Desatero péče o pokožku

Desatero péče o pokožku

O péči o pleť už se toho tolik řeklo a přeci jen mam pocit, že na spoustu důležitých věcí se často zapomíná. A nebo se pak neaplikujou (což je můj případ). Dala jsem si proto nějaký čas na sepsání takového desatera, které by nám mělo posloužit k tomu, aby naše pleť byla krásnější, zdravější a hlavně spokojenější. Když bude ona, tak my taky :).

Hydratuj ji dostatečně

Tahle rada už zní příliš otřepaně, ale rozhodně sem patří a dávám ji hned na začátek. Buňky našeho těla potřebují vodu a pokud jim ji nedodáme, strádají. V prvé řadě musíme hydratovat zevnitř, pokud nebudeme, tak ani ty nejlepší krémy nás nespasí. Takže dostatečně pijeme, jíme zeleninu a ovoce.

A co je dostatečně? To je individuální. I když se můžeme dočíst různé počty hrnků, které bychom měli vypít, neexistuje univerzální rada. Tedy vlastně ano – naučit se poslouchat tělo a najít si svoje optimum.

Jinak co se týče hydratace prostřednictvím kosmetiky, tak i tady můžeme najít našeho spojence. Oleje (nebo obecně tuky) a vosky pomůžou zadržet vlhkost v pokožce, produkty obsahující i vodní složku (a speciálně vodu zadržující látky) navíc pokožce dodají taky trochu vlhkosti navíc. Není to ale tak, že by do našich buněk pumpovaly vodu.

A pozor, běžně se tu dělá chyba. Pokud je totiž kůže suchá, často nestačí ji jen promastit. Potřebuje právě i tu vodu. Z toho důvodu se často stává, že po použití olejů je kůže možná ještě sušší, protože jsme prostě necílili na příčinu potíží. Voda jí chybí pořád.

Vyživuj ji co nejlépe

I tahle rada je pěkně otřepaná, ale je velmi snadné se jí neřídit. Můžeme používat multivitamínové superkrémy, ale pokud kůži nedáme výživu zevnitř, budeme mít smůlu. Tělo potřebuje dostatek vitamínů, minerálů a všelijakých dalších látek, aby mohlo pokožku zásobovat vším potřebným. Mnoho z těch látek je kůži samo o sobě naprosto k ničemu, musí být tělem přepracovány nebo využity k procesům, jejichž výsledky pro kůži přínos mít budou.

Nejsem příznivcem počítání a hlídání mikrogramů, takže taky nezastávám přístup, kdy do puntíku zjišťujeme, co je pro kůži důležité a v jakém množství. Nejlepší je jíst pestře, mít jídelníček plný barev, chutí a vůní. A konkrétní nutrienty řešit až ve chvíli, kdy nás trápí určitý problém.

Aby to ale zas nevyznělo, že na kosmetice nezáleží. Záleží. Ale základní výživu kůži prostě poskytnout nedokáže.

Dopřej jí kyslík

Naše buňky potřebují pro svoje fungování taky dostatek kyslíku. Jenže ten se jim často nedostává v dostatečné míře, speciálně pokud máme klasické sedavé zaměstnání. Proto se snažíme občas rozproudit krev a tak zajistit, že kyslík doputuje ke všem buňkám našeho těla.

Možných řešení je tu spousta – různé sporty či pohybové aktivity, střídání teplé a studené vody nebo třeba masáže. A na pomoc si taky můžeme vzít esenciální oleje, které prokrvování podporují. Btw, vůbec se nedivím, že poslední dobou se rozjíždí obličejová jóga. Ta totiž pomáhá prokrvovat různé partie obličeje, odstraňovat toxiny a nahromaděnou tekutinu a podporuje sebeléčivé schopnosti kůže.

A taky bychom neměli zapomínat na dýchání – pokud dýcháme nedostatečně, i množství kyslíku je nižší, než je potřeba.

Mysli na prostředí, ve kterém žiješ

Stav naší pokožky a její pohodlí do velké míry ovlivňuje prostředí, ve kterém žijeme. Prach ji může znečišťovat a ucpávat póry, suchý vzduch ji bude vysušovat… Těch faktorů je spousta. Když naše podmínky můžeme ovlivnit, je to fajn. Často to ale nejde. Pak přichází na řadu důkladnější péče – vnitřní i vnější cestou. Je důležité si to uvědomit a naučit se vnímat, jak se naše pokožka má a jaké změny vyžaduje.

Dopřej ji tak akorát UV záření

UV záření je pro lidský organismus nezbytné, ale je třeba ho přijímat přiměřeně. Delší souvislé opalování nebude nikdy zdravé, ani pokud se namažeme zázračnými produkty. Naopak průběžné lehké vystavování pokožky sluníčku bez použití kosmetiky s filtry je potřebné – tělo si tak vytvoří nezbytný vitamín D.

Odborníci často radí celodenní a celoroční používání produktů s UV filtry. Taková kosmetika pokožku zatěžuje a efekt nepřináší – pokud na nás vysvitne slunko tři minutky cestou na autobus, vrásky ani rakovinu nám to určitě nezpůsobí. Naopak, dovolí to naší kůži fungovat normálně.

Pokud se chystáme někam na jih, zase není řešením používání chemických produktů. Mnohem jednodušší, přínosnější a zdravější je pořídit si slunečník, klobouk a příjemné lehké tělo zakrývající oblečení. A v největším úpalu si užít siestičku. Pokožce sluníčka dopřát trošku. A k tomu hlavně hodně vody a vitamínů a minerálů a nějakou tu péči navíc.

Eliminuj stres

O stresu jsem tu už párkrát psala. Má totiž vliv na všechny pochody v těle a tím pádem ovlivňuje i stav pokožky. Ti šťastnější mají ze stresu jen vrásky nebo pupínky, ti méně šťastní můžou trpět na různé ekzémy, svědění a mnohé další problémy, které už přestávají být jen estetickou záležitostí. Takže máme o důvod víc, proč se stresem pracovat a eliminovat ho, jak jen to půjde.

Mysli na dostatek spánku

Spánek je další věc, kterou často zanedbáváme. Jenže on je sakra důležitý. Během spánku se naše tělo přepíná do jiného režimu – takového, ve kterém regeneruje. A regenerovat musí mimo jiné i naše pokožka. Nedostatek spánku neznamená jen pověstné kruhy pod očima. Promítnout se to může i do pružnosti pokožky nebo její schopnosti se hojit.

Věz, že čistota půl zdraví (a krásy)

Ne všichni potřebují několikakrokové kosmetické rutiny. Každý ale s jistotou potřebuje pleť čistit. Protože na ní ulpívají různé částečky ze vzduchu, ale taky kosmetické produkty nebo nežádoucí bakterie. Už je na každém, co si k takové očistě zvolí. Každopádně je fajn, když je to produkt jednoduchý a nedráždivý. Já osobně taky nefandím žádným specialitkám, protože většinou se ten čistící produkt smyje nebo co nejlépe setře. Takže veškeré aktivní látky upřednostňuju dát do produktu pečujícího.

Zatěžuj ji minimálně

Bylo jasné, že se dřív nebo později dostane i na tohle. Sama jsem toho názoru, že méně je více. Na naši pokožku bychom měly používat jen to, co jí prospěje. Proto je tak super, že si můžeme sami připravovat naše produkty. V klasické prodávané kosmetice jsou desítky ingrediencí, které naší pokožce nepřinesou žádný užitek, naopak ji zatíží a časem můžou způsobit přecitlivělost.

Nejlepší tedy je začít s pár ingrediencemi a postupně si vytvořit vlastní péči o pokožku, která bude efektivní a pod kontrolou.

Taky jde o čas, po který je pokožka volná a může dýchat. Pokud používáme makeup, musíme jí taky dopřát dostatek času bez něj.

Najdi si rutinu

I u péče o pokožku se vyplatí zaběhnout si rutinu, která nám bude vyhovovat. Častokrát je totiž skutečně důležité pečovat o ni pravidelně. Navíc rutina nám to celé zjednoduší. Což třeba pro mě je užitečné. Jinak zapomínám, odkládám, říkám si, že zítra nebo v neděli… a nakonec si musím sepsat celý článek, abych si to všechno připomněla :).

Desatero péče o pokožku - jednoduchá a přirozená cesta ke zdravé pokožce

dify.cz