Už máme nachystaný bobule aneb poslední vteřiny roku po španělsku

Silvestrovský zvyk pojídání kuliček vína

Španělsko, a v Katalánsku tomu není jinak, má jeden hlavní silvestrovský rituál – pojídání kuliček vína a říká se tomu doce uvas (vyslovuje se jako dose uvas a znamená to 12 kuliček vína). A my jsme na něj už připravené!

Pár dní před Silvestrem začíná období, kdy se za hroznové víno platí skoro zlatem. Kuličky vína totiž patří na silvestrovský stůl, tady se kompromisy nedělají. Proto není nic divného, když jdete koupit víno a na cenovce je třeba 6 euro za kilo v supermarketu. Krom vína klasicky ve vaničkách nebo na váhu můžete taky vidět různě nachystané kuličky třeba v plastových pohárcích. A taky nesmím zapomenout na kompotované uvičky. V malinkých plechovkách můžete najít 12 perfektních loupaných kuliček bez jadérek, které budou tak akorát velký do pusy (ano, je to business).

Tak a teď k té tradici. Ve Španělsku se na silvestrovskou půlnoc pečlivě chystá 12 kuliček bílýho vína, ideálně malých. S půlnočním odbíjením se totiž pojídají. A to tak, že co úder hodin, to jedna kulička do pusy. To hlavní půlnoční odbíjení se koná na madridském náměstí Puerta del Sol a nazývá se las campanadas. Přímý přenos této události má samozřejmě svoje čestné místo na kanálech španělských televizí, a to už od roku 1962.

Spořádání dvanácti kuliček vína má znamenat prosperitu v novém roce. A kdo to nezvládne, může prý čekat smolný rok.

V roce 1989 byla spousta Španělů „odsouzena“ ke smůle do dalšího roku, protože moderátorka přímého přenosu se spletla. No jo, chyby se stávají :). Podobnou tradici přejaly i v regionech Jižní Ameriky, někde ji upravili a pojídají třeba rozinky.

dify.cz