Epsomská sůl jako kosmetická ingredience

Epsomská sůl jako kosmetická ingredience

Epsomskou sůl najdete ve spoustě receptů na zejména koupelové produkty, dost často ale jako ingredienci doplňkovou. A to je škoda! Epsomská sůl byla jednou z prvních surovin, které jsem si koupila, a udělala mi velkou službu.

Co je epsomská sůl

Epsomská sůl nebo taky hořká sůl je látka, jejíž základem je síran hořečnatý (magnesium sulfate) skládající se z hořčíku, síry a kyslíku. Ten doplňuje 7 molekul vody a tvoří krystalky látky zvané magnesium sulfate heptahydrate alias epsomit alias naše epsomská sůl.

Síran hořečnatý samotný (anhydrický – bez molekul vody) by vypadal jako prášek. V názvosloví dochází často k nepřesnostem, jedna látka je vydávána za druhou a může to vést k mylným úsudkům. Čistý síran hořečnatý výrazně vysušuje a velmi snadno na sebe váže vodu i jen ze vzduchu, proto se s ním špatně pracuje a volí se právě epsomská sůl. Epsomská sůl se jinak snadno rozpouští ve vodě, ovšem do přípravků obsahujících taky olej (emulzí) se příliš nepoužívá.

Účinky epsomské soli

Hořká sůl se nejčastěji používá do koupelí – pomáhá uvolňovat svaly, zrelaxovat celé tělo, působí proti plísním a dalším mikroorganismům a hořčík se z ní částečně přes kůži vstřebává do těla.

Epsomská sůl taky pomáhá zjemňovat zhrublou pokožku. Masáží na mokré pokožce nám pomůže odstranit mrtvé buňky. A údajně pomáhá předcházet vráskám.

Kromě toho má protizánětlivé účinky, což oceníme třeba taky při ošetřování aknózní pleti.

Jak epsomskou sůl používat?

do koupele – můžeme ji do koupele přidávat jen tak nebo ji přimíchat do koupelové soli nebo do směsi na výrobu šumivek

jako peeling – zase použít přímo na ještě vlhkou pokožku (po koupeli) nebo přimíchat do vybraného základu

do pleťových vod – klasicky rozpustíme ve zvolené tekutině, třeba i jen vodě

do deodorantů – sůl má lehce deodorační účinky, někomu stačí deodorant postavený i jen na ni

do spreje na vlasy, pomůže nám zvětšit objem

k odstranění nánosu vlasových přípravků – smíchaná s vodou a citronovou šťávou a použitá k oplachu vlasů před mytím

na suché rty – nevyzkoušeno, ale doporučují masírování rtů touto solí, měla by přispívat k jejich regeneraci

Jak jsem epsomskou sůl používala já

Na začátku článku píšu, že mi kdysi tahle sůl hodně pomohla. Mívala jsem něco jako vyrážku/ekzém – na obličeji, rukou, nohách, projevující se puchýřky a pupínky naplněnými tekutinou. Hodně to svědilo, chvílemi k nevydržení. Epsomskou sůl jsem proto rozpouštěla ve vlažné vodě, do té namáčela kus bavlněné látky a místa s ekzémem jsem si tím potírala. Veškerou tekutinu to vytáhlo, puchýřky se stáhly, kůže vyhladila a přestala svědit. Jedinou nevýhodou bylo, že místa po puchýřcích zůstala červenější, nicméně i to se uklidnilo. Ve chvílích, kdy jsem měla vyseté čerstvé svědivé pupence, jsem epsomskou sůl skutečně blahořečila.

Kde epsomskou sůl koupit?

Hořká sůl patří mezi poměrně dostupné suroviny, používá se také v domácnostech. Samozřejmě ji pořídíte taky na kosmetikahrou :).

Epsomská sůl - co to je, jak ji použít při výrobě diy kosmetiky a v péči o tělo?

dify.cz