Hřebíčková pleťová voda

Domácí hřebíčková pleťová voda

Hřebíček je poklad, který se ukrývá snad v každé kuchyni. Poslouží nejen při vaření, ale taky při péči o naši pleť. Můžeme si z něj velmi jednoduše připravit pleťovou vodu, která nám pomůže vyřešit nejeden neduh (a bude udržovat krásnou zdravou pleť).

O hřebíčku

Hřebíček, to malé hnědé koření prapodivného tvaru, je poupětem asijské rostliny zvané hřebíčkovec kořenný. Je používán do slaných i sladkých pokrmů. Kromě toho se s ním také aromatizují speciální cigarety a vyrábějí odpuzovače mravenců.

Využití v péči o lidské tělo je ale podstatně zajímavější. Hřebíček se uplatňuje v Ajurvédě, v tradiční čínské medicíně i různých dalších směrech, včetně západních nauk o bylinách. Asi nejvíce se proslavil v oblasti stomatologie – výborně desinfikuje a navíc tlumí bolest. O něco méně je známý coby prostředek k léčbě různých kožních nedokonalostí či chorob.

Hřebíček v péči o pleť

Hřebíček má ohromné množství účinků, které využijeme při péči o naši pleť (a pokožku obecně). Mezi ty nejvýznamnější patří účinky protizánětlivé (konkrétně i lokálně antihistaminické!), antiseptické, desinfekční, tlumí bolest, hubí viry, bakterie, houby i kvasinky. Všechny tyto vlastnosti ho dělají ideálním komponentem produktů pro péči o naši pleť, až už naprosto zdravou či jakýmkoliv způsobem poznamenanou. Hřebíček tedy může pomoci s akné – lépe řečeno pupínky jakéhokoliv původu (včetně kvasinkového, virálního a pravděpodobně i stafylokokového!), dále při ekzémech (pomůže i od svědění), štípancích či jakýchkoliv jiných drobných rankách.

Velký pozor si musíme dávat při dávkování – esenciální olej je velmi silný, proto ho hodně ředíme. Pokud si děláme odvar, nemusíme mít žádné obavy. Třeba při přípravě naší pleťové vody :). V této dávce může být také hřebíček bez obav používán v době těhotenství.

Jak si vyrobit hřebíčkovou pleťovou vodu?

K výrobě pleťové vody potřebujeme velmi málo – asi šálek vody a tak půl (malé) hrsti celého hřebíčku. Obojí dáme do kastrůlku s pokličkou (poklička je důležitá, aby nám esenciální oleje neutekly)  a pomalu přivedeme k varu. Pak stáhneme na naprosté minimum a necháme asi půl hodiny pracovat. Po půlhodince sporák vypneme a necháme tekutinu vychladnout, stále s pokličkou na hrnci. Jakmile nám odvar vystydne, přelijeme do skleničky nebo lahvičky a uložíme v ledničce. Vydrží nám tak 5-7 dní.

Pokud budeme vodu používat pouze na obličej, můžeme udělat menší množství – asi třetinové.

A pokud si ji chcete udělat do zásoby a aby vydržela v koupelně na poličce, stačí ji po vychladnutí zakonzervovat, třeba Cosgardem. Stačí ho 15-20 kapek na 100 ml produktu.

Hřebíčková pleťová voda nejen na akné

dify.cz

6 ks komentářů

    1. Ahoj Terezo, já tyhle věci mívám tak na tejden, 10 dní maximálně. Dávám to do ledničky. Jinak se dá udělat i verze s esenciálním olejem – pár kapek olejíčku do trošičky co nejčistšího lihu a pak smíchat s vodou, ideálně destilovanou. To vydrží i mimo lednici, mělo by několik týdnů. Vůbec tahle otázka není lehká, nikdo nemá pořádnou odpověď :). Já preferuju dělat malinký množství a vědět, že to má maximální účinky.