Šalvěj patří mezi stálice českých zahrádek. A zrovna tak dobře by se mohl uchytit její esenciální olej v našich aromalékárničkách. Je sice silný a vyžaduje opatrnější zacházení, ovšem ve spoustě situací nám dobře poslouží.
Seznamte se: esenciální olej šalvěje lékařské
Šalvějí existuje celá spousta a esenciální oleje se získávají z několika jejích druhů. Tentokrát bude řeč především o esenciálním oleji šalvěje lékařské – latinsky Salvia officinalis. Právě tu míváme na zahrádkách a proslavila se celou řadou zajímavých účinků. Další druhy šalvěje mají sice podobné účinky, v některých případech dokonce totožné, ale vyplatí se mezi nimi rozlišovat.
Šalvějový esenciální olej se získává parní destilací z čerstvých nebo suchých lístků. Je řidší a skoro bezbarvý. Mívá středně silné bylinné aroma, lehce nasládlé, někdy kafrovité nebo připomínající ovoce. V parfumérské pyramidě bychom ji našly v pozici středu až vrcholku.
Složení šalvějového éterického oleje
V šalvěji lékařské najdeme především α-thujon, 1,8-cineol a kafr (camphor). Dále je to α-pinen, β-pinen, linalool, myrcen a další. Nejvýraznější je právě thujon, který může tvořit až 50 % esence.
Účinky šalvějového EO
Šalvěj ovlivňuje hladiny ženských hormonů – pomáhá řešit menstruační nepříjemnosti a zrovna tak je nápomocná při menopauze.
Podporuje dobré trávení, speciálně trávení tuků, pomáhá proti překyselení organismu.
Široké antimikrobiální účinky oceníme při boji s bakteriemi a plísněmi, třeba v případě různých kožních chorob. Pomáhá tělu bránit se před druhotnou infekcí při poranění, urychluje jejich hojení. Ostatně i proto se tolik osvědčila pro vyplachování úst a kloktání.
Šalvěj taky podporuje správné jizvení, používá se do produktů k odstraňování kožních skvrn a špatně zhojených jizev.
Pomáhá čistit dýchací cesty, podporuje vykašlávání.
Taky působí protikřečově, uvolňuje svaly.
Šalvěj stimuluje, pomáhá k dobré náladě, je vhodná v období psychického vyčerpání, pokleslých nálad a nervozitě. A taky nízkém tlaku.
Použití šalvějového esenciálního oleje
Na začátek je určitě potřeba říct, že tenhle EO je potřeba velmi dobře ředit. Držíme se spíš u spodní hranice kolem 0,5 % obsahu EO v produktu. A je lepší ho využívat cíleně do produktů, které jsou určené ke konkrétnímu účelu.
Produkty ústní hygieny a k ošetření zanícených dásní, po chirurgických zákrocích a při bolestech v krku. Nejlépe, pokud EO smícháme s co nejsilnějším alkoholem a poté dostatečným množstvím vody, hlídáme si však, že se kompletně smísil s tekutinou a netvořil kapičky. Vmíchat ho můžeme do zubní pasty, zubního pudru, ústního oleje.
Produkty k ošetření akné, jizev, flíčků způsobených špatným zjizvením, různých kožních onemocnění. Můžeme ho vmíchat do masťového nebo olejového základu či emulze, krému.
Šalvějový esenciální olej se dobře hodí do masážních olejů, ať už k uvolnění svalů nebo k lehké masáži v oblasti břicha pro podporu trávení.
Hodí se i do deodorantů všech tipů, pomáhá hlavně proti bakteriím, které způsobují nevůni.
A samozřejmě ji můžeme přidat i do směsi do aromalampy nebo difuzéru.
Kdy není šalvějový esenciální olej vhodný?
Šalvějový éterický olej je silný a některé studie ho považují za toxický, zejména při vnitřním užití. Jiné studie toto tvrzení vyvrací, ostatně šalvěj se používá běžně v kuchyni. Opatrnost je však určitě na místě a je lepší se držet spodní hranice dávkování.
Vždy ho důkladně ředíme, ve vyšších koncentracích může způsobit podráždění pokožky. Vyhnout by se mu měli lidé s epilepsií, vysokým krevním tlakem, děti i těhotné. Pro ty je lepší zvolit jinou šalvěj, třeba šalvěj španělskou.
Tou problematickou látkou v esenci je thujon, jeho obsah v jednotlivých esencích nám může být vodítkem při výběru esenciálního oleje vhodného pro naše použití.
Většinou se nám nabízí taky použití šalvěje v jiné formě – můžeme z ní připravit odvar nebo tinkturu.
S čím šalvěj míchat?
Šalvěj dobře ladí s dalšími bylinkami – rozmarýnem, levandulí, taky ale s růžovým dřevem, citrusy včetně bergamotu. Já ho mám ráda s citronovou trávou, speciálně do deodorantů.
Šalvějový esenciální olej najdete běžně v obchodech, já ho mám z kosmetikahrou.cz.