Hřebíčková pleťová voda

Domácí hřebíčková pleťová voda

Hřebíček je poklad, který se ukrývá snad v každé kuchyni. Poslouží nejen při vaření, ale taky při péči o naši pleť. Můžeme si z něj velmi jednoduše připravit pleťovou vodu, která nám pomůže vyřešit nejeden neduh (a bude udržovat krásnou zdravou pleť).

O hřebíčku

Hřebíček, to malé hnědé koření prapodivného tvaru, je poupětem asijské rostliny zvané hřebíčkovec kořenný. Je používán do slaných i sladkých pokrmů. Kromě toho se s ním také aromatizují speciální cigarety a vyrábějí odpuzovače mravenců.

Využití v péči o lidské tělo je ale podstatně zajímavější. Hřebíček se uplatňuje v Ajurvédě, v tradiční čínské medicíně i různých dalších směrech, včetně západních nauk o bylinách. Asi nejvíce se proslavil v oblasti stomatologie – výborně desinfikuje a navíc tlumí bolest. O něco méně je známý coby prostředek k léčbě různých kožních nedokonalostí či chorob.

Hřebíček v péči o pleť

Hřebíček má ohromné množství účinků, které využijeme při péči o naši pleť (a pokožku obecně). Mezi ty nejvýznamnější patří účinky protizánětlivé (konkrétně i lokálně antihistaminické!), antiseptické, desinfekční, tlumí bolest, hubí viry, bakterie, houby i kvasinky. Všechny tyto vlastnosti ho dělají ideálním komponentem produktů pro péči o naši pleť, až už naprosto zdravou či jakýmkoliv způsobem poznamenanou. Hřebíček tedy může pomoci s akné – lépe řečeno pupínky jakéhokoliv původu (včetně kvasinkového, virálního a pravděpodobně i stafylokokového!), dále při ekzémech (pomůže i od svědění), štípancích či jakýchkoliv jiných drobných rankách.

Velký pozor si musíme dávat při dávkování – esenciální olej je velmi silný, proto ho hodně ředíme. Pokud si děláme odvar, nemusíme mít žádné obavy. Třeba při přípravě naší pleťové vody :). V této dávce může být také hřebíček bez obav používán v době těhotenství.

Jak si vyrobit hřebíčkovou pleťovou vodu?

K výrobě pleťové vody potřebujeme velmi málo – asi šálek vody a tak půl (malé) hrsti celého hřebíčku. Obojí dáme do kastrůlku s pokličkou (poklička je důležitá, aby nám esenciální oleje neutekly)  a pomalu přivedeme k varu. Pak stáhneme na naprosté minimum a necháme asi půl hodiny pracovat. Po půlhodince sporák vypneme a necháme tekutinu vychladnout, stále s pokličkou na hrnci. Jakmile nám odvar vystydne, přelijeme do skleničky nebo lahvičky a uložíme v ledničce. Vydrží nám tak 5-7 dní.

Pokud budeme vodu používat pouze na obličej, můžeme udělat menší množství – asi třetinové.

A pokud si ji chcete udělat do zásoby a aby vydržela v koupelně na poličce, stačí ji po vychladnutí zakonzervovat, třeba Cosgardem. Stačí ho 15-20 kapek na 100 ml produktu. Koupit ho můžete třeba tady.

Hřebíčková pleťová voda nejen na akné

dify.cz
hledáte ty nejvymazlenější, přesto však jednoduché recepty na kosmetické produkty? mrkněte na moje ebooky

6 ks komentářů

  1. Ahoj Terezo, já tyhle věci mívám tak na tejden, 10 dní maximálně. Dávám to do ledničky. Jinak se dá udělat i verze s esenciálním olejem – pár kapek olejíčku do trošičky co nejčistšího lihu a pak smíchat s vodou, ideálně destilovanou. To vydrží i mimo lednici, mělo by několik týdnů. Vůbec tahle otázka není lehká, nikdo nemá pořádnou odpověď :). Já preferuju dělat malinký množství a vědět, že to má maximální účinky.

 1. Moc pěkný blog!
  Já hřebíček moc ráda „nakládám“ do už hotových pleťových vod nebo do jarishova roztoku. Jen tam hodím cca 10 hřbíčků a prostě je tam nechám tak 2 týdny, než začnu používat. Dělám to léta a nemohu si to vynachválit.
  Povařit ho mě ještě nenapadlo.

  1. Ahoj Medunko, no me zas vubec nenapadlo ho nakladat :) je to super tip,dik za nej! A taky za pochvalu.mej se paradne! Pavla

  1. Ahoj Deniso, nejdřív to přivést k varu – tady to záleží na sporáku a hrnci, a pak to nechat půl hodiny vařit. Ale není to jediný „správný“ návod :)