Fazole představují výbornou možnost, jak se dobře nasytit a zároveň dodat tělu velké množství bílkovin. Proto jsou luštěniny velmi oblíbené také mezi vegetariány, kteří se živočišným bílkovinám vyhýbají. Fazole Adzuki vám dají možnost vyzkoušet něco nového a zpestřit jídelníček další skvělou chutí.
Fazolky adzuki jsou malé oválné červeno-hnědé fazolky původem z Číny. Tato luštěnina je nesmírně oblíbená v Japonsku, kde se připravuje na různé způsoby – s rýží, na slano, na sladko, dává se do dezertů… Mají poměrně výraznou oříškovou chuť. Nebojte se s nimi experimentovat!
Fazolím adzuki se připisují blahodárné účinky na ledviny, které jsou v čínské filozofii Feng Shui považovány za centrum energie v těle – z toho důvodu jsou považovány za zázračnou potravinu.
Adzuki jsou bohatým zdrojem kvalitních sacharidů, vlákniny, bílkovin, dále obsahují hořčík, draslík, železo, zinek, měď, mangan, vápník a vitamíny skupiny B. Díky poměrně nízké energetické hodnotě (100 g vařených adzuki = cca 130 kcal, 100 g syrových = 330 kcal) a velkému množství obsažených živin jsou doporučovány během diet. Tyto úžasné fazole jsou lehce stravitelné!
Když budu jíst fazole adzuki… budu mít nízkou hladinu cholesterolu, což je prevencí před srdečními chorobami. Díky fazolkám se dobře najím a pocit sytosti mi dlouho vydrží, jelikož fazolky nezpůsobují kolísání hladiny cukru v krvi.
Příprava:
Fazole adzuki je lepší předem namočit, aby se zkrátila doba vaření. Doporučují se namáčet 4 – 10 hodin a poté zhruba půl hodiny vařit. Můžeme je vařit ve stejné vodě, ve které jsme je máčeli, solit ale až nakonec, aby fazolky neztvrdly!
Použití:
- fazole adzuki můžete mírně rozvařit a rozmačkat vidličkou, nebo rozmixovat, osladit oblíbeným sladidlem (datlový sirup/stévie…) a přidat kakaový či karobový prášek a kakaový krém je na světě
- přidejte adzuki do salátu, například s tofu, rajčaty, okurkou a paprikou
- ochuťte uvařené fazole solí a bylinkami a podávejte jako přílohu k masu