Seznamte se: inulin – pro naše dobré zažívání

Vláknina inulin

Vláknina – nezbytnost pro naše zažívání a zdravá střeva. Vlákninu nalezneme v mnoha potravinách – v ovoci, zelenině, celozrnných obilovinách, oříšcích…a většina lidí ji přesto konzumuje v nedostatečném množství. Inulin je koncentrovanou  vlákninou, kterou snadno zařadíme do jídelníčku a zajistíme si díky ní zdravé trávicí ústrojí.

Inulin je čistě přírodního původu – získává se z různých částí různých rostlin, nejčastěji z kořene čekanky. Samostatný jej můžeme zakoupit ve formě bílého jemného prášku. Ten nemá aroma ani chuť (může být pouze lehce nasládlý).

Konzumace inulinu

Inulin je ve vodě dokonale rozpustný,  můžeme jej proto snadno konzumovat ve sklenici vody. Prášek můžeme přisypat také do jakéhokoli jídla. Ráno jej snadno vmícháme do ovesné kaše či do jogurtu, použít jej můžeme při vaření či pečení.

Inulin bývá přidáván do mnoha různých potravin. Pokud jej tedy nalezneme na etiketě – jedině dobře.

Inulin v našem těle

Inulin  je rezistentní vůči žaludečním šťávám a naším tělem prochází beze změny až do tlustého střeva. Tím, že jej netrávíme, nepřijímáme z inulinu ani  žádné kalorie – je tedy naprosto dietní. Inulin konzumovaný spolu s potravou dokáže snížit její glykemický index, snižuje tedy hladinu krevního cukru a zabraňuje návalům hladu.

Užitek nám inulin přináší právě až poté, co se dostane trávením do tlustého střeva. Zde dochází k fermentaci inulinu přátelskými bakteriemi, které vzniklé látky využívají jako zdroj energie a rostou. Díky podpoře mikroflóry  dochází přirozeně k eliminaci patogenních kmenů bakterií. V návaznosti na zlepšení funkce střev může dojít k celkovému posílení organismu.

dify.cz