Proč bergamotový esenciální olej nebude nikdy levný? (a proč je málokterý pravý)

Cena esenciálních olejů (bergamot)

Nedávno jsem se věnovala problematice cen esenciálních olejů na aromatics. Tentokrát jsem se zaměřila na konkrétní esenciální olej – EO bergamotový. Je totiž velmi oblíbený a zároveň značně problematický. Podobně jako třeba vanilka nebo růže. I když u bergamotu to není tak do očí bijící a ani zdaleka tak známé. O to spíš pozor na něj.

Pokud mluvíme o esenciálním oleji z bergamotu a jeho ceně, musíme mít na paměti řadu faktů.

Trošku statistiky na začátek

Dle světových statistik se ročně vyprodukuje zhruba 100 tun esenciálního oleje a přitom produktu označeného jako bergamotový esenciální olej se prodá 3000 tun. Tedy 30x tolik se toho prodá. Zajímavé, že? Nicméně tady to nekončí. Určitá část pravého esenciálního oleje se upraví, obvykle naředí. Takže ve finále asi nebudeme daleko od pravdy, pokud řekneme, že 1 % látek značených „bergamotový esenciální olej“ bude skutečně pravý čistý bergamotový olej.

Poptávka vs. nabídka

Jako u čehokoliv, i zde platí základní ekonomické zákony. Poptávka po bergamotovém esenciálním oleji je ohromná, nabídka pravého čistého esenciálního oleje je velmi nízká. To je evidentní i z čísel výše. Už jen tato skutečnost žene cenu nahoru.

Musíme myslet na to, že esenciální olej je široce užívaný. Aromaterapie je velmi okrajový segment, daleko větší množství se využije v potravinářském a parfemářském průmyslu.

Limity výroby bergamotového EO

Bergamotový esenciální olej se vyrábí prakticky výhradně v Itálii, z většiny na malém území Kalábrie na jihu země. Takže místo pro pěstování suroviny je velmi limitované.

Tradiční produkt

Pěstování bergamotu má tradici a pro řadu zemědělců je to jediný nebo hlavní zdroj obživy. Zároveň vědí, že vyrábí produkt žádaný.

„Italské ceny“

Vzhledem k tomu, že se vyrábí v Itálii, tak do ceny vstupuje cena „italské“ lidské práce, daně, státní i evropské regulace.

Bergamot slouží jen k výrobě esenciálního oleje

Na rozdíl od ostatních citrusů, bergamot se využívá prakticky jen k výrobě esenciálního oleje. Nelze tu počítat s tím, že esenciální oleje je vyráběn z odpadu, jak je tomu typicky u pomerančů nebo citronů. Což v praxi znamená, že pěstitele bergamotu živí především esenciální olej.

Samozřejmě je snaha zužitkovat třeba i bergamotovou šťávu, které se z plodů získá méně ve srovnání s jinými citrusy. Využívá se zejména jako aditivum nebo doplněk stravy. I přesto je ale bergamot primárně pěstován pro výrobu éterického oleje.

A u BIO kvality je to ještě horší…

Pokud budeme mluvit o esenciálním oleji v BIO kvalitě, důležitost faktorů se násobí. Dostupnost je ještě nižší, omezení větší, náklady vyšší. Speciálně, pokud se jedná o esenciální olej v potravinářské kvalitě. BIO certifikace s sebou nese řadu dalších povinností a nákladů pro výrobce i další subjekty, které zajišťují cestu produktu ke spotřebiteli. Nicméně jak už jsem se rozepsala v jiném článku, u citrusových éterických olejů nás BIO nálepka skutečně zajímá.

… a když to v lahvičce není pravý čistý esenciální olej, tak co to je?! Jak je to možné?

Doba pokročila a naštěstí už se otevřeně mluví o adulteraci a falzifikaci esenciálních olejů. Přírodní esenciální oleje se ředí, nahrazují se jinými podobnými esenciálními oleji, esenciální oleje z jiných rostlin se obohacují o další látky, také se esenciální oleje míchají ze samostatných látek, ať už extrahovaných nebo uměle vyrobených. Vstupují tu do hry syntetické látky, mnohem častěji, než bychom čekali.

Můžeme tedy očekávat, že těch zhruba 99 % procent bergamotového esenciálního oleje patří mezi výše uvedené případy.

Říkáte si, jak je to možné? Velmi jednoduše. Většina těch, kteří stojí někde na cestě esenciálního oleje ke spotřebiteli, nejsou schopni dostatečně dobře posoudit kvalitu. Proto jedni falzifikují a adulterují a druzí kupují, byť v dobré víře.

Jak se falzifikace a adulterace podepíše na ceně pravého esenciálního oleje?

Jestliže je většina esenciálního oleje na trhu podvrh, dostáváme se opět k tomu, že pravý čistý esenciální olej je vzácný. Což zvyšuje jeho cenu.

Je cena esenciálního oleje garancí původu?

I přes to všechno, neplatí, že cena esenciálního oleje s jistotou vypovídá o jeho kvalitě a původu.

Adekvátní nebo vyšší cena neznamená, že je kvalitní – jednoduše proto, že prodejci od sebe běžně opisují ceny, nemají šanci ověřit kvalitu, snaží se vysokou cenou vzbudit dojem garantované kvality nebo mají vysoké marže.

Zbystřit bychom měli u ceny nízké. Těžko lze totiž očekávat, že někdo bude prodávat pod cenou (obzvlášť pod cenou nákladů) kvalitní produkt, když by ho naprosto bez problému prodal mnohem lépe. To leda za předpokladu, že se v oboru neorientuje – v tom případě ale nedovede zaručit kvalitu, byť se jedná o přírodní neadulterovaný esenciální olej.

Proč nechtít esenciální olej neznámého původu?

Nezáleží na tom, jestli mluvíme o bergamotu, levanduli nebo česneku. Adulterované esenciální oleje jsou vždy rizikové. Není tu totiž potíž jen v tom, že platíme za něco, co nedostáváme a co nám nepřináší šíři účinků. Potíž adulterovaných nebo špatně vyrobených éterických olejů spočívá i v tom, že mohou více dráždit, způsobovat alergie i být do různé míry škodlivé až karcinogenní a toxické.

 

Suma sumárum, s bergamotem jsou dost potíže. Za mě osobně platí, že než si koupit produkt s nejistou kvalitou, to si ho radši nekoupím a najdu si alternativu.

Náš oblíbený bergamotový olej pochází od Terpenicu, který esenciální oleje odebírá přímo od zdroje a podrobuje je důkladným laboratorním analýzám. Všechny oleje jsou certifikované a konkrétně bergamotový esenciální olej má potravinářský BIO certifikát. Skvěle ho tak užijeme i v kuchyni.

dify.cz