TOP 10 esenciálních olejů pro povzbuzení

Nejlepší esenciální oleje pro povzbuzení

Jaké esenciální oleje vybrat, pokud potřebujeme něco na povzbuzení, chybí nám šťáva, jsme unavení?

Esenciální oleje nejsou jen vůničky, jsou to směsi látek, které mají kromě vůně i účinky. A my je s radostí využijeme. Třeba ve chvíli, kdy potřebujeme dobít baterky, zvednout náladu. Povzbudit. Po kterých sáhnout?

 

Tohle je momentálně seznam našich top 10 esenciálních olejů, které nám pomůžou. Je na nich skvělé taky to, že každý z nich má širší využití. A ty naše najdou uplatnění i v kuchyni.

(řazeno abecedně)

Bazalka – o bazalce se moc nemluví a to je škoda. Patří totiž mezi stimulující esenciální oleje a skvěle se hodí do směsí. Konkrétně bazalka typu methyl chavicol (tropická bazalka) nevoní jak italská pasta, ale mísí se v ní zelené kořenité tóny.

Bergamot – jedna skvělá citrusová volba pro všechny, kdo tolik nehodlují sladkým tónům

Citron – čistá svěží vůně citronu je jasná. Zvedne nám náladu, uvolní nás, pomůže odbourat stres.

Citronová tráva – svěží citronová tráva, k té asi není moc co dodávat

Eukalypt – osvěžující eukalyptus se vyskytuje v mnoha podobách, ale nejčastěji asi sáhneme po eukalyptu globulu a nebo radiatě. Málokdo by řekl, že obsahuje stejnou aktivní látku jako rozmarýn.

Grep – citrus se snad nejvyšším obsahem limonenu. Skvělý pro všechny, kteří rádi postrádají sladkost jiných citrusů.

Limeta – taková zelená sestra citronu, s trošku jiným složením, ale minimálně stejně tak dobrá

Máty – svěží máta, která se vyskytuje v řadě variant. Víc nám bude vyhovovat výraznější máta luční nebo peprná, ve srovnání s jemnější mátou klasnatou.

Muškátový oříšek – pro mnohé je překvapením, že muškátový oříšek poslouží skvěle i mimo kuchyni. Speciálně nám bude oporou ve chvílích, kdy máme pocit, že to na nás padá,

Rozmarýn – rozmarýn se proslavil jeho vlivem na mozkové pochody. Umí totiž rozproudit krev, takže nejen že nám to s ním dobře myslí a lépe pamatuje, ale celkově nás to povzbudí.

(Všechny najdete u nás a naprostá většina je v BIO potravinářské kvalitě.)

Nejlepší esenciální oleje pro povzbuzení a jak je použít... aromaterapie, diy kosmetika | dify.cz & aromatics.cz

Jak esence nejlépe používat pro povzbuzení?

Síly esenciálních olejů můžeme využít různými způsoby.

Naprosto nejjednodušší je inhalace. Někdy pomůže si jen čichnout k lahvičce, jindy je lepší použít pár kapek do difuzéru a třeba na dvacet minut si ho zapnout.

Další skvělým způsobem je aplikace esenciálního oleje na místa, kde hodně proudí krev. Těch je několik a každému vyhovuje jiné, volba závisí i na situaci. Patří mezi ně vnitřní strana zápěstí, plosky nohou, dalším oblíbeným místem je solar plexus. Při aplikaci nezapomeneme esenciální olej naředit. Můžeme ho smíchat s naším oblíbeným rostlinným olejem nebo ještě lépe si vyrobit roll-on nebo třeba mastičku. Budeme tak mít náš vlastní aromaterapeutický přípravek vždycky po ruce. Taky si můžete vyrobit kosmetiku speciálně pro tento účel, třeba ranní řadu s vůní, která vám pomůže nastartovat den.

Jinak se taky nemusíme bát experimentů, můžeme několik esenciálních olejů smíchat a vytvořit si tak voňavou synergii. A pokud se vám nechce míchat a přeci jen byste synergii vyzkoušeli, pak máme tip – terpenická citrusovo balzamická synergie UP do difuzeru. Jak název napovídá, jejím cílem je povzbudit nás, zenergizovat.

Nakonec, některý z našich citrusových esenciálních olejů si můžete kápnout i do jídla – třeba do jogurtu, ranní kaše… Díky certifikaci jsou bezpečné i pro konzumaci.

Opatrnost a dobrou informovanost však doporučujeme osobám s chronickým onemocněním, těhotným, kojícím a dětem.

 

A co vy, máte váš oblíbený esenciální olej, který vás zaručeně nastartuje?

dify.cz