Emulgační vosk lanette

Autoemulgační vosk lanette pro výrobu kosmetiky

Častokrát se setkávám s tím, že si lidi představují, že doma si uděláte tak maximálně nějakou vodičku nebo kašičku a tím že výroba přírodní kosmetiky končí. Za „pravou kosmetiku“ považují krémy a mléka a další produkty, které mají formu emulze. Ale ono i tu emulzi doma uděláme krásně. Jen stačí chtít :). No já osobně emulze moc nedělám, mám ráda oleje a nějak mi krémy nechybí, zatím. Nicméně lanette jsem si koupila a rozhodně bych vám ráda tuhle možnost představila, pokud ji teda neznáte. Pokud znáte a máte zkušenosti, tak o to líp, určitě nám nechte komentář :)

Začneme od konce… proč lanette?

A teď konečně k lanette. Vosk lanette patří k autoemulgačním voskům. To znamená, že funguje sám o sobě, nepotřebuje k sobě žádného dalšího „aktéra“. Což je super. Můžete se totiž taky setkat s tím, že k vytvoření emulgačního efektu potřebuje dvě i tři složky. Musíte je koupit a musíte je namíchat ve správném poměru. Jako třeba pokud zvolíte včelí vosk a borax (což mnozí nepovažují za emulgátor, nicméně jiní tuto kombinaci spokojeně používají). Lanette ale funguje sám. Pokud si tedy chcete vyrobit třeba tělové mléko, stačí vám tři suroviny – vosk lanette, olej a třeba květová voda. Takže je to opravdu easy a nenáročné na suroviny. Samozřejmě, v tomhle případě neřešíme konzervanty, což je kapitola sama o sobě. Já ale osobně nejsem příznivcem výroby takové kosmetiky, která se bude měsíce někde válet a bude napumpovaná konzervanty. To pro mě ztrácí smysl.

Co je lanette vosk?

Lanette je emulgační vosk, směs rostlinného základu (získaný z kokosu, glukózy) a mastného alkoholu (cetearyl alkoholu), který byl rovněž získán přírodní cestou. Existuje ale velké množství výrobců a taky různých složení lanette. Pro nás je ale důležité to, že se jedná o relativně přírodní emulgátor, který se snadno používá. Různými organizacemi byl schválen jako složka použitelná pro výrobu přírodní a ekologické kosmetiky.
Lanette se prodává ve formě polokapiček, je lehce průsvitný a buď bezbarvý nebo lehce nabělalý nebo nažloutlý, bez vůně či zápachu.

Použití lanette vosku

Lanette se taví při teplotě kolem 54 stupňů. (Nicméně na mojí etiketě je teplota úplně jiná, no nevadí :).) Nejběžněji tvoří zhruba 4-8 % emulze, tedy na 100 g produktu použijeme 4-8 g lanette a zbylých 92-96 g připadne na ostatní složky.

Tenhle vosk se používá k výrobě krémů, emulzí, vlasových produktů včetně produktů barvících.

Závěr?

Tenhle vosk je určitě dobrým adeptem, pokud chcete s výrobou krémů/emulzí začít. Jeho použití je snadné a cenově vychází taky v pohodě. Bohužel ale nepatří mezi ty nejrozšířenější a proto je potřeba maličko experimentovat s recepty. I přesto ho ale hodnotím jako dobrou volbu.

Autoemulgační vosk lanette pro výrobu kosmetiky

dify.cz

4 ks komentářů

  1. Pavli, já dlouho emulzím odolávala, ale teď už se jich nebojím. Jednou jsem dělala tělové mléko a zkazilo se mi:-( ale už jśi dávám majzla na kontaminaci a vše co jde do styku s ingrediencema tak dezinfikuju lihem, teda to dělám pokaždé, ale když dělam emulzi voda-olej tak si dávám většího majzla:-) já používám vosk č.3 a glyceryl stearate citrate a cetyl alcohol(poslední jmenovaný je ko-emulgátor, takže se míchá s jiným emulgátorem, ale to mě moc neva). a pak ještě mám BTMS vosk na kondicionery na vlasy a masky na vlasy (ty jsou boží:-). Já dávám jako konzervant cosgard a i tak raději když toho vyrobím moc dávám skladovat do lednice, jinak vyrábím vždy množství na týden max. dva a zatím se mi nic nezkazilo:-) lanette vosk neznám, aspoň na českých eshopech kde nakupuju jsem ho nezahlídla, ale je fakt, že emulgátory mám tak další nekupuju! Tak se těším až sem hodíš nějaký produkt:-)

    1. Jani koukám, ty teda ty emulze frčíš :) Mně se právě nějak nechce, nechce se mi odměřovat a hlavně zahřejvat :D teďka sem si oblíbila růžovou vodu a tu se mi ohřívat nechce vůbec no, možná pak někdy se do emulzí pustim víc… až budu mít zas víc chuť na experimenty… protože fakt sem si úplně odvykla na věci ve formě krému

      1. Popravdě spíš se mi ty vosky už dlouho válely doma, tak jsem je nechtěla vyhazovat a hlavně jsem chtěla nějak postoupit dál v té své „tvorbě“ :-) má obličej jsem zatím dělala jen takový zimní výživný krém, první pokus vymyslet vlastní recept a sama si napočítat ingredience:-) a myslím že je OK, výživa, hydratace, ochrana před zimním počasím (dala jsem tam i lanolin) a zatím mi na něj pleť reaguje skvěle:+) a další super vec, kterou bez emulátoru neudělám je kondicioner/maska na vlasy to už jsem psala z toho jsou zatím nadšení všichni kdo ho vyzkoušeli má vlasy:+) jinak šlehám bambucké máslo furt to je nej a žádné tělové mléko lepší nebude, nikdy! :-)