Kosmetický minimalismus?

Diy kosmetika, cesta k minimalismu

Už nějakou dobu vídám tak porůznu články a videa o minimalismu. Ale až před pár týdny mi došlo, že já vlastně částečně ten minimalismus praktikuju v kosmetice. Pokud mě už trošku znáte, víte, že mám ráda jednoduchost. Je totiž spousta jednoduchých a zároveň fakt super věcí. Ty dělají život snazší a příjemnější.

Ujasnění definice

Minimalismus znamená omezení konzumního chování. Nenakoupíme si tisíc věcí, ale jen pár, a to takových, které skutečně potřebujeme (POTŘEBUJEME). Svůj život nesoustřeďujeme na věci, ale na službu, kterou nám ty věci prokážou. Věci stojí peníze a často i náš čas. Kupte si deset různých krémů. Budou vás stát spoustu peněz, zabírat dost místa, budete muset přemýšlet, na který „máte chuť“ zrovna dneska a taky je sem tam budete muset oprášit, otřít nebo jakkoliv jinak udržovat v čistotě a pořádku. A nakonec s určitou pravděpodobností něco z toho vyhodíte. Půjde to do koše. Naprosto zbytečně.

Samozřejmě, každý může mít svoji definici minimalismu. A vlastní způsob jeho uplatnění v praxi. Já bych 100% minimalista být nechtěla. Zároveň ale ráda benefituju z jeho principů v určitých oblastech a ráda bych, aby se mi do života vloudil ještě o trochu víc :).

Stačí jedna lahvička oleje!

Jedna z věcí, která mě na začátku naprosto dostala, byl fakt, že mi stačí sbalit jednu malou lahvičku oleje a můžu vyrazit na cestu. Nepotřebuju kosmetickou taštičku plnou všeho možného. Olej použiju na odlíčení/očištění pleti i očí i mě zbaví potřeby přibalovat pečující produkty.

Samozřejmě, výše uvedené řešení je vhodné pro pár dní. Ale funguje! Doma toho mám o něco víc a střídám to. Pokud chci připravit nějaký výrobek, tak udělám přesně to, co chci, a spotřebuju to. Nemám zásoby lahviček a kelímků a tubiček. A ano, někdy to svádí navyrábět hromadu všeho možného. Ale mě omezuje (naštěstí) množství obalů po ruce :).

Když už neplatí, že 1+1=2

Už jsem hodněkrát říkala, že pro výrobu domácí kosmetiky stačí opravdu málo. Vyberete si pár kvalitních surovin a můžete začít čarovat. Nedávno jsem psala o tom, jakou spoustu věcí můžeme udělat jen z obyčejného oleje a včelího vosku (článek tady). Tohle přesně ukazuje, že „staré počty“ neplatí :). Opravdu jen ze dvou věcí se dá udělat spousta různých výrobků. Samozřejmě, že si pak chceme výrobky trošku „vymazlit“ a přidat třeba bylinky nebo určité aktivní látky. Ale jde o princip. Každá jediná použitá složka má svůj význam, své poslání. Nemáme plnidla, nemáme barvidla, vonidla…

Přidáváme, přidáváme a stále jsme minimalisti

I když se rozhodneme pro komplikovanější výrobky a uděláme pořádný nákup surovin, pořád jsme ještě relativní minimalisti, protože…

… Složení naší kosmetiky může pořád zůstat 100% funkční, kde má každá složka svoji roli.
… Z našich x surovin můžeme udělat xy věcí. Česky –  z mála uděláme hodně :). Vystačíme si na dlouho, můžeme tím pokrýt veškerou naší spotřebu kosmetiky a drogerie, nemusíme tahat domů a pak zas vyhazovat lahvičky a kelímky…
… V mnohem menší míře dochází k nahromadění spousty přípravků.
… U mnoha výrobků máme možnost dodatečné úpravy, pokud nám nesedne. To znamená, že se nám nehromadí nepoužitelné produkty.

 

Prostě… tohle je další super aspekt výroby vlastní kosmetiky! :) A pokud náhodou máte problém s tím, že vás to prostě baví strašně moc a vyrábíte a vyrábíte, má to řešení. Podarujte lidi kolem. A nezapomeňte jim říct, že je to skutečně 100% přírodní a že výroba trvala 3 minuty :).

 

dify.cz

2 ks komentářů