Mušle s rajčatovo-bazalkovým olejem

Mušle s rajčatovo-bazalkovým olejem

Dřív pro mě byly mušle velkým oříškem. Všelijaké příběhy o otravách a různých nechutnostech mě hodně odradily. A dorazily mě pohádky o tom, jak těžké to je ty mušle připravit. Pak to ale přišlo. První seznámení s mušlovým receptem a tou složitostí… Dáte na pánev očištěné škeble a až se otevřou, jsou ready k servírování. To tak nějak v kostce. Ve skutečnosti to nebyla jedna dlouhá věta, ale asi 10 minut času.

Mušle jsou skvělé a slávky báječné. Nejlepší je, že slávky jsou ty nejlevnější mušle a pokud jedete někam na dovolenou, určitě se k nim dostanete. A je úplně zbytečné vymýšlet složitosti. Nejlepší jsou totiž jen tak s nějakou jednoduchou salsou nebo olejem. Třeba tímto.

Co potřebujeme

 • dobrý extra panenský olivový olej
 • česnek
 • čerstvou bazalku
 • kousek rajčete
 • a slávky

Bazalky a rajčete potřebujem jen ždibec. To aby ten olej ozvláštnily, dodaly mu další tóny. Základem je totiž pořád pořádný olivový olej a česnek.

Takže… Kousíček rajčete a tak dva bazalkové lístky nakrájíme na extra jemno. Ve skleničce smícháme s čerstvě prolisovaným česnekem a olivovým olejem.

Příprava slávek jako taková se tu objevila už několikrát. Nejvíc se mi osvědčila metoda v hrnci pod pokličkou – očištěné slávky (zbavené bahna a pokud možno těch jejich „provázků“) dáme do velkého hrnce s pokličkou. Postavíme na plontu a zahříváme jenom zlehka. Mušle se nám začnou jedna po druhé pěkně otevírat. Je to nejrychlejší metoda a zároveň vyžaduje nejmíň naší pozornosti, nejmíň smrdí a nejmíň ušpiní hrnec.

A co sůl? Možná budete překvapeni, ale k mušlím sůl nepotřebujeme, ani já ji tam nedávám. Nikdy :).

Olej s bazalkou, česnekem a rajčetem ke slávkám

Mušle s rajčatovo-bazalkovým olejem

dify.cz

2 ks komentářů

 1. Dobrý den, moc se mi líbí vaše fotky, mohla bych se prosím zeptat, jakým fotíte foťákem a s jakým objektivem? Děkuji :)

  1. Dobrý den Katko, díky za pochvalu :) Fotím na canon 1100d a většinou s objektivem 50 mm, f1.8. Některý fotky budou i s tím setovým objektivem. Jinak teďka už se 1100 nedělá, nahrazuje ji 1200d, kdybyste hledala :) Mějte se krásně! Pavla

   Ještě aktualizace – na postprodukci používám GIMP, hodně jsem toho měla i ve Photoshopu, ale GIMP je zadarmo pro všechny a je to dost slušná alternativa…to jen že to není jen o tom foťáku :)