Zaséváme koření a semínka

Pěstování mladých bylinek ze semínek

Fenyklové semínko, anýz, koriandr nebo třeba kmín. Tohle všechno je nejen koření, ale taky semínko. Semínko, ze kterého nám vyklíčí krásná zelená rostlinka, která bude nabitá živinami. A která bude mňam :).

Rozpěstováváme koření a semínka

Koření v podobě semínek lze použít i jinak než na talíř – můžeme ho zasít. Cena takového osiva je víc než příznivá a lze to praktikovat po celý rok. Vypěstovanou rostlinku pak můžeme použít jako jakékoliv jiné zelení. A záleží jen na nás, jestli ji sklidíme v momentě, kdy bude mít pět centimetrů nebo dvacet.

Proč zasít

Už se docela dobře rozneslo, že listí je velmi hodnotnou potravinou, která naše tělo zásobuje mnoha cennými látkami. Vitamíny a minerály to teprve začíná, je tam spousta barviv, silice, enzymy a další fytonutrienty, které dávají našemu tělu sílu a bojují proti všem možným neduhům. Jejich velkou výhodou je také to, že významně zvyšují pestrost našeho jídelníčku a dělají ho chutnější, zajímavější.

Tyhle malé rostlinky jsou dokonale bio. My máme pod kontrolou podmínky jejich růstu a my si sami určíme, kdy je sklidíme. Konzumujeme je zpravidla ihned po utržení a tím si zachovávají maximální aktivitu, jsou to skutečně živé potraviny. Navíc je snadné se zásobit a vždy budeme vědět, že je budeme mít po ruce pěkně čerstvé.

Jak zasít

Možností, jak začít naše malé rostlinky pěstovat, je spousta. Mně se nejvíc osvědčilo rovnou do květináče. Díky silné vrstvě hlíny si totiž květináč udrží svoje klima a semena a později rostlinky se nevysušují. Ještě to celé pro jistotu můžeme přikrýt folií. Vláhu dodáváme dle potřeby, ideální je rozprašovač s odstátou vodou. Když už jsou rostlinky větší, folii odkryjeme, aby jim nepřekážela. Pak už jen počkáme na správný moment a sklidíme.

Co pěstovat

Rostlinek, které můžeme jednoduše pěstovat, je spousta. Pro začátek stačí vzít to, co máme na poličce. Velmi dobře se hodí koriandrové semeno – tak si taky budete jistí, že máte doma koriandr a ne petržel (někdy není úplně snadné tyhle dvě rostlinky od sebe v krámě rozeznat). Pak následuje fenykl a anýz a taky kmín a hořčičné semínko. U běžného koření ale nemusíme končit, můžeme pokračovat k máku (tady ale s opatrností), lněnému semínku nebo sezamu.

Každá rostlinka má svoje specifické vlastnosti a účinky a i tady platí, že pestrost je nejlepší.

Pěstování mladých bylinek ze semínek

dify.cz