Kadidlo – jeho účinky a použití (nejen v kosmetice)

Kadidlo - olibanum - jeho použití v kosmetice i při vykuřování

Kadidlo, drobné kousky pryskyřice přivezené z dálných krajů, známe všichni. S naší kulturou je spjaté od pradávna, hlavně kvůli jeho užití v kostelech – kde sloužilo jako tradiční vykuřovadlo. V “moderním světě” je ale známé hlavně coby složka parfémů a čím dál tím častěji i jako hodnotná ingredience pečující kosmetiky.

V jaké formě kadidlo seženeme, co nám přinese a jak ho využít (nejen) v kosmetice?

Co je kadidlo?

Kadidlo (tedy to skutečné a přírodní, někdy taky olibanum) jsou suché kousky pryskyřice získané ze stromů ze skupiny Boswellia. Pro různé oblasti je charakteristický určitý typ kadidla, podle toho, z jakého konkrétního druhu boswelie se získává a jakou má kvalitu.

Kadidlo v dávných dobách

Kadidlo se do našich krajů dostalo nejspíš s křesťanstvím. Pokud pomineme symboliku, jeho užití mělo dva hlavní důvody – překrývalo nevábné pachy a pomáhalo likvidovat zdroje možné infekce ve vzduchu. Ostatně ze stejného důvodu kadidlo v dávných dobách používali i movití lidé – cestu nevoňavými ulicemi jim dělalo snesitelnější právě kadidlo, které před sebou nechali nést.

Kousky pryskyřice kadidla - olibana

Formy kadidla

Kadidlo se tradičně používalo ve formě suché pryskyřice. Z pryskyřice se taky vyrábí esenciální olej, metodou parní destilace. A připravují se z něj tinktury a všelijaké extrakty.

Účinky kadidla

Kadidlo obsahuje řadu aromatických substancí, které nejen voní, ale taky účinkují na několika úrovních – prostě tak, jak to máme rádi :). Největší užitek z toho máme při použití v kosmetice.

Mezi účinky kadidla určitě můžeme zařadit…

 • zlepšení nálady, uvolnění, odbourávání stresu a negativních emocí/pocitů
 • podporu imunitního systému
 • schopnost bojovat proti infekcím, je antiseptické
 • podporu hojení a zdravého jizvení, vhodný taky na strie
 • schopnost vyrovnávat tón pleti a zmenšovat zarudnutí
 • schopnost zklidňovat, potlačovat svědění
 • zjemňování vrásek a působení proti jejich vzniku
 • vyrovnávání hormonálních hladin, může pomoci ženám s nastolením hormonální rovnováhy
 • podporu paměťových funkcí a schopnosti se učit
 • podporu spánku
 • schopnost podpořit čištění dýchacích cest, vykašlávání a rychlejší zotavení z nachlazení

Obecně řečeno kadidlo ovlivňuje hladiny hormonů v těle – s tím souvisí uklidňující, stres redukující účinky.

Pomáhá snižovat hladinu kortizolu v krvi (a taky jeho potřebu). Ve výsledku může snížit krevní tlak. Používá se taky na snížení tlaku nitroočního.

Dále se taky zkoumají jeho možné protirakovinné účinky a schopnost podpořit organismus při chemoterapii.

Kadidlo v parfumerii a kosmetice

Kadidlový esenciální olej snadno využijeme při výrobě kosmetiky. Já si ho třeba ráda dávám do krémů na obličej, případně do olejových sér. Má docela specifickou vůni, můžeme ho nechat samotný nebo doplnit dalším esenciálním olejem.

V parfumérii se s kadidlem setkáme v základu kompozice. Používá se taky tako fixátor a zvýrazňovač.

Kadidlo a vykuřování

Kadidlo se pálí samo nebo ve směsi. Můžeme ho taky podrtit na menší kousky až na prášek a obalit v něm jiný materiál k vykuřování.

K jeho pálení budeme potřebovat uhlík (koupíme tady) a nehořlavou podložku. Můžeme si pořídit kadidelnici nebo jinou misku speciálně určenou k pálení, ale taky nám postačí talířek, nejlépe naplněný pískem nebo drobnými kamínky, nebo kousek alobalu na nehořlavé podložce.

Kousky kadidla pak sypeme na zapálený uhlík.

Pálení kadidla bych doporučila dělat spíš slavnostně – přeci jen lepší je využívat účinky (nejen) kadidla “za studena” – aniž bychom ho pálili. Stačí ho kápnout do aromalampy nebo ještě lépe difuzéru a nebo si s ním vyrobit ambientador. Esenciální olej je k tomu nejlepší. My si třeba oblíbily esenciální olej z indického kadidla v BIO kvalitě.

Další užití kadidla

Kadidlo je docela překvapivě používáno k ochucování – třeba zubních past, ale i pokrmů a nápojů. Najít s ním můžeme třeba sušenky nebo zmrzlinu. Jen zase dodám, že pro toto užití je třeba mít surovinu (ať už kadidlo nebo esenciální olej z něj) v kvalitě určené k vnitřnímu užití.

Pryskyřice kadidla (olibanum) pro použití v kosmetice i při vykuřování a jeho účinky

Kadidlo používám už hodně dlouho a velmi se mi osvědčilo – je skvělé do krémů na ekzémy a jeho účinky ocením ve chvílích stresu. Voní teple, trošku tajemně a jako „ze starých časů“ :).

dify.cz