Letní péče o kůži (a tělo) – začněme s basics

Přírodní a hlavně holistická péče o pokožku v létě

Už máme za sebou pár letních dnů a spousta nás jich ještě čeká (snad se léto vydaří:)). Je teda na čase myslet na naši kůži a na to, že jí sluníčko dá trochu zabrat. A na to se nachystat.

Tenhle článek nebude o nějakých převratných objevech. Bude to spíš připomínka toho nejzákladnějšího, toho, na co se někdy (nebo často) zapomíná.

Jako u všech zdravotních témat, i tady to chce trošku nadhledu. S oteplováním se vždycky začíná objevovat mediální masáž, reklamy na skvělé přípravky sluneční kosmetiky a taky spousta studií, které „dokazují“, že se musíme namazat krémem s vysokým faktorem skoro i do postele. Nikdo ale nemluví o tom, kolik lidí trpí z nedostatku slunečního záření. Ke kolika zdravotním potížím přispívá nedostatek vitamínu D, který se nám tvoří primárně díky slunečním paprskům. A taky se moc neřeší, že na zdraví naší kůže se značně podepisují jiné faktory. Zdraví i nemoci vycházejí primárně z vnitřku našeho těla… Jsou to ale témata komplikovaná, poměrně málo prozkoumaná a jelikož se jedná o holistické vidění zdraví, tak to jsou i témata opomíjená. Já sama se proto budu řídit heslem „všeho s mírou“. A bez chemie.

Pravidlo pravidel: poslouchejme svoje tělo!

Tohle říkám často. Je prostě potřeba naučit se poslouchat svoje tělo. A ladit ho. Je to něco, na co už naše generace není moc zvyklá. I když musim říct, že se to asi zas učíme. Tělo funguje na určitých principech. A každé „zadrhnutí“ má svoji příčinu. Není to tak jednoduché, jako slupnout prášek nebo se namazat krémem z oranžové tuby a tím všechno vyřešit. Kam tím mířím?… Tímhle chci říct, že i to, jak pokožka zareaguje na sluneční paprsky, jak se s nimi vypořádá, závisí na spoustě věcí. My se musíme snažit ovlivnit co nejvíce z těchto faktorů, to bezpečí si pojistit na co nejvíce liniích. Tělo nám často naznačí, že někde něco drhne a dá nám indicie, kde problém hledat. A my ho musíme poslouchat a podle toho konat! :) Ne se prostě namazat padesátkou a „to bude dobrý“.

Vnitřní hydratace

Buňky potřebují ke svému fungování vodu. V létě to má tělo s hospodařením s vodou náročnější. Je naším úkolem mu pomoci. Víc pozornosti proto věnujeme pití a pijeme kvalitně. Potřebujeme takové tekutiny, které nebudou mít „vedlejší účinky“. Nejlepší je obyčejná voda a třeba bylinkové čaje. Pozor na cukry a na kofein. V létě taky tělo ztrácí soli. Pokud se zvednete z deky a zamotá se vám hlava, nejspíš má vaše tělo soli nedostatek. (a nebo můžete mít problémy s funkcí adrenálních žláz, o tom víc zde). Pít proto můžeme minerálky a taky si přilepšit kvalitní, třeba himalájskou solí.

Jo a taky jsou super zeleninové šťávy! Mají vitamíny, minerály a spoustu dalších látek a taky málo cukrů. Můžeme je navíc vylepšit troškou té soli, ale třeba i kurkumou a pepřem. Čím sytější barva, tím líp a tím lepší službu prokáže naší pokožce (i tělu).

Vnější hydratace

Letní přípravky jsou z části postavené na hydrataci. Buňky potřebujeme zavlažovat zevnitř i zvenčí. Tohle ale není žádný problém, hydratačních přípravků si můžeme vyrobit nebo pořídit spoustu.

Nutrienty

Vyvážená strava by měla být celoročním pravidlem, ale v létě k ní máme o důvod víc. A taky to máme jednodušší. Spousta ovoce a zeleniny nám dodá dostatek všeho, co potřebujeme. K ní přibereme nějaké bílkoviny a tuky. Ve výsledku jíme menší množství karbohydrátů a víc živin. A když si to tak uvědomíme, tak tímhle způsobem jíme přirozeně. Léto je prostě časem plodů a zeleniny, zatímco zima čerpá ze zásob obilovin, luštěnin, hlíz a tak podobně. Jinak ještě k těm cukrům… Před dobou jsem poslouchala pána, který mluvil o tom, jaké negativní následky mají metabolity glukózy v kombinaci se slunečním zářením. Bylo to video a bohužel se mi ho nepovedlo zase najít. Nicméně je poměrně dost diskusí o tom, že existuje souvislost mezi konzumací cukru a sluneční alergií třeba. Moc zajímavé téma, ten cukr :).

Promazáváme

V létě často nemáme chuť na sebe mazat hutnější, mastnější produkty. Oleje ale naše kůže stejně potřebuje. Zvolit ale můžeme lehčí oleje a třeba je ještě zlehčit nějakým příjemným esenciálním olejem. Pozor ale na citrusy! (víc o citrusových esencích a nebezpečí s nimi spojeném tady).

Slunce dávkujeme pomalu

Teď už se přímo dostáváme ke slunění. Kůže i celé tělo si na sluneční paprsky musí zvyknout. V přírodě totiž existuje něco jako jaro, během kterého si kůže na slunce postupně zvyká. Problém je, že člověk většinou to jaro prosedí v kanceláři nebo někde jinde a pak svoje tělo hodí rovnou do léta. A pak kůže i tělo trpí. Chce to prostě ty sluneční paprsky tělu dávkovat postupně. Začít s troškou, střídat sluníčko a stín.., a postupně přidávat.

Slunce, stín a pod mrakem

Mně osobně se nejvíc osvědčilo střídat sluníčko se stínem pod slunečníkem. Opálená jsem byla víc než dost a kůže i tělo evidentně mnohem míň trpěly. Dneska se dají sehnat bezvadné malé lehké slunečníky, které sbalíme s sebou.

Taky je potřeba dát si pozor na mraky. I když je pod mrakem, sluneční paprsky stále dopadají na zem a můžou nás spálit. Záleží totiž na tom, jaké paprsky a v jaké míře mraky propustily. Dáváme si proto pozor i za takového počasí.

Chránit s minimem chemie

V létě máme ještě víc důvodů omezit použití chemie na naprosté minimum. Chemické látky, a často i ty v opalovacích přípravcích, za působení tepla a slunečních paprsků mění svoji strukturu a dokonce i aktivitu a mohou způsobit docela vážné problémy. Na druhou stranu, samozřejmě i u přírodních přípravků je potřeba trošku opatrnosti. Existuje spousta osvědčených, běžně dostupných surovin, které se o nás postarají. Nikdy to ale neznamená, že existuje zázračný přípravek, který nás ochrání před veškerým zlem. Opalovací přípravky jsou jen jedním prvkem naší letní péče.

Pečovat + zklidňovat

Kůže potřebuje péči po celý rok, ale v létě obzvlášť, protože dostává víc zabrat. Je spousta přírodních látek, které zklidňují pokožku, pomáhají jí regenerovat, chrání buňky před škodou a tak dále. Mezi letní ingredience do naší kosmetiky patří aloe a panthenol. Spousta komerčních produktů je na nich „postavená“, i když v obsahu je najdeme v minimálním množství. O to příjemnější je, že jsou bez problému dostupné i jako surovina a my je použijeme v takové koncentraci, ve které potřebujeme.

A rada na závěr… užijme si léto a žádný stres!

Pořád se mluví o strašlivé škodlivosti slunečních paprsků. Naše zdraví ale mnohem víc ohrožují jiné věci než slunce. Třeba stres. Nebo ta strava. Rozhodně neříkám, že se můžeme smažit bezmyšlenkovitě celé léto. Naopak. Bojujme za naše zdraví, jak to jen jde. A nezapomeňme, že hodně důležitým prvkem strategie je minimalizace stresu a maximalizace pohody a příjemných pocitů. A spousta dalších věcí, na kterých opravdu záleží.

Smyslem tohohle článku je ukázat, že pro naše zdraví bychom měli udělat maximum. To maximum ale rozhodně není v tubě s opalovacím krémem z reklamy :). To maximum spočívá ve spoustě „drobností“, které nám dohromady dávají mnohem víc bezpečí, ale i potěchy, než nám kdy může poskytnout právě taková tuba krému.

 

PS.: Ten vitamín D je opravdu hodně zásadní a jeho nedostatek se těžko odhaluje. Nejlepší je pravidelná lehká „konzumace“ sluníčka. A případně doplňovat třeba rybím tukem. S déčkem je to trošku složitější a prostě jídlo jako zdroj nestačí… Navíc, ten druh déčka, který potřebujeme, lze získat jen ze dvou zdrojů – ze sluníčka a nebo ze živočišných zdrojů. Veganský zdroj toho správného vitamínu D neexistuje (i když některé firmy ho mají certifikovaný, stejně na počátku výrobního procesu je neveganská surovina). Takže pozor, vegani to mají s vitamínem D horší a sluníčko je pro ně skutečně zásadní.

dify.cz
[jetpack-related-posts]