Domácí přírodní mýdlo – první dojmy

Zkušenosti s domácím mýdlem

Mýdlománie, která se objevila před několika lety, mě absolutně minula. Klasické pevné mýdlo jsem měla za něco zbytečného, nemoderního. Čtení blogů o přírodní kosmetice mě ale začalo nahlodávat, protože tam se pevné přírodní mýdlo objevuje skutečně často a to navíc ve společnosti superlativů. Nakonec jsem se tedy i já pustila do prvních vlastnoručně dělaných mýdel, ale bez mýdlové hmoty. Pěkně jsem si „uvařila“ mýdlo od začátku. A rozhodla jsem nejdřív testovat a potom vás k tomu „navádět“ :).

Proč přírodní mýdlo?

K mýdlům mě vlastně hodně navedly i oleje. Už nějakou dobu je používám a stále mě ještě jejich účinky udivují. Oleje jsou také základní surovinou pro mýdlo. Vybrané oleje a tuky se mýdelnatí buď pomocí přírodních saponifikátorů nebo jednoduchých chemických látek. Tento druhý případ je mnohem běžnější a využívá přirozené reakce mezi tuky a zásadou.

Přírodní mýdlo nejen že neobsahuje chemikálie, především ale obsahuje přírodní aktivní látky. Výsledkem je produkt, který odstraňuje nečistoty, vyživuje a přináší další žádoucí účinky dle použitých surovin. Můžeme tak mít přírodní mycí prostředek na suchou pleť, na pleť trpící akné nebo jinou kožní chorobou, mýdlo podporující cirkulaci krve atd. atd.

Moje první dojmy z domácího mýdla

Úplně první použití mýdla bylo zvláštní. Pevné mýdlo jsem vzala do ruky určitě po dobrých deseti letech. Malinko mi první použití ztížil i fakt, že olivové mýdlo nepatří k těm, které dělají nejvíce mydlinek. Jemňoučká pěna ale příjemně voněla takovou tou typickou „čistou“ vůní. Z té jsem byla nadšená. Dlouho jsem totiž přemýšlela nad tím, čím mýdlo navonět, abych dosáhla přesně tohoto efektu. Ničím. Je to přirozená vůně mýdla. To je paráda.

Mydlíme

Zpět k mydlení. Pěna byla velmi jemná, bez problému pokryla celý obličej. Když to srovnám třeba s čištěním ovesnými vločkami, mýdlo je o mnoho pohodlnější, nic neodpadává, nic se nelepí na vlasy.

Smýváme

Smývání mydlin je další důležitý okamžik. Domácí a ručně vyráběná mýdla se vyrábějí se záměrem zanechání určitého procenta olejů/tuků v jejich původní podobě. To znamená, že mýdlo naši pokožku také ošetří tím, že na ni trošku takového oleje zanechá. Přesně tohle jsem si uvědomila po prvním mytí. Smývala jsem totiž tak dlouho, až byla pleť umytá „úplně“ – cítila jsem a slyšela , jak po ní moje ruce pod vodou drhnou. A to bylo jednoznačně špatně. Musíme se naučit ten správný okamžik „vychytat“ – pleť má být po mýdle hebká, nikdy ne zbavená veškeré ( i vlastní přirozené) mastnoty.

Osušíme

Na závěr mytí je příjemné pleť lehce osušit malým obličejovým ručníčkem. Po tomto kroku by už pleť měla být hebká. Jelikož toto celé je čistící procedura, náš ručníček musí být perfektně čistý. Ideální je mít zásobu a střídat po několika dnech.

A spokojenost?

Na závěr bych měla vyřknout ortel. Ano, domácí mýdlo zůstává u mě v koupelně. Pleť je čistá, příjemná na dotek, neobjevují se vysušená místa. Použití je rychlé a pohodlné. Možnost personifikovat mýdlo je super, dá se udělat kompletní program péče o pleť. Trošku mě mrzí, že póry čistí opravdu jen lehce – je zde tedy prostor pro vylepšování :)

Recept byl založen do složky „hot“ a při nejbližší možné příležitosti bude opět vytažen a celý postup řádně zdokumentován.

PS: dneska se naštěstí dají dobrá mýdla i koupit. Třeba u Judit.

dify.cz