Dokud to člověk sám nevyzkouší, netuší, jak jsou některé věci snadné. Tak například výroba pleťové vody – zabere ani ne 5 minut a ten výsledek!
Také milujete vůni levandule? Jen máloco má tak uklidňující a harmonizující účinky jako právě levandule. Může vám připomenout oblíbený obchod s přírodní kosmetikou nebo vyvolat představu prosluněné Provence a její fialová voňavá pole.
Na výrobu pleťové vody budeme potřebovat:
- destilovanou nebo převařenou vodu
- vysokoprocentní líh
- čistý éterický olej z levandule nebo lavandinu
- lahvičku s rozstřikovačem (můžete použít dobře vymytou lahvičku od parfému)
Postup výroby 100 ml:
Do připravené lahvičky nakapejte 20 – 30 kapek éterického levandulového oleje (odpovídá 1 – 1,5 ml). Přilijte čistý líh (měl by mít ideálně více než 90 % alkoholu) v poměru 4:1 tedy 4 – 6 ml.
Dobře protřepejte, aby se esenciální olej v lihu rozpustil a následně se mohl spojit s vodou. Dolijte lahvičku převařenou nebo destilovanou vodou nebo minerální neperlivou vodou.
Pleťovou levandulovou vodu, kterou jsem dnes vyrobila, používám místo té běžně kupované k očistění pleti ráno a večer a také kdykoli přes den k osvěžení. Použít lze na celé tělo. Skvělá je také do vlasů – snažím se nezapomínat na ni čerstvě po umytí vlasů – nádherně pak totiž voní a kdykoli ji cítím, evokuje ve mně ten pocit čistoty a svěžesti.
Levandule je také známá pro své uklidňující účinky – a pomáhá, když nemůžete usnout. Zkuste nastříkat domácí levandulovou vodu na polštář a peřinu.
Ahoj, je potřeba tam dávat alkohol? Bojím se totiž, že by moc vysušoval. Dá se tedy udělat pleťová voda s použitím esenciálního oleje bez použití alkoholu? Předem děkuji za odpověď.
Ahoj Lucie, alkohol se tam de facto dávat nemusí. Dává se proto, že pomáhá smísit vodu s esenciálním olejem a platí čím čistší alkohol tím líp funguje. Pokud ho nepoužiješ, budeš muset produkt před každým použitím důkladně protřepat a lahvička nebude vypadat úplně vzhledně :) Další variantou je udělat dvousložkový produkt, dát část vody a část rostlinného oleje smíchaného s EO, před použitím prostřepat.
Z alkoholu bych ale v tomhle případě neměla strach, je ho tam malinko a rychle vyprchá. Obecně by v těhlech případech pleti ublížit neměl, pokud tam ovšem není nějaký jiný problém. Ještě k tomu po použití téhle vody následuje péčující produkt. Nejlepší je to ale stejně vyzkoušet, udělat si malinké množství a otestovat. Vždycky jsou pak jiné možnosti, když Ti to nesedne :)
Já nepoužívám esenciální olejíček ale sušenou levanduli ze zahrádky, tak tam ten alkohol nepotřebuji. A zkusila jsem přímo mix s ovesnými vločkami a je to supr :-)
Vlastní levandule je super, vždycky se na ni těšim, ale nějak se jí u nás nedaří :/ Tak snad tenhle rok budu mít konečně štěstí. Jinak moc dík, že píšeš, jak se odvědčily vločky :)
zdravím, chtěla bych se zeptat, jak dlouho to vydrží? koupila jsem si už ten líh, ale chtěla bych vyzkoušet i tu ovesnou vodu :) a ta by měla být na týden, ale tady je rozpis na 100 ml a zase je tu konzervant…
Ahoj, pokud použijeme destilovanou vodu a všechno bude čisté a maximum času uzavřené, tak by to mělo vydržet do doby, než se to vypotřebuje. Ovesná voda a další vody z čerstvých surovin jsou oproti téhle poněkud „živé“ – proto u těch jiných píšu na týden a v ledničce, dělat jen množství odpovídající spotřebě. Já konzervanty do kosmetiky nepoužívám, u některých látek je to „vedlejší účinek“ :). Ten líh je hlavně proto, že se v něm rozpustil EO a to se pak líp spojilo s vodou. Jinak to jsou ale suroviny, který se nekazí.
díky! :)
Levanduli jsem tentokrát nahradila santalovým dřevem, takže místo Provence jsou to orientální lázně :-) Jinak líh jsem v lékárně sehnala jen 60%, snad to nevadí.
Santalový dřevo je taky super! 60 procent jen hůř ředí ten olejíček, takže před použitím pěkně protřepat a je to ok :)
Nahradit treba cistou vodkou by ten lih, prosim, nesel? ¨
Ahoj Martino, ten líh je jako ředidlo – esenciální oleje potřebují hodně procentní alkohol, aby se v něm rozpustily. S vodkou to nebude mít ten samý efekt. Nicméně určitě se to dá i s vodkou a pak před použitím vždycky protřepat :)
muze byt lih potravinarsky
Ahoj Julie, určitě může. Zase platí, čím silnější, tím líp.
Ahoj, prosím o info, jaky je rozdil kdyz mam doma EO levandule a essenci levandule… mam většinou koupené esence, EO mam jen pomerancove… je vyuziti stejne?
A jeste dotaz – jak vyrobit pletovou vodu z plátků ruze? Nebo z esence? Dekuji Eva
Ahoj Evo, bohužel co se týče pojmů, tak je to docela složitý. Obecně je to o tom, že výrobce/prodejce použije, co uzná za vhodný (nebo co se mu líbí). EO by měl bejt skutečně esenciální olej – tzn. to, co se vyextrahuje z rostliny, ve svojí 100% podobě, zbavený jakýkoliv jiný látky (tzn. bez látek sloužících k rozpuštění, ředění etc.). Esence může bejt to samý, ale zrovna tak to může bejt i spousta dalších věcích. Podle mě je esence širší pojem a zahrnuje jak EO tak třeba i extrakty (viz třeba rumová nebo vanilková esence). Esence může teoreticky bejt i třeba EO v oleji, glycerinovej/alkoholovej extrakt…
Takže já bych doporučila popátrat u prodejce/výrobce… třeba se optat, abys věděla, co to teda vlastně je. Podle toho pak rozhodnout, na co to použít.
Jinak co se týče růží… nejjednodušší je koupit růžovou vodu.. a nebo si ji udělat. Návodů na netu je hodně. Někdo jen zahřívá pod pokličkou okvětní plátky v destilovaný vodě, pak zcedí…a nebo je namočit do alkoholu a ten pak použít… Já osobně bych možná šla do macerátu v oleji a pak ho použila na dvoufázovou pleťovku… Jinak růžová esence bude buď ředěná 100% růže třeba v oleji a nebo to bude syntetika… takže pozor při nákupu
Zdravim. Chci zkusit pletovou vodu, akorat nemam EO levanduly. Mohu zkusit mandarinku? ( pak mam jen matu, kajeput, eukalypt). Dekuji:)’diky Vam pouzivam minimum kosmetiky, vlastne chemickou zadnou :)
Ahoj Žaneto, určitě levanduli můžeš nahradit a mandarinka zní super. I ty další EO by šly v pohodě, akorát s mátou na obličej opatrně, může podráždit oči. Jinak mam velikou radost z toho, co mi píšeš! :) ohledně té kosmetiky
Ahoj, našla jsem tenhle super návod na pleťovou vodu. Chtěla bych se zeptat, zda máte zkušenost se 100% silicí. Pořídila jsem levandulovou silici od výrobce TOPVET, složení: levandule – 100% silice. https://www.topvet.cz/ostatni/rostlinne-silice/251-levandulova-silice , tak by mě zajímalo, jestli to funguje stejně jako čistý éterický levandulový olej. Pán, co to na trhu prodával, říkal, že stačí vždycky pár kapek, že je to hodně silné. Tak jestli to mám dát dle návodu výše nebo opravdu méně? Nevíte? Líh mám jen 60%, může být?
Děkuji předem moc za rady. ;-)
Ahoj Veroniko, od téhle firmy jsem nic nezkoušela, ale předpokládám, že bude v pořádku. Esenciální oleje se nazývají různě (EO, silice, éterické oleje, …) a tohle by měl být 100% přírodní produkt, indikují, že na pokožku ok, takže snad jo :). U levandule můžeme dát tolik, kolik se nám líbí, jako jeden z mála esenciálních olejů může přijít na kůži i nezředěná vcelku bez problému. Takže klidně testuj, co ti bude vyhovovat. Líh 60 % by neměl taky být problém, čím silnější líh, tím lépe rozpuští esenciální oleje… tady ale vcelku o nic nejde, před použitím protřepáme a je to :)
Jinak díky za odkaz na blog, určitě mrknu. Měj se parádně!