dříve jsme sahali po aromalampě, dneska je to difuzér. Jeho používání je efektivnější a zdravější. Umožní nám v prostoru rozptýlit esenciální oleje. Tím se nám provoní, plus esenciální oleje pomohou pročistit vzduch a část z nich se dostane i do našich plic. Je to velmi jednoduchá metoda, jak si to doma udělat zdravější, příjemnější a trošku se podpořit v náročném období. Taky to skvěle působí na psychiku. Patří to k jemným aromaterapeutickým aplikacím.

Do difuzéru klasicky dáváme třeba eukalyptus nebo obecně esenciální oleje s eukalyptolem. Těch je spousta, stačí hledat na krabičkách označení 1.8-cineol. Desinfikují a pomáhají dýchacím cestám. Skvělé jsou i citrusy s nějakou bylinkou (třeba citron a bazalka po ránu). Mým posledním oblíbencem je citron s kapkou skořicového listu).

Přímá inhalace

S vyššími koncentracemi esenciálních olejů pracujeme při přímé inhalaci. Stačí si esenciální olej kápnout na kapesník, připravit si kapesní inhalátor nebo využít speciální pomůcky. Zde už můžeme očekávat výraznější účinky, což ale také znamená, že pečlivěji volíme esenciální oleje.

Aromakoupel a aromasprcha

Velmi snadno využijeme esenciální oleje v koupelně. Klasikou je samozřejmě voňavá koupel, intenzivnější je ale namíchání aromaterapeutického šamponu nebo sprchového gelu. Vůně i účinky budou silnější, přitom stačí jen přidat do našeho produktu kapku esenciálního oleje. Použití šamponu nebo tekutého mýdla zaručí dokonalé rozředění esenciálního oleje, protože funguje jako emulgátor. 

Tady se skvěle hodí nedráždivé esenciální oleje. Chceme totiž, aby jedna kapka do dávky šamponu byla příjemná a bezpečná. Nechceme si podráždit oči ani pokožku. Určitě upozorním na oblíbenou mátu, u ní volíme jemnější druhy (třeba mátu klasnatou), příliš mentolu nepotěší naše oči. Mně takto vyhovuje rozmarýn (cineol), eukalypty nebo třeba citron.

Mastičky

Mastičky jsou prastarým léčivým prostředkem. Klasicky se do nich síla dostávala macerací, my si ale můžeme vzít na pomoc mnohem mocnější esenciální oleje. Je jedno, jestli se budete držet obyčejného sádla nebo jestli sáhnete po bambuckém nebo voskem ztužíte váš oblíbený olej. Jelikož se jedná o produkt k použití na kůži (a často se aplikuje na hrudník), volíme s ohledem na to esenciální oleje i jejich koncentraci.

Masážní oleje

Masážní oleje zvlášť jsem uvést musela. U masáže máme benefit nejen z esenciálních olejů, ale i z masáže jako takové. I když se masírujeme třeba sami. Dotyk je pro tělo i mysl prospěšný, využijme toho. Esenciální oleje a jejich koncentraci volíme opět s ohledem na to, že olej přijde rovnou na pokožku.

Krém na nohy

Aplikace esenciálních olejů na plosky nohou je u řady lidí oblíbená. Krásně tu vyřídíme dvě mouchy jednou ranou – opečujeme chodidla a využijeme sílu aromaterapie. Můžeme si dovolit jednodušší krém, vyrobit si ho můžete třeba podle tohoto receptu. Esenciální oleje volíme s ohledem na to, aby byly bezpečné pro použití na pokožku. Můžeme si ale při dávkování dovolit maličko víc esenciálního oleje, protože pokožka nohou není tak citlivá, ve srovnání třeba s hrudníkem.

Jak míchat esenciální oleje pro tyto účely?

I tady přicházejí často na řadu synergie, tedy směsi esenciálních olejů, které společně vytvářejí harmonii a přinášejí nám lepší účinek.

(víc o synergiích tady)

Vyplatí se směs míchat z esenciálních olejů s různými chemickými profily, protože tak rozšiřujeme záběr mikroorganismů, na které bude naše směs zabírat. Z různých studií lze vyčíst, na které konkrétní patogeny fungují které konkrétní látky. Ovšem oblast je to široká a jen z části probádaná. Určitě lze doporučit využít pestrosti, kterou nám příroda nabízí, a zvýšit tak pravděpodobnost, že naše směs bude mít širší působení.

Upozornění na závěr

Esenciální oleje jsou velmi mocné. Proto s nimi zacházíme s respektem. V běžném životě nás podpoří, rádi využijeme jejich benefitů. Dovedou nám třeba pročistit vzduch, můžou být složkou čistících gelů, pomůžou s uvolněním dýchacích cest nebo podpoří naši imunitu. Dávkujeme je ale s opatrností a při používání vnímáme, jak na nás působí. Bez patřičných znalostí chemie esenciálních olejů se ale nepouštíme do jejich medicínského využití. 

Ještě samozřejmě připomenu, že u osob rizikových – těhotných a kojících žen, dětí, osob starších, s chronickým onemocněním nebo osob medikovaných – je třeba esenciální oleje využívat s větší opatrností. Speciálně u intenzivnějšího používání je důležitá dobrá informovanost. Ostatně dobrá informovanost nám také umožní je lépe a účinněji používat.

dify.cz