Super jednoduché a levné letní mléko (plus pár poznámek k opalování)

DIY opalovací mléko s oxidem zinečnatým

Další věc, které jsem se bránila, byl opalovák, respektive letní mléko. Ale došlo na něj :). Nejdřív jsem si myslela, že to bude chtít nakoupit oleje a udělat nějakou složitejší formuli. Po zkoumání jsem ale došla k jednomu závěru – ne, nic speciálního, udělám to jednoduché.

Že olej z malinových a mrkvových semínek má údajně vysoký faktor, to není žádná novinka. Ovšem problém nastane ve chvíli, kdy to chcete podložit. Moc toho nenajdete. Aspoň veřejně přístupné dokumenty pro mě nebyly dostatečně přesvědčivé. A obecně informací o mechanismu fungování je taky docela málo. Tohle byl důvod, proč jsem upustila od použití těhlech olejů a nejdřív zvolila mnohem jednodušší a taky levnější věc – starý dobrý oxid zinečnatý. Jeho účinky jsou podstatně lépe doložené, mechanismus fungování jednoduchý.

Takže teď jen krátce k oxidu zinečnatému. Je zástupcem fyzických/fyzikálních filtrů – to znamená že sám slouží jako taková bariéra, která chrání kůži před slunečními paprsky. Sedí na kůži a nevpíjí se do ní, ani s ní nijak nereaguje. Jeho primární funkcí je odrážení paprků UVA i UVB. Je hodně dobře známý a je prokazatelně bezpečný (teda ta verze, která není nano, u nano jsou stále nevyřešené otázky). Nereaguje při použití na kůži a to ani při vysokých teplotách. Bohužel, to samé nejde říct o většině chemických filtrů, který se dávají do komerčních produktů. Pokud totiž pohledáte, zjistíte, že spousta látek z prodávaných opalováků je na světle a teple nestabilní, způsobuje dokonce fototoxicitu, u některých se už i objevily problémy s karcinogenitou a o spoustě dalších jejich účincích se neví nebo vědět nechce (každopádně se o nich od výrobců nedozvíme).

Oxid zinečnatý je bílý prášek, který se dobře mísí s oleji (ale nerozpouští se v nich). Úměrně jeho koncentraci v produktu roste schopnost chránit pokožku.

Většinou se můžete setkat s těmito údaji ohledně koncentrace ZnO ve směsi (poměry jsou v hmotnostních jednotkách – g nebo kg)

k dosažení SPF 2-5 – 5% oxidu zinečnatého
k dosažení SPF 6-11 – 10% oxidu zinečnatého
k dosažení SPF 12-19 – 15% oxidu zinečnatého
k dosažení SPF >20 – 20% + oxidu zinečnatého

Chtěla bych taky ale upozornit na to, že SPF filtry jsou tak trošku imaginární záležitostí. V případě použití oxidu zinku víme, že čím víc ho do produktu přidáme, tím menší množství paprsků pronikne do pokožky. To je mechanismus jeho fungování. Jak se ale v praxi liší produkt s faktorem 10 a produkt s faktorem 15? Jaký faktor potřebujeme, jaký je pro nás dostatečný a skutečně můžeme věřit, že nás ochrání? Zaručí nám to někdo?!

A pokud vás zajímají i nevýhody oxidu zinečnatého, tak jedna tu je – při vyšších koncentracích je na pokožce znát, vytváří takový ten typický bělavý nádech. Tomuhle se může předejít dvěma způsoby – udělat menší koncentraci a mazat se častěji a nebo vybrat oleje s nějakým tím faktorem a o trošku ubrat oxidu. Taky je dobré říct, že právě z tohoto důvodu výrobci opalovacích produktů používají nano verzi – nanočástice oxidu zinečnatého bílý film netvoří.

Jinak si ještě neodpustim jednu poznámku. Na internetu už vycházejí články o tom, jak doma vyráběné opalováky strašně škodí. Dokonce už zpochybňují i právě funkci oxidu zinečnatého, což je poměrně úsměvné, vzhledem k tomu, že dlouhou dobu na něm spousta komerčních výrobků stála. (Hold je levný a každý si ho může koupit a použít sám.)

Teďka je na čase se přesunout k samotnému vyrábění. Tahle verze opalováku je fakt jednoduchá a taky dost levná. Výsledkem je spíš mléko než krém, které se dobře roztírá.

Co jsem použila:

Oleje jsem namíchala 1:1 (1 díl kokosáku a 1 díl oliváče). Už je teplo dost, takže není třeba kokosák tavit. Do téhle směsi se pak už jen vmíchá oxid zinečnatý, v požadovaném množství. Já dala 20 procent váhy olejů. Ze začátku to vypadá, že se mu asi moc nechce, ale nakonec se krásně smísí. Já si teda vždycky pomůžu mini kapučínovačem. A máme hotovo, stačí to přelít do nádobky.

Před každým použitím je potřeba obsah protřepat, protože v mezičase se nám oddělí na olej a olej s oxidem. Pokud by se vám tohle nelíbilo, dalo by se to řešit přidáním dalších ingrediencí. Ztratí to ale ty dvě kouzla – jednoduchost a parádní cenu.

Taky se mi líbí nosit s sebou jen trošku mléka, odlitého v malé lahvičce. Nic to neváží, nic to nezabere a upřímně řečeno, slunce a teplo žádnému výrobku neprospěje. Takže s sebou jen to, co potřebujeme.

Pokud máte nějaká suchá místa na kůži, doporučuju peeling a/nebo to nejdřív namazat samotným olejem. Na suché kůži totiž může ulpět maličko víc oxidu a může opticky zvýraznit šupinky.

UPDATE: i přesto, že mi tenhle produkt docela fungoval, musím upozornit na jednu věc – oxid není v olejích dostatečně rovnoměrně rozptýlený a tedy neposkytuje ani tu ochranu dokonale. Lepších ochranných schopností dosáhneme, pokud základ produktu bude pevnější, krémovitější – bude obsahovat třeba bambucké máslo, vosk nebo dokonce emulgátor a vodní složku… V něm se oxid lépe udrží rozptýlený. Pro výrobu opalovacího produktu, který bude poskytovat spolehlivou ochranu, je třeba využít přístroj, který dokonale oxid v bázi disperguje. Lze zakoupit i menší přístroje pro domácí použití. Další možností je využít již přepřipravenou směs obsahující právě filtry, se kterou si domácí opalovací produkt vyrobíme.

A teď ještě něco málo k opalování. Dneska se o negativním vlivu slunečních paprsků velmi mluví. Doporučuje se mazání produkty s vysokými ochrannými faktory po celý rok a za všech okolností, i přesto, že trávíme život v kancelářích nebo doma. Jak to ale dělali naši předci? I dneska spousta lidí pracuje celé dny venku, i v jižních oblastech a sluneční kosmetiku nepoužívají. Obvykle ale taky jedí hodně ovoce a zeleniny, žijí poklidnějším životem a mají pravidelný (a zdravý) spánkový režim.

Stav kůže závisí na stavu těla. Je to jednoduché, ale bohužel se to stále ignoruje. Tenhle fakt mi pomohl pochopit, proč se od jisté doby chování mojí kůže hodně zhoršilo. Pár let po mononukleoze a třech letech na vysoké jsem se dovedla spálit i během českého jarního odpoledne, i přesto, že jsem se vždycky snadno opalovala a spálení jsem do té doby neznala. Později se síla reakce na slunce ukázala být vždy přímo navázaná na to, jak jsem na tom zdravotně byla.

Jen díky slunečním paprskům může naše tělo vyrábět tak potřebný vitamín D. Není to vlastně vitamín, je to hormon a je opravdu zásadní. Mimo jiné nás chrání i před tou rakovinou, umožňuje tělu pracovat s vápníkem atd. Ano, na minimálních dávkách přežijeme, ale bude to mít svoje následky. Bohužel spousta „odborníků“ se nás snaží přesvědčit o tom, že déčko máme polykat zásadně v pilulích a že je to 100% funkční náhrada tělem přirozeně vyrobeného vitamínu.

Slunce je pro naše zdraví zásadní, ale nesmíme zapomínat na to, že pro něj platí stejná pravidla jako pro cokoliv jiného – že je třeba ho dávkovat správně a že všeho moc škodí.

Jinak existuje ještě jedna výborná věc – slunečník. Vyplatí se pořídit nějaký lehký a skladný a brát ho s sebou. Střídat slunce a stín je fakt parádní věc :).

Věřím, že už je za námi doba, kdy ideální dovolenou bylo proležet dva týdny na pláži a nachytat toho slunce pokud možno co nejvíc. Nárazový intenzívní pobyt na slunci není pro naše tělo dobrý ani s tím nejlepším ochranným přípravkem. Netrapte ho.

Za mě osobně je nejrozumnější si sluníčka užívat po trošičkách, během celého roku. Sledovat, jak se kůže chová, a poslouchat svoje tělo. Pokud si člověk opalovací produkt koupit potřebuje, pak volit přírodní od seriózního výrobce (nikdy nekupovat necertifikovanou kosmetiku, u opalovacích produktů to platí dvojnásob). S ingrediencemi, které jsou „transparentní“ a nejsou rizikové. Snažit se mít to zodpovědně ve vlastních rukách a hlavně se nespoléhat na to, že když „se namažeme“, tak se nám nic nestane. Záruku nám nikdo nedá a z průšvihu nepomůže.

Domácí opalovací mléko

Recept na jednoduché a levné opalovací mléko

dify.cz

20 ks komentářů

 1. Taky jí mám :-)
  Ten blog … zatím začínám. V PC mám připraveno několik článků, ale nějak je tam nedávám .. navíc bych měla konečně předělat celý vzhled, ale nějak se mi do toho nechce.. Ten blog jsem založila ve chvíli, kdy jsem byla po IVF a myslela jsem, že se zadařilo .. tak abych se doma nenudila, ale nakonec to nevyšlo.. Takže čekám až přijde chuť na psaní a tvoření.
  Ale do opalováku se pustím už zítra :-)

 2. Taky jsem si řikala, že by to mohlo být jako terapie. Aby člověk přemýšlel taky nad něčím jiným. Od příštího týdne se snad do toho pustím. Teď se snažím trávit co nejvíc času na zahradě – když tu máme tak krásně. :-) Sbíráme jahody, třešně a borůvky, zavařujeme a děláme marmelády – prostě paráda :-)

  1. Ahoj Lukáši, upřímně dost záleží na tom, k čemu tak vysokej filtr potřebuješ :) Zaprvý ty filtry jsou trošku klamavý a zadruhý není moc rozdíl mezi teoretickou účinností u různých spf. K tý teoretický účinnosti přikládám odkaz – http://www.skincancer.org/skin-cancer-information/ask-the-experts/does-a-higher-spf-sunscreen-always-protect-your-skin-better. Nejsem fandou těhlech typů stránek, ale i tady přiznávají, že ten rozdíl je u těch vyšších faktorů minimální.
   Oxid zinku odráží paprsky, takže čím nasycenější krém bude, tím víc toho odrazí. A tím bělejší bude, i na kůži :) Komerčně vyráběný krémy fungují hlavně na bází chemickýho filtru, ten skutečně sám pohlcuje, neodráží. Díky tomu jsou komerční krémy průhledný, i když uvádějí vysoký spf. Otázka je, jestli to spf není falešný :). Ten rozdíl mezi účinností krémů s různým spf mi potvrzuje i moje zkušenost. Buď jsem se pálila, nebo nepálila, krém na to skoro neměl vliv. Pálila jsem se, když jsem měla problémy.
   Jinak jsou některý rostlinný oleje, u kterých uvádějí vysoký spf, jsou hlavně z mini semínek – z malinových a mrkvových semínek, pak z pšeničných klíčků. Uvádějí až faktor 50, ale nakonec to není moc relevantní údaj.
   Tímhle rozhodně nechci říct, ať se lidi nemažou. Jen že ty faktory jsou spíš hra. Já sázim na krémy s oxidem zinku, častější mazání v kombinaci se slunečníkem, hodně kůži mazat a dobře jíst. Snad jsem aspoň trošku pomohla :)

 3. Zdravím, návod na opalovák mě opravdu nadchl, trpěla jsem léta na sluneční alergii a z kupovaných se osvědčil pouze Daylong. Tento domácí určitě vyzkouším, jen jsem se chtěla zeptat – je možné do toho přidat plej z mrkvových semínek, nebo olej Monoi de Tahiti vanilku pro vůni? Mám obavy abych to nepřekombinovala.

 4. Pavlo díky za radu, opalovák vyroben. Vypadá super, dobře se roztírá i vpije, kůže kupodivu není mastná. Krásně voní – přidala jsem dvě lžičky mrkvového oleje a ždibec Monoi de Tahiti, je na bázi kokosáku. Jen ten potvora zinek urputně odolával rozmíchání, ze zoufalství jsem na něj vzala normální metlový šlehač a povedlo se.Teď už jen aby se počasí umravnilo a byla možnost ho konečně vyzkoušet, pak podám info.

  1. Ahojky, ty poměry se uvádějí většinou v gramech. Takže nejjednodušší je vzít k ruce váhu, která má přesnost aspoň na gramy, a odvážit si. Tady se bohužel trošku liší informace, jestli těch oněch 10 % je 10% podíl na výrobku a nebo jestli přidáváme 10 % z váhy základu (oleje). Tj. jestli je to třeba 90 g oleje a 10 g oxidu a nebo jestli je to 100 g oleje a 10 g oxidu.

   Jinak třeba tady: http://ceramicsweb.org/articles/tech_handouts/equiv_volumes-weights.html se dá najít na konci tabulky hmotnost různých množství oxidu

  1. Dobrý den nebo ahoj, Karolíno,

   díky za vzkaz! :) Přiznám se, že na tenhle recept se dlouho chystám, abych ho upravila… Dneska bych doporučila místo olejovýho základu základ ze šlehanýho másla. Třeba z bambuckýho másla a nějakýho oleje – olivovýho, kokosovýho… Vzhledem k teplu by šlo dát možná i jen bambucký máslo. Za studena to vyšlehat a pak do toho opatrně všlehat oxid zinečnatý plus trošku bílýho jílu (kaolínu) – obojí po troškách nejdřív vmíchat do másla, aby nic neprášilo, až pak šlehat, ještě ideálně s rouškou :). U jílu můžeš experimentovat s množstvím, začla bych na trošce. Díky jílu by to nemělo být tak mastný a taky funguje jako ochrana proti slunci.
   Nicméně, to nejdůležitější je ještě jedna věc. Oxid se ve směsi nedrží úplně rovnoměrně, což znamená, že ta ochrana není 100%. Je to teda spíš takovej pomocníček než plnohodnotný opalovací mlíko. Já osobně nedám dopustit na ten slunečník, no :)