Návrat k přírodnímu mýdlu + tip na „mýdlový“ blog

Dělá mi velkou radost, že se objevují tendence vracet se zpátky k rozumným věcem – třeba ke skutečnému jídlu, umění relaxovat a taky k používání přírodních produktů v péči o naše tělo. Někdy mě ale zaráží, jak strašně složitě takový návrat vypadá. Lidé často nejdou zpátky k tomu, co po dlouhá léta fungovalo, ale hledají „přírodnější náhražky“. Pokud budu konkrétnější, třeba v případě kosmetiky se vynalézají nové alternativní produkty, které sice neobsahují „standardní“ kosmetickou chemii, zato ale na jejich etiketě najdeme jiné složité látky. Ty bývají sice získané z původně přírodních surovin, v průběhu jejich zpracování však obvykle dochází k takovým změnám, že o přírodnosti už nemůže být tak úplně řeč. Zrovna tak se neznají dopady použití takových látek na nás a všechno kolem. Takže výsledek? No nic moc.

To obyčejné mýdlo!

Existuje jedna věc, která nám může ten návrat k přírodě usnadnit. Je levná, její výroba není nic složitého a lze ji výborně upravit dle našich potřeb. Tímto zázrakem není nic jiného než mýdlo. Poctivé tradiční mýdlo, které se používalo po dlouhá léta a které bylo díky průmyslu vytlačeno na okraj zájmu.

Jen pro zajímavost, mýdlo se vyrábí už přes 5000 let a bylo používáno k mnoha účelům, včetně těch medicínských.

Těžké návraty

U mýdla mě hodně překvapuje, že ho znovuobjevilo tak málo lidí. Pokud se pohybujete na fleru nebo nakupujete v malinkých obchůdcích s přírodními produkty, nebude pro vás přírodní mýdlo možná nic převratného. Pro spoustu lidí ale mýdlo bez chemických vylepšováků už neexistuje. Jen barevné plastové lahvičky. A mnozí si pak těžce lámou hlavu, jak se vrátit k přírodnější cestě, jak si mydlit tělo a i vlasy. Obzvlášť u vlasů po mýdle sáhnou zřídkakdy. Pamatuju si, jak si jednou někdo snažil umýt vlasy zubní pastou, protože došel šampon. Mýdlo po ruce bylo, ale prostě ten pocit, že mýdlo a šampon jsou dvě tak rozdílné věci… ten rozhodl.

Experimentujte a personalizujte

Jako skoro u všeho, i u mýdla můžeme vybrat dobře i špatně. Každého tak čeká možné testování, možné nezdárné pokusy. Ale zrovna tak je tam někde to perfektní mýdlo, které budeme my (a naše kůže a vlasy) milovat. Navíc je to produkt, který si můžeme my sami upravovat podle našich potřeb. Stačí přidat některou z jak jinak než přírodních látek.

Jedna z věcí, které je hodně zásadní, je tzv. přetučnění. Přetučnění znamená, že se do mýdla dalo tolik oleje, aby náš finální produkt obsahoval stále ještě nějaké množství nezreagovaného tuku. Při použití takového mýdla tak na naší pokožce nebo vlasech trošička toho tuku ulpí. A pečuje, vyživuje, prostě nás rozmazluje.

„Mýdlový“ blog aneb odkud začít

Výroba mýdla vypadá na první pohled složitě. Ale ve skutečnosti to není vůbec tak strašné, pokud začnete od toho jednoduššího. Stačí mít kvalitní zdroj informací. Já sama taky vždycky čerpám odjinud a jak jsem už párkrát přes zprávy řekla, zatím pouze testuju a k vytváření návodů na mýdla jsem ještě nedospěla. Můžu ale s chutí doporučit jeden blog, který se mýdlům věnuje a který je výborným průvodcem do začátků i neskutečnou inspirací ve chvílích, kdy už ta svoje první mýdla máte a hledáte další výzvy. Celý blog píše Evik alias moderní alchymistka a najdete ho na téhle adrese. Rozhodně doporučuju důkladně projít, pokud ho ještě neznáte. Ale pozor na jeho prozkoumávání před spaním, abyste neměli mýdel plnou hlavu :)

Já a mýdlo

Vyrábět mýdlo už jsem zkoušela – volila jsem jednoduchou verzi z olivového oleje a přidávala esenciální oleje. Moje první mýdlové zážitky popisuju tady. V současnosti testuju použití koupeného mýdla – prostě jsem chtěla rychle vyměnit šampon za něco přírodního a čekat na uzrání vlastního mýdla jsem nechtěla. Každopádně tohle mýdlo je pravé kastilské, tedy to tradiční z olivového oleje. Testuju ho na vlasy a k šamponu jsem se nevrátila a vracet nebudu. Kupované nahradím pak za domácí a jakmile budu mít protestované recepty, najdete je tady.

Aktualizace: už se dá koupit poměrně dost kvalitních mýdel, zajít si pro to svoje můžete třeba sem.

 

A co vy a mýdlo? Jaké máte zkušenosti?

dify.cz

11 ks komentářů

  1. Ahoj Zuzo, palmovej olej normálně přidávaj hlavně kvůli tvrdosti výsledku. Já osobně bych neměla pocit, že zrovna tohle potřebuju :). I když je to taky kvůli tomu, že používám mýdla s olivovym olejem, takže tvrdost prostě neřešim. Právě oliváč používaj jako náhradu palmovýho oleje. Prej taky bambucký a kakaový máslo. A nebo sádlo. V případě použití oliváče většinou uberou vodu, aby proces tuhnutí nebyl zbytečně dlouhej.

 1. Taky jsem si sama začala vyrábět doma mýdla. Původní záměr byl, zkusit to po staru jen ze sádla, abych měla mýdlo na praní jako naše babičky. No a jak se to povedlo, začala jsem zkoušet různé oleje a másla a už mám cca 15 druhů mýdel, 3 tuhé šamponky na vlasy, nějaký ten krém, mast atd….co říct domácí výroba mě pohltila a jsem í nadšená. Fandím všem kutilkám a kutilům :-)

 2. Vážení výrobci kosmetiky,
  Začala jsem zkoušet tekuté kastilské mýdlo jako sprchový gel a narazila na několik problémů, u kterých bych potřebovala pomoci:
  1) mýdlo ( z ekokozy) je řídké, zahuštění solí jde pouze trochu, jinak se to srazí nebo nebude pěnit, xantanová guma trochu lepší ale taky to moc nepění
  2) potřebuji sprchový gel co MYJE! Mám mastnou pleť a všechny ty jemné film nesmývající věci jsou mi k ničemu – existuje ÚČINNÁ alternativa k SLS (sodium lauryl sulfát)
  3) výsledek vypadá hrozně
  Předem děkuji za rady

  1. Dobrý den/ahoj Zuzko,

   co jsem tak poznala, tak výrobky na bázi mýdla mají jinou pěnu než syntetický produkty. Fakt krásnou pěnu mělo zatím jen mýdlo samotný, používaný přímo z kostky. Hodně veliký rozdíl udělá i složení mýdla. Pokud je jen z oliváče, tak pění relativně málo, mnohem lepší je s přídavkem kokosáku. Koukám na tu ekokozu a na můj vkus je tam moc ingrediencí :) nevím, jak se to promítá do vlastností mýdla.

   A samotný klasický (kvalitní) mýdlo nemá dostatečněj efekt? Má to bejt produkt na tělo nebo obličej? Super jsou taky produkty s jílem. Teď budu testovat coco glucosid, tak uvidím, určitě na blogu poreferuju.

   Jinak Petra z Nevšedních dnů už blog zavřela, nevím, jestli dává přístup na požádání :/