Esenciální oleje a jejich hustota (a proč nás zajímá)

Hustota, hmotnost esenciálních olejů a jejich dávkování

Proč esenciální olej většinou plave na vodě, proč neklesne ke dnu? A chovají se tak vůbec všechny esenciální oleje? A jak vlastně esence bezpečně odměřovat pro naše recepty? Tak přesně takhle jsem se před nějakou dobou ptala já strýčka Gůgla. A myslím, že nejsem jediná, koho tyhle věci zajímají…

Specific gravity aneb o hustotě

Pokud začneme pátrat po odpovědích, dopracujeme se ke kouzelnému slovu specific gravity. V češtině je informací pomálu, takže saháme po angličtině. Jakmile už známe ten správný pojem, který hledat, jde to skoro jako po másle.

Specific gravity odpovídá zhruba veličině hustoty. A ta v praxi zcela jednoduše říká, kolik gramů váží jeden centimetr krychlový (nebo mililitr) nebo kolik kilogramů váží jeden decimetr krychlový (nebo litr) vybrané látky. Vše se porovnává vzhledem k vodě, protože její hustota je rovna jedné – tedy 1 mililitr váží 1 gram a jeden litr vody váží jedno kilo.

Důležité je taky zmínit, že uváděná hustota platí taky za konkrétních podmínek. Správně je voda nejhustší při 4 stupních Celsia, při této teplotě se nejvíc blíží 1. Nicméně většinou se vychází z toho, že uváděné hustoty platí při teplotě 20 °C a běžném tlaku.

Když tedy víme hustotu esenciálního oleje, víme, jestli bude esence na vodě plavat, nebo zda klesne dolů. Všechny éteráčky s hustotou menší než 1 budou na hladině vody plavat.

Hustota esenciálních olejů

Esenciální oleje jsou skupinou velmi různorodou, nebude tak překvapením, že váží různě. Jejich hustota (a tedy specific gravity) je proto taky rozdílná.

Většina esencí plave na vodě a je výrazně těkavá. A právě to nám napovídá, že jejich hustota bude relativně nízká. Jsou lehčí než voda, proto na vodě plavou. A jejich lehkost do určité míry ovlivňuje i to, že se rychle vypaří.

Mezi nejlehčí esenciální oleje patří tradičně citrusy. Třeba pro citron se udává 0.849-0.855, pro pomeranč dokonce 0.842-0.846. Na druhé straně máme třeba esenci ze skořicové kůry s hodnotou 1.010-1.030 nebo hřebíček s 1.038-1.060.

Vždy, když potřebujeme znát hustotu konkrétního esenciálního oleje, stačí to vyťukat do vyhledávače (v angličtině)  a za pár sekund ji máme.

Jak s esenciálními oleji pracovat v receptech?

Hned na začátek bych řekla asi to, že málokdy naše recepty vyžadují dokonalou přesnost. Takže jestli ve výrobku budeme mít o kapku méně nebo více, nehraje významnou roli. Je ale dobré vědět, jak to s esencemi funguje – třeba pro případ, že je budeme chtít využít v koncentrovanější podobě a nebo pro někoho hodně citlivého.

Nejběžněji se v receptech pracuje s měřením na gramy. I esence bychom tedy měli dávkovat v gramech. Nejčastěji je ale odměřujeme po kapkách. U běžného kapátka se do mililitru esence vejde 20-25 kapek, přičemž já osobně počítám s 20.

Pro jednoduchost považuju jednu kapku za 0,05 ml a za 0,05 g. Není to sice přesné, ale je to jednodušší a ve většině případů ta odchylka “hraje pro bezpečnost”. Proč?

Pokud budeme do receptu chtít 0,5 g esenciálního oleje, já do něj odměřím 0,5 ml, tedy 10 kapek. Ve skutečnosti ale těch 10 kapek neváží 0,5 g, ale jen třeba 0,41 g. To znamená, že ve finále v mém produktu nepřestřeluju, naopak do něj dám toho esenciální oleje o něco méně. Navíc pokud by se ve skutečnosti v případě mého kapátka vešlo do 1 ml 25 kapek, znamenalo by to, že jsem do produktu přidala 0,4 ml esence, která váží třeba 0,35 g. Jsem tedy v podmíře a vím, že nepřesnost mi problémy určitě nezpůsobí.

 

Při běžném používání esenciálních olejů a výrobě kosmetiky všechno tohle není zásadní, protože nepracujeme s přesným a jediným správným množstvím, ale spíš s všeobecnými zásadami, intuicí i vlastním nosem. Rozhodně se ale vyplatí vidět o krok dál a umět si to v případě potřeby spočítat :).

Vlastně spíš než v kosmetice nás tohle zajímá možná v souvislosti s použitím esencí v potravinách – tady je mnohem důležitější správné dávkování.

dify.cz
[jetpack-related-posts]